טיפול בסרטן ברובוט ממוחשב

ד
ד"ר חדאד וד"ר גולדברג במהלך הטיפול צילום: אלי דדון

בבית החולים כרמל הוכנסה מערכת רובוטית חדשנית, שצורבת ומסירה גידולים סרטניים בכבד, במעי הגס ובכליה, במקום לבצע ניתוח מורכב

לראשונה במרכז הרפואי כרמל בחיפה, בוצע טיפול בגידולים סרטניים בכבד ובכליה, באמצעות מערכת ניווט רובוטית חדשנית תחת שיקוף סיטי. ארבעה גידולי סרטן שנמצאו על כליית החולה, נצרבו והוסרו בעזרת המערכת החדשה ללא צורך בניתוח, והצילו את החולה מכריתת כליה. “אנו גאים להוביל ולהשתמש בטכנולוגיות המובילות בעולם לטובת המטופלים שלנו”, אמר ד”ר ריאד חדאד, מנהל המחלקה הכירורגית ב’ בכרמל, שביצע את הטיפול בחולה באמצעות המערכת החדשה.

הצוות הרפואי במהלך הטיפול צילום: אלי דדון

בית החולים כרמל, מקבוצת קופת חולים כללית, נבחר כמרכז הרפואי הראשון בישראל להערכת ובדיקת טכנולוגיה חדשנית בתחום הנווגיציה הרובוטית. מדובר במערכת טכנולוגית ממוחשבת Cas-one מתוצרת חברת Cascination השוויצרית, המאפשרת ניווט מתקדם באמצעות תוכנת תלת מימד ייעודית, וסיוע לרופא באמצעות זרוע רובוטית משוכללת, כשהכול נעשה תחת שיקוף סיטי. בזכות המערכת, יכול הצוות הרפואי לבצע צריבות מדוייקות מאוד של גידולי סרטן ולבצע ביופסיות מורכבות, תוך חיסכון של סבל או ניתוחים קשים וסיבוכים.

המערכת מאפשרת ביצוע צריבות מתקדמות (אבלציה) ונטילת דגימות (ביופסיות) בחולי סרטן כבד גרורתי מהמעי הגס. ד”ר ריאד חדאד, מנהל המחלקה הכירורגית ב’ בכרמל, נחשב לאחד המנתחים המובילים בישראל בתחום ניתוחי הכבד והלבלב: “בישראל מתגלים בכל שנה כ – 3200 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס. 25 אחוז מתגלים עם גרורות כבר בפעם הראשונה, ורק חצי מתוכם יכולים להינתח, בעוד שאר החולים יקבלו טיפול כימותרפי”.

ד”ר נדיה בריזגלין במהלך הביופסיה צילום: אלי דדון

לדבריו, למערכת הטכנולוגית החדשה יתרונות רבים וחשובים: “אם עד היום במקרים של נגע סרטני הממוקם במקום מורכב היינו צריכים לנחש ולדקור את החולה מספר פעמים, עד שהיינו פוגעים בדיוק בגידול, כיום באמצעות הניווט הממוחשב המערכת מאפשרת לנו דיוק של 100 אחוזים וראיית אזור הטיפול בהדמיית תלת מימד מתקדמת. למערכת ישנה זרוע רובוטית עם סנסור ומחט מיוחדת המובילה את ידו של המנתח עד לנקודה המדויקת ביותר של הגידול”.

ד”ר נטליה גולדברג, מנהלת מכון הדימות בבית החולים כרמל ומי שאחראית על מעל 600 ביופסיות בשנה המבוצעות בכרמל תחת דימות סיטי או אולטרה-סאונד, מוסיפה: “דיוק המערכת החדשה חוסך הקרנות סיטי רבות לחולה ומצריך הקרנה אחת בלבד. בנוסף, המערכת חוסכת הזרקות של חומרי ניגוד לחולה, חומרים שבחלקם בעייתיים לחולי כליות ומקשים על החולים, וזאת על ידי יצירת הדמיית הנגע על בסיס נתוני הMRI “.

המערכת החדשה יכולה לתת שתי דקירות באותו מקום, בזויות שונות, בתכנון מראש – מה שאי אפשר לעשות באופן ידני, והיא גם מחשבת במדויק את כמות האנרגיה לצריבה שצריך לתת במקום הגידול. זוהי האנרגיה, שצריכה להשמיד את הגידול מצד אחד, ולמנוע מצד שני נזק סביבתי לשאר האיברים סביב הגידול.

מערכת הניווט הממוחשבת החדשה צילום: כרמל

במהלך היום טיפל הצוות הרפואי של כרמל בעזרת המערכת הממוחשבת בשני מקרים מורכבים. באחד המקרים טופל חולה שעל כלייתו נמצאו גידולים ראשוניים רבים, שחייבו במצב רגיל ניתוח ואפילו כריתת הכליה. הצוות צרב במדויק את הגידולים, וכך ניצלה הכליה של החולה. החולה השנייה, בת 70 עם סרטן כבד ראשוני ומחלת כבד מתקדמת שאי אפשר היה לכרות את הגידול שלה בגלל גודלו והמיקום הבעייתי שלו, עברה את טיפול האבלציה בעזרת המערכת החדשה בהצלחה רבה. למחרת היא כבר שוחררה הביתה.

מי שמובילה בכרמל את תחום הביופסיות תחת שיקוף היא ד”ר נדיה בריזגלין, מנהלת השירות הרדיולוגי לבדיקות מונחות דימות. כמו כן, הבדיקות הראשונות עם המכשיר החדש בכרמל, נערכו בשיתוף מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ בניהולו של ד”ר זאב גולדיק, מחלקת דימות וצוות הסיטי בניהולו של מתי שנפ ובשיתוף יחידת הכבד. את המערכת הניווט החדשנית גילו במקרה ד”ר נטליה גולדברג מנהלת מכון הדימות, וד”ר ריאד חדאד, בביקור שערכו באחת מתערוכות הטכנולוגיה בעיר ברן שבשוויץ. “מייד כשראינו את המערכת, הבנו שיש כאן גישה חדשנית שפותרת לנו בעיות מורכבות בתחום הדגימות וצריבות נגעי הסרטן, והחלטנו לעשות הכול להביא את המערכת לבדיקה אצלנו בכרמל”, משחזרת ד”ר גולדברג.

עלות מערכת הניווט החדשנית הינה כמיליון שקלים. המערכת פועלת ב-250 מרכזים רפואיים מובילים באירופה ובארה”ב והיא הגיעה לראשונה לישראל ולבית החולים כרמל להערכה, לפני ביצוע רכש עתידי של המערכת עבור שירותי בריאות כללית. כאמור, בית החולים כרמל נבחר לביצוע ההערכה ובדיקות התאמה למכשיר. ד”ר חדאד וד”ר גולדברג מסכמים: “זה מאוד מרגש שהצלחנו להביא את המערכת להערכה כאן בכרמל. אנחנו מרגישים שסגרנו מעגל”.