אפוד משפר נשימה לחולי ריאה

האפוד צילום: יח
האפוד צילום: יח"צ

פרופ' אורי אפרתי, ד"ר משה אשכנזי וגיל סוקול, קבוצת יזמים מומחים במחלות ריאה מבית החולים שיבא, פיתחו אפוד המפעיל לחץ חיצוני על הריאות בדומה לפעולת הפיזיותרפיה הנשימתית. האפוד מסייע לפנות כיח מהריאות ולאוורר אותן

מחלות ריאה כרוניות חסימתיות הן סיבת המוות השלישית בעולם. המחלה יוצרת דלקת בריאה, הפוגעת ברקמה, ומקשה על הריאה לפנות הפרשות. עוד היא גורמת לשיעול כרוני ופגיעה בתפקוד ואיכות החיים, וכן ירידה בזרימת האוויר עקב עליה בתנגודת פוגעת באוורור הריאות.

250 מיליון חולי מחלת ריאה חסימתית כרונית, ברחבי העולם, נדרשים לטיפול פיזיותרפיה נשמתי, המסייע בפינוי דרכי הנשימה. בשוק לא קיים מוצר, המחקה את פעולת הפיזיותרפיה הנשימתית, שהוא גם בעל יכולת גבוהה לפנות את דרכי הנשימה ולשפר את תפקודי הריאה.

חולים הזקוקים לפינוי דרכי נשימה עשויים לסבול מאסתמה, ברונכיטיס, סיסטיק פיברוזיס ועוד. הם מתמודדים עם החמרות תכופות, שלעיתים מביאות לאשפוזים, והעלויות, הנובעות מאשפוזים חוזרים וביקורים תכופים אצל רופאים מומחים, מגיעות לכדי 32 מיליארד דולר בשנה, בארה"ב לבדה.

הטיפול השכיח כיום כולל וסטים המרעידים את בית החזה בתדר גבוה, או טיפולי פיזיותרפיה נשימתית, הדורשים מהחולים להגיע אל המרכזים הרפואיים וכוללים צוות רפואי בעל מיומנות ייחודית, שמספרו נמוך באופן מדאיג. למעשה, על פי ארגון האומות המאוחדות עד שנת 2030, ללא השקעה מתאימה, צפוי מחסור של 18 מיליון אנשי צוות בעלי המיומנות המתאימה.

חשיפה לנגיף הקורונה ומגע עם הצוות במרכזים הרפואיים מהווה סכנה ממשית עבור אותם חולים, והפתרון האפשרי הוא טיפול בסביבה הביתית. פרופ' אורי אפרתי, ד"ר משה אשכנזי וגיל סוקול, קבוצת יזמים מומחים במחלות ריאה מבית החולים שיבא תל השומר, בשיתוף פעולה עם החמ"ל הלאומי למאבק בקורונה, פיתחו אפודת כיוח משעל מתנפח, משולב חיישנים, המפעיל לחץ חיצוני על הריאות בדומה לפעולת הפיזיותרפיה הנשימתית, הפועל בסנכרון עם נשימת החולה ומשעל, בעל פינוי כיח מוגבר ושיפור אוורור הריאה.

הווסט (אפוד) מאפשר שימוש ביתי עצמאי יומיומי והוא כולל כריות מתנפחות להפעלת לחץ חיצוני על הריאות, חיישנים לסנכרון הפעלת הוסט עם מחזור הנשימה, וכן חיישנים אקוסטיים להאזנה לריאות החולה. הפעלת לחץ חיצוני על בית החזה כנגד התרחבותו במהלך הנשימה מאפשרת נשימה בנפחים קטנים, הורדת האוויר הכלוא ומנתבת את האוויר הנכנס לאזורים הפגועים יותר בריאה. הוסט מאפשר ביצוע אוטומטי, פשוט ומותאם לחולה של שיטת הטיפול, ללא צורך בלמידה מורכבת או בנוכחות פיזיותרפיסט.

החברה שפיתחה את הווסט, סטארטאפ בתחום המדיקל בשם Synchrony – הצטרפה לאחרונה לחממת מדקס MEDX המשקיעה בחברות מתחום המכשור הרפואי והרפואה הדיגיטלית, כדי להגשים את חזונה להנגיש טיפול פיזיותרפיה נשימתית איכותי לכלל החולים הסובלים ממחלות ריאה חסימתיות כרוניות. מנכ"לית החברה, ענת שני: "בהתאם לצורך הניכר בטיפול מרחוק כפי שאנו רואים כיום בעיצומה של מגפת הקורונה, המוצר ממזער את המגע בין חולים וצוותים רפואיים, ומצמצם את הצורך בהגעתם למרפאות ולבתי החולים. כמו כן, המוצר יאפשר להתמודד עם גידול פתאומי בכמות החולים ויפחית במידה ניכרת את התלות בצוות רפואי בעל מיומנות ייחודית".