בדיקת אולטרסאונד

אולרטה-סאונד-ששש
אולרטה-סאונד-ששש
צילום: שטרסטוק

הבדיקה יוצרת תמונות של איברים שונים בגוף באמצעות שימוש בגלי קול בתדירויות שגבוהות מסף השמיעה של האדם. באולטרסאונד דופלר ניתן לבחון זרימת דם

בדיקת אולטרסאונד, שנקראת לפעמים גם סונוגרפיה, היא בדיקה רפואית שיוצרת תמונות של איברים שונים בגוף באמצעות שימוש בגלי קול בתדירויות שגבוהות מסף השמיעה של בני האדם. בעזרת אולטרסאונד דופלר (שנקרא גם דופלקס) ניתן לבחון גם את זרימת הדם בעורקים ובוורידים. בשונה מצילום רנטגן או סי.טי, בדיקה הזאת אינה כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת (קרינה עתירת אנרגיה שמסוגלת לשחרר אלקטרונים מתוך אטומים וכתוצאה מכך לפגוע בחומר התורשתי בתאים ולגרום לסרטן​ ולמומים מולדים בעוברים).

בדיקות אולטרסאונד הן ברובן חיצוניות ומתבצעות כאשר מכשיר הבדיקה מונח על העור, אך קיימות גם בדיקות אולטרסאונד פולשניות, שבהן מוחדר המכשיר לתוך הגוף. אולטרסאונד הוא בדיקה בטוחה, אמינה וזמינה שבעזרתה ניתן לקבל תמונות מדויקת של אזורים רבים בגוף, אך הבדיקה הזאת אינה מתאימה לכל איבר ולכל מצב. למשל, בדיקת אולטרסאונד אינה מתאימה לסקירת איברים המכילים אוויר כמו הקיבה והמעי הגס או להדמיית עצמות.

הרופא עשוי להפנות לבדיקת אולטרסאונד למטרות הבאות: הערכה של העובר במסגרת מעקב הריון. בדיקה של מוח התינוק דרך המרפס (אזור רך בגולגולת שנסגר בהדרגה. אבחון מחלות של כיס המרה ושל איברים אחרים בבטן באמצעות אולטרסאונד בטן. הערכה של זרימת הדם בכלי הדם, למשל באמצעות בדיקת דופלקס כלי דם בגפיים או בדיקת דופלקס עורקי צוואר. הכוונת המנתח לעבר גידול להוצאת ביופסיה. קבלת תמונות הדמיה של בלוטת התריס כדי לאבחן הגדלה שלה או הימצאות גושים בה. בדיקת הלב באמצעות אקו לב. אבחון מצבים דלקתיים וגידולים באיברים שונים בגוף, למשל אולטרסאונד שדיים משמש לאבחון גושים בשד. הערכה של מצבים גינקולוגיים בעזרת אולטרסאונד וגינלי. הערכת בעיות בערמונית ובשק האשכים.

בזמן הבדיקה שוכבים בדרך כלל על מיטה. מבצע הבדיקה, טכנאי או רופא, מורח על האזור הנבדק כמות קטנה של ג'ל שקוף על בסיס מים המסייע להעביר את גלי הקול. לאחר מכן הוא מעביר על אזור הבדיקה מכשיר ידני שנקרא מתמר. המכשיר הזה משדר גלי קול בתדר שאוזן אנושית אינה מסוגלת לשמוע. המתמר קולט את החזר הקול מהאיברים ומתרגם את התנודות לאותות חשמליים. מחשב מעבד את האותות האלה ומתרגם אותם לתמונות המוצגות על מסך. במהלך הבדיקה ייתכן שיבקשו ממך לשנות מדי פעם תנוחה כדי לבדוק אזורים שונים. ייתכן שיבקשו ממך גם לעצור את הנשימה לזמן קצר.

בדיקות האולטרסאונד הן ברובן חיצוניות ונעשות באמצעות מכשיר בדיקה שמונח על העור, אך קיימות גם בדיקות אולטרסאונד פולשניות, שבהן מוחדר המכשיר לתוך הגוף. למשל: אקוקרדיוגפיה דרך הוושט - המתמר מוחדר לוושט כדי לקבל תמונה ברורה של חלקי הלב הקרובים לוושט. הבדיקה הזאת נעשית לרוב לאחר מתן חומר הרגעה. אולטרסאונד טרנס־רקטלי -  מתמר ייחודי צר מוחדר דרך פי הטבעת כדי לקבל תמונה של בלוטת הערמונית. אולטרסאונד וגינלי - מתמר ייחודי צר מוחדר לנרתיק כדי לקבל תמונה ברורה של הרחם ושל השחלות.

רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות דימות) יפענח את התוצאות וישלח בתוך כמה ימים דו"ח לרופא המטפל שהפנה אותך לעשות את הבדיקה. לכן עליך לחזור אל הרופא המטפל כדי לשוחח על התוצאות ועל משמעותן. לעיתים עשוי הרופא הרדיולוג לשוחח עמך מיד לאחר הבדיקה על תוצאותיה. יש מגוון רחב של ממצאים לא תקינים שניתן לגלות בבדיקת אולטרסאונד, החל מממצאים חסרי משמעות רפואית וכלה בממצאים שמצביעים על בעיה חמורה.

מקור מידע – "אתר קופת חולים כללית", מאמר מאת ד"ר טליה קינר מומחית ברפואת משפחה