מכון ויצמן: ירידה חדה בתסמיני קורונה

22222222222222222
22222222222222222

יותר ממיליון שאלוני תסמינים ניתחו חוקרי מכון ויצמן למדע. הנתונים העדכניים מציגים ירידה חדה בהופעת תסמיני הקורונה בכל רחבי הארץ ומעידים על הצלחת מדיניות הסגר. ירידה דרסטית בבית שמש ובנס ציונה. הערים המובילות בשיעור התסמינים הן באר שבע, בת ים ואור יהודה

פרופ' ערן סגל צילום: מכון ויצמן למדע

על פי ניתוח הנתונים, שנאספו מהציבור בימים האחרונים באמצעות שאלוני הבריאות של מכון ויצמן למדע, באתר "קורונה ישראל" שפותח על ידי הסדנא לידע ציבורי, חלה ירידה חדה בהופעת תסמיני הקורונה בכל רחבי הארץ ואל מתחת לקו הממוצע הארצי בתחילת החודש. נתונים אלו משקפים כי מדיניות הסגרים והמגבלות השונות מצליחה למנוע את התפשטות הנגיף.

כך, למשל, בערים שהובילו את מדד התסמינים בשבועות האחרונים, כגון בית שמש, חלה ירידה דרסטית של 55% בשיעור התסמינים המדווחים. בנס ציונה חלה ירידה של 67% בשיעור התסמינים המדווחים עד לכדי דיווח מועט ביותר של תסמינים. בנקודת הזמן הזו, הערים המובילות בשיעור התסמינים הן לפי הסדר מעלה אדומים, באר שבע, בת ים, ואור יהודה. יחד עם זאת, החוקרים מבהירים כי שיעור התסמינים בכל הערים האלו עדיין נמוך מהממוצע הארצי לפני הסגר ולא מצביע על התפשטות.

האתר מנסה לנבא את מוקדי התפרצות הקורונה בעזרת ניתוח מידע מהציבור על התפתחות תסמיני הנגיף. המודל שפותח על ידי חוקרי מכון ויצמן והאוניברסיטה העברית, מאפשר באמצעות אלגוריתמים של ביג דאטה ובינה מלאכותית, למפות לפי אזורים גיאוגרפיים היכן קיימת עליה או ירידה בתסמיני הקורונה, ובכך מעניק לרשויות כלי אסטרטגי לניהול המאבק בהתפשטותה. בעת הזאת, בה מקבלי ההחלטות עוסקים בשחרור המגבלות, לכלי חשיבות יתרה בכך שהוא מציג היכן להטיל סגרים סלקטיביים.

פרופ' ערן סגל, ממכון ויצמן למדע: "לאחר תקופה בה הוטלו על הציבור הישראלי מגבלות תנועה והסגרים, ניתן לומר כי השיטה מצליחה לעצור את התפשטות הנגיף ושיעור התסמינים בקרב האוכלוסייה ירד בצורה דרסטית. אלו נתונים מעודדים, שכן הם משקפים מגמת שיפור כוללת בכמעט כל חלקי הארץ, כולל בערים בהן שיעור התסמינים היה גבוה במיוחד רק לפני כשבועיים".

המודל של חוקרי מכון ויצמן למדע תוקף כבר במספר תחזיות והצליח לנבא את ההתפשטות במודיעין, בירושלים ובבני ברק. פעילות המיזם הינה בתיאום עם משרד הבריאות, שמסכים על החשיבות האסטרטגית שלו ועל הבאת פתרון זה לכלל אוכלוסיית ישראל. דורית חיזי, מנכ"לית הסדנא לידע ציבורי: "האתר תוכנן כך המידע הרגיש שהציבור שיתף עם החוקרים יישאר פרטי ככל האפשר, וימזער את הסיכוי לחשוף את זהותו של המשיב. מעבר לזה, היה לנו קריטי לשמור על שקיפות מרבית, ושהציבור יוכל להשתמש בתובנות החשובות שהפקנו מהמידע. לכן הנגשנו אותן על גבי מפת חום קלה לשימוש שזמינה לכולם באתר. קיימת חשיבות מכרעת לשיתוף הציבור בפרויקטים המצריכים את התגייסותו, ומידע אודות המשבר חייב להיות נחלת הכלל".

הסדנא לידע ציבורי היא עמותת מתכנתי קוד פתוח, העוסקת בפיתוח כלים טכנולוגים למען הציבור. הסדנא נרתמה לפעילות החוקרים וסייעה בהפיכת השאלון המקוון לנגיש ואינטראקטיבי, כך שיותר משתתפים ישיבו עליו אחת ליום, כפי שהחוקרים מבקשים.