אשת השבוע: חוה חכם – 40 שנה בשערי צדק

חוה-חכם-מיילדת-ותיקה-בשערי-צדק-צילום-דוברות-שערי-צדק
חוה-חכם-מיילדת-ותיקה-בשערי-צדק-צילום-דוברות-שערי-צדק
חוה חכם צילום: שערי צדק

לרגל יום המיילדת הבינלאומי, שצוין השבוע, אתר "מדניוז" בחר במיילדת שאחראית לדורות של תינוקות בירושלים כאשת השבוע (08.05.2020) של הקהילה הרפואית בישראל

כמדי שבוע, בוחר אתר "מדניוז" דמויות ואישים בקהילה הרפואית בישראל, אשר ראויים להערכה ולהוקרה מיוחדים. לכבוד יום המיילדת הבינלאומי, שצוין השבוע, אין מתאימה יותר מאשר חוה חכם, המיילדת הוותיקה של בית החולים שערי צדק, ארבעים שנה במקצוע. חוה חכם היא אשת השבוע בקהילה הרפואית בישראל (08.05.2020).

כמי שיילדה אלפי ילדים מכל המגזרים, והפכה ברבות השנים בעצמה לדמות מוכרת מאוד בירושלים, חוה מהווה מודל ודוגמה אישית של מסירות, מקצועיות ואנושיות. "היום באות אליי נשים", היא אומרת, "ומספרות בזו אחר זו שאני יילדתי אותה, את בתה ואת הנכדה שלה. עבורי, ליילד שלושה דורות זו גאווה גדולה".

מתי היה יותר קל ליילד, לפני 40 שנה או היום?

"לפני 40 שנה הדברים היו פשוטים יותר. אבל תחום המיילדות השתנה לטובה. היום יש הרבה יותר דרישות מהמיילדת, והדבר הופך את המקצוע להרבה יותר מעניין ומאתגר".

מה הייתה הלידה הכי מוזרה שיילדת?

"היה מקרה של תינוק בהפתעה. כשהיינו יותר צעירים, בתחילת דרכי, לא היה אולטרסאונד. הגיעה אישה עם בטן ענקית. יילדתי אותה, יצא עובר, פתאום אנחנו רואים עוד תינוק. כך היו מגלים שאישה היא בהריון מרובה עוברים, בהפתעה. וכך הופתעתי בכל פעם מחדש".

זכורה לך לידה בשטח?

"אני זוכרת לידה שהייתה במונית, בכניסה לחדר המיון. כשהאישה הייתה בדרך, קיבלנו אותה בכניסה לחניון. האישה החלה ללדת במונית, הנהג התרעם על הבלגן באוטו, אבל מהר מאוד השתלטנו על העניינים, אני וצוות רפואי נוסף שהוזעק למקום. בעלה תמך בה ומיד עם סיום הלידה המוצלחת העברנו אותה לחדר לידה".

מה היה משקלו של התינוק הגדול ביותר שיילדת?

"חמישה קילוגרם. זה היה התינוק הראשון שיילדתי בחיי כשהייתי סטודנטית למיילדות. חשבתי בתחילה שכל התינוקות יוולדו ככה גדולים".

מהי חוויית הלידה שלא תשכחי לעולם?

"לידת בתי הראשונה בשערי צדק, שהייתה לא פשוטה ומאתגרת. זה היה מאוד מרגש כסבתא, ומצד שני מאתגר עם הרצון להתערב. יש לי כלל, לא ליילד בני משפחה קרובים. סמכתי על הצוות ונשארתי בתפקיד המשפחתי כאימא וכסבתא טרייה".

מהו מקצוע המיילדות עבורך?

"דרך חיים. שליחות. נתינה. חמלה. הסתכלות על הפרטים הקטנים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן