טיפול במיגרנה בעזרת דיקור סיני

דיקור-סיני-ששש
דיקור-סיני-ששש
צילום: שטרסטוק

יש להבדיל בין כאב ראש הקשור בשפעת או מחלה אחרת שכיחה, החולף לאחר ההחלמה, לבין כאב ראש מטריד וממושך הקרוי מיגרנה. התקפים חוזרים של מיגרנה מלווים את הסובלים ממנה במשך שנים. סובלים ממיגרנה והרפואה הקונבנציונלית לא עוזרת? אפשר נסות טיפול אלטרנטיבי

רבים סובלים מכאבי ראש ומיגרנה. חלק מטופלים באופן קבוע על ידי תרופות וחלק מטופלים על ידי משככי כאבים. הסיבות למיגרנה אינן ידועות, והתופעה מפריעה מאוד לניהול השגרה. מספר רב של מחלות שכיחות, כמו שפעת ומחלות נגיפיות אחרות, גורמות לכאבי ראש. עם זאת יש להבדיל בין כאב ראש הקשור במחלה שכיחה, החולף לאחר ההחלמה בדרך כלל תוך מספר ימים, לבין כאב הראש המטריד והממושך הקרוי מיגרנה. התקפים חוזרים של מיגרנה מלווים את הסובלים ממנה במשך שנים. 

כיצד נזהה שמדובר במיגרנה ולא בכאב ראש רגיל? המיגרנה מאופיינת בכאב באחד מצדי הראש. מדובר בכאב הולם וחזק שמוחמר במאמץ. התקפי המיגרנה מתחילים בדרך כלל במחצית אחת של הראש ובהמשך יכולים להתפשט לראש כולו. מאפיינים נוספים של התקף מיגרנה הם מתח ואי שקט, בחילות, הקאות, עצירות, או שלשול, הפרעות ריכוז וחשיבה, רגישות לאור ותחושה של כבדות בראש ובעיניים. 

עד היום הרפואה המערבית אינה יודעת מהי הסיבה להופעת כאבים אלה ומהי הדרך הנכונה לטפל בהם, על אף שהכאבים הללו מלווים אותנו משחר האנושות. לפי הרפואה הסינית, חלק מן הגורמים למיגרנות הם עבודה מרובה המחייבת קריאה, עבודה במחשב, כעס וחרדות. גם מזונות מסוימים – כמו אוכל שמן, מוצרי חלב, יין אדום, שוקולד, וגבינה צהובה – עלולים לתרום להופעת מיגרנה. רוב התקפי המיגרנה שכיחים בגילאי עשרים עד ארבעים, אך גם ילדים צעירים, לעתים בגיל שלוש, סובלים ממיגרנות.  מיגרנה היא אף הסיבה השכיחה ביותר לכאבי ראש אצל ילדים. אצל אנשים מעל גיל חמישים הסובלים מכאבי ראש חזקים, בדרך כלל לא מדובר במיגרנה, אלא בבעיה רפואית אחרת הדורשת בדיקה רפואית. 

נשים סובלות ממיגרנות פי ארבעה מגברים והסיבות לכך הן ככל הנראה הורמונליות. מסתבר כי ניתן למצוא קשר בין העלייה בהתקפי המיגרנה אצל נערות לבין הופעת המחזור החודשי. בנוסף, נשים בהריון שסבלו ממיגרנות בעברן, מדווחות על העלמות כאבי הראש בתקופת ההיריון. ירידה בשיעור המיגרנות ניתן לזהות גם אצל נשים שהגיעו לגיל המעבר ושאינן מקבלות עוד מחזור חודשי. 

טיפול במיגרנה ללא תרופות: בתחומיה השונים של הרפואה המשלימה, ההסתכלות על האדם היא כעל מכלול שלם. ההתעניינות של המטפל היא לעומק האדם – מהו מצבו הרגשי, מה הוא אוכל ומהו אורח החיים שלו. הרפואה הסינית בוחנת את האדם באופן הוליסטי ועושה שימוש במגוון של כלים לטיפול במיגרנה. אקופונקטורה (דיקור סיני) היא שיטה עתיקת יומין של שימוש במחטים דקות להפחתת כאבים. בדיקור סיני, הגוף משחרר חומרים נוגדי כאב טבעיים לטיפול במיגרנה. 

צמחי מרפא, תזונה נכונה  ושינוי אורח חיים: מטרת הטיפול ברפואה הסינית הוא לטפל בשורש המחלה ולא רק להפחית כאב. כאשר מזהים את הסיבה לחוסר האיזון בגוף, מוצאים לעתים פתרונות למצבים, שכביכול לא קשורים למיגרנה כמו מתחים, כאבי מחזור, הפרעות שינה ועייפות. הפתרון למיגרנות, לפי הרפואה הסינית, הוא איזון המרידאנים המעורבים בכאב ראש וזאת על ידי  דיקור סיני גם בזמן ההתקף עצמו. גם תזונה נכונה ושימוש בצמחי מרפא המותאמים  לכל מאחת ואחד באופן אישי מסייעים להתמודד עם המיגרנה. לפי הרפואה הסינית, לכל מזון יש טמפרטורה ואנרגטיקה שונה. חלק מהסובלים ממיגרנה יודע שמזונות מסוימים עלולים לעורר התקף. מדובר במזונות שומניים (מטוגנים, גבינות מותכות), מאכלים חריפים, בשר, אלכוהול, בננות, שוקולד ומתוקים. משך הטיפול נע בין חודש לחצי שנה על פי חומרת הבעיה. 

מקור מידע – "אתר קופת חולים כללית", רפואה אלטרנטיבית, דיקור סיני למיגרנה, מאמר מאת ד"ר זיו בר


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן