ניתוח וריקוצלה

ד
ד"ר לילי לונסקי היערי צילום: זיו

בבית החולים זיו מבצעים ביחידת הכירורגיה לילדים ומתבגרים, ניתוח וריקוצלה, שהינו ניתוח ורידים של האשך. יותר משליש מן הגברים, המגיעים לטיפול בעקרות, סובלים מתופעת וריקוצלה

בבית החולים זיו בצפת מבצעים ביחידת הכירורגיה לילדים ומתבגרים, ניתוח וריקוצלה, שהינו ניתוח ורידים של האשך. וריקוצלה הוא מונח המתאר התרחבות של הוורידים, דליות ורידים, המנקזים את האשך. הוא מופיע לרוב מסביב לאשך השמאלי, בדרגות חומרה שונות. מקור הבעיה אינו ידוע ומשערים כי הוא נובע ממהלך מפותל וארוך יותר של וריד האשך השמאלי ומניקוז מופרע שלו לתוך וריד הכליה.

זהו מצב חסר סימפטומים, ורק במעט מהמקרים חשים תחושת כובד וכאב קל, בעיקר במאמץ. המצב שכיח בנערים ומתבגרים ועלול לפגוע ביצירת זרע באותו אשך. נמצא כי יותר משליש מן הגברים, המגיעים לטיפול בעקרות, סובלים מתופעת וריקוצלה.

את המחלקה מובילה ד"ר לילי לונסקי היערי, ושם מטפלים בוריקוצלה שהיא שכיחה ומתגלה באופן מקרי, בדרך כלל במהלך בדיקת הנער לפני גיוס. האבחון מתבצע בבדיקת רופא כירורג או אורולוג, וכן בעזרת אולטרה סאונד של האשכים. כשמדובר במצב חמור הדורש התערבות רפואית, הטיפול המוצע הוא ניתוח היכול להתבצע באופן מסורתי דרך הבטן, או בגישה הלפרוסקופית.

ניתוח וריקוצלה מבוצע באשפוז יום וכרוך בהרדמה כללית. במהלכו מבצע הכירורג קשירה של הווריד המורחב. ניקוז האשך לאחר הניתוח מתבצע בורידים חלופיים. ההחלמה מהניתוח היא קצרה ולרוב ללא סיבוכים. מיד לאחר ההתעוררות יכול הילד לאכול או לשתות. כמו בכל ניתוח, ייתכנו כאבים באזור שנותח, שניתן לשככם בעזרת אקמול או נורופן. לאחר כמה שעות משתחררים הביתה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורולוגיה, גסטרו ופלסטיקה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן