השתלת גרגירי זהב בערמונית

דוקטור-יונינה-טובה-רדיותרפיה-זיו
דוקטור-יונינה-טובה-רדיותרפיה-זיו
ד"ר יונינה טובה צילום: זיו

בבית החולים זיו מוזרקים לבלוטת הערמונית גרגרי זהב, המאפשרים זיהוי מיקום מדויק של סרטן הערמונית. אחר כך מוחדר לגוף המטופל ג'ל, היוצר חיץ בין הערמונית לבין הרקטום, כדי להגן על הרקמות הבריאות בעת ההקרנות

בית החולים זיו בצפת מכניס טיפול חדשני בסרטן הערמונית, בעידן של רפואה מותאמת אישית, באמצעות גרגירי זהב. הגרגירים נועדו למפות את המיקום המדויק של בלוטת הערמונית, בשילוב ג'ל מיוחד, המפחית את הפגיעה ואת תופעות הלוואי באיברים הפנימיים הבריאים.

ד"ר איגור סדצקי צילום: זיו

בטיפול מוזרקים לבלוטת הערמונית גרגרי זהב, המאפשרים למכונות ההקרנה זיהוי מיקום מדויק של הערמונית. זהו השלב הראשון במאבק לדיוק מקסימלי של הטיפול. בשלב השני מוחדר לגוף המטופל ג'ל, היוצר חיץ בין הערמונית לבין הרקטום, ובכך מרחיק את הרקטום מהערמונית ומפחית את מנת הקרינה לרקטום. השילוב של שני האלמנטים – גרגרי הזהב וג'ל ההפרדה – מאפשר לרופא המטפל לעשות שימוש בקרינה ממוקדת ומדויקת יותר. כך הוא פוגע בדיוק באזור הנגוע ואינו יוצר נזק לאזורים בריאים. אורך הטיפול קצר יותר ועומד על 4-6 שבועות, כאשר כל טיפול אורך כ-15 דקות בממוצע.

ד"ר יונינה טובה, מנהלת מכון הרדיותרפיה בזיו: "הניסיון בג'ל ההפרדה מצביע על ירידה משמעותית בתופעות לוואי, מהם סובלים החולים בתקופת הטיפול הקרינתי, ובעלייה הדרגתית במנות הקרינה הניתנות לערמונית, דבר שהוכח כמשפר את יעילות הטיפול והסיכוי לרפא את החולה. אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני הרפואה האונקלוגית הוא יצירת איזון בין המלחמה העיקשת בסרטן, לבין ההגנה על רקמות הגוף הבריאות, הניזוקות גם הן בתהליך הטיפול. מטרת הטיפול הקרינתי היא לגרום להרס הגידול הסרטני תוך פגיעה מינימלית בתאים הבריאים שמסביב. במקרה של סרטן הערמונית, הרקטום ושלפוחית השתן סמוכים לערמונית, ויש סיכון לנזק אם הם נחשפים למנת הקרינה הנחוצה לרפא את הסרטן. בלוטת הערמונית אינה מקובעת לאף איבר בגוף ולכן מיקומה משתנה מעט. זו גם הסיבה שהקרנתה במדויק מאתגרת. חוסר דיוק עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות".

ד"ר יונינה טובה צילום: זיו

את הטיפול מבצע ד"ר איגור סדצקי, רופא במכון הרדיותרפיה, שהגיע לבית החולים זיו לאחר ניסיון שרכש במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. ד"ר סדצקי: "על פי הסטטיסטיקה, אחד מתוך עשרה גברים מעל גיל 50 יחלה בסרטן הערמונית. זיהוי מוקדם של הסרטן וטיפול מדויק יחסכו לאלפי גברים סבל רב. על כולם לגלות אחריות ולבצע בדיקות לעיתים תכופות, על מנת לגלות באופן מוקדם, אם חלילה קיים גידול".