"פעילות יוגה, חשובה לא פחות מתפילות"

1111111111111111111-1
1111111111111111111-1
ההפגנה בשבוע שעבר בקריית הממשלה צילום: ארגון מורי היוגה

חברי ארגון מורי היוגה בישראל טוענים, שבדיוק כפי שהתפילה חשובה למתפללים, כך השבת פעילות היוגה חיונית לגוף ולנפש של מטופליהם

חברי ארגון מורי היוגה בישראל, דורשים להחזיר באופן מידי את פעילות היוגה בארץ, בכפוף לשמירה על ההנחיות של משרד הבריאות. לטענת מעל 1,000 מורי יוגה, חברי הארגון, טוענים כי פעילות יוגה עבור מטופליהם אינה פחותה בחשיבותה לגוף ולנפש, מאשר תפילה עבור אנשים מאמינים. ארגון מורי היוגה שיגר מכתב בעניין זה למשרד הבריאות, וחבריו הפגינו בשבוע שעבר בירושלים. היום, חמישי 30 באפריל 2020, הם יפגינו בירושלים שוב.

בישראל פועלים אלפי מורים ומאות אלפי מתרגלי יוגה, שהאימון חיוני עבורם. כמו מרבית ענפי המשק, החל מתאריך 13 במרץ 2020 חדלו מורי היוגה להציע שיעורים פרונטליים. מורי היוגה עשו ככל יכולתם להמשיך ולהעניק לתלמידיהם תרגול ותמיכה בבריאות הגוף והנפש באופן מקוון, אך צורת לימוד זו מגבילה את איכות ועומק השיעור, בפרט במקרים בהם היוגה מועברת באופן פרטי כמענה לבעיות בריאות ספציפיות. בימים אלו, כאשר נערכים דיונים בנוגע להשבת המשק לפעילות, דורש ארגון מורי היוגה להשמיע את קולם של אלפי מורים ומאות אלפי תלמידי היוגה.

לדברי הארגון, היוגה אינה ענין תרבותי ואינה בידור או פעילות פנאי, היוגה היא כלי בריאותי חיוני. כמו כן היוגה מטפלת במגוון תופעות כגון חרדה, דיכאון, כאבי גב ובעיות גופניות רבות, מסייעת להתמודדות עם מחלות סרטן ומחלות קשות אחרות והרשימה ארוכה. במכתבם, פרטו חברי הארגון את ההצעות לחזרה לפעילות. בשלב הראשון, התרגול יתקיים באוויר הפתוח בקבוצות של עשרה משתתפים, תוך שמירת מרחק של מינימום שני מטרים בין המתרגלים (בדומה להנחיות לתפילה), כל מתרגל יגיע עם מזרון אישי, אין להשתמש בציוד משותף, ומתרגלים בסיכון גבוה (בעלי מחלות רקע או בגיל 65 ומעלה) לא יגיעו לתרגול. המתרגלים והמורה יעטו מסכות כנדרש. ניתן לקיים שיעורים פרטיים לתלמיד אחד, תוך שמירת מרחק וכללי היגיינה כנדרש.

צילום: ארגון מורי היוגה

בשלב השני, מציעים בארגון מורי היוגה, תהיה חזרה גם לתרגול בסטודיו (ולא רק באוויר הפתוח), תוך שמירה על כללי ההיגיינה: שימוש במזרונים אישיים בלבד, שימוש במסכות, השיעורים יתקיימו במרווח של שעתיים לפחות אחד מהשני, ומקסימום שמונה מתרגלים בשיעור כולל המורה. שמירת מרווח של שני מטרים בין המתרגלים הכרחית. אם הסטודיו קטן, ואינו מאפשר שמונה משתתפים במרווחים אלה, יש להפחית את מספר המתרגלים בהתאם. כמו כן תהיה הקפדה על ניקוי הידיים באלכוג'ל לפני הכניסה לשיעור, וניקוי וחיטוי הסטודיו בין שיעור לשיעור.

הארגון סיים את מכתבו במלים: "אנו מאמינים כי החזרת התרגול תביא תועלת רבה למתרגלים ומתוך כך גם למערכת הבריאות ולאוכלוסייה כולה".