בלי עין הרע

הצוות המנתח צילום: פוריה
הצוות המנתח צילום: פוריה

בבית החולים פוריה הצליחו לחלץ קרס, שננעצה בעינו של דייג, שדג באגמון החולה

למרכז הרפואי פדה-פוריה הובהל לפני כמה ימים דייג, תושב קריית שמונה, שקרס של חכה ננעץ בעינו הימנית. בניתוח דחוף הצליחו רופאי יחידת העיניים, ד"ר נח'ול נח'ול וד"ר יומנה בסול אבו עיטה, להציל את העין הפצועה.

ביום ראשון, 21.2.21, בשעות הערב, הגיע למלר"ד (חדר המיון) בבית החולים פוריה בטבריה, תושב קרית שמונה, בן 32, שקרס חכה ננעץ בתוך עינו הימנית. התברר שהקרס עף וננעץ לו בעין בעת שהוא דג באגמון החולה. רופאי המלר"ד הצליחו לייצב את הקרס בתוך העין, כדי שלא יזוז ולא יפגע בחלקים נוספים, והוא הועבר לניתוח דחוף במחלקת עיניים.

ד"ר נח'ול נח'ול וד"ר יומנה בסול אבו עיטה צילום: פוריה

ד"ר נח'ול נח'ול, מנהל שרות רשתית, וד"ר יומנה בסול אבו עיטה, מומחית למחלות והשתלות קרנית, בצעו את הניתוח המורכב כדי לחלץ את הקרס. ד"ר נח'ול מסביר: "במקרים כאלה מאוד חשוב לא לתלוש, ולנסות להוציא את החפץ החד שפגע בעין באופן שאינו מחמיר את הפציעה".

כיצד עושים זאת?

ד"ר נח'ול: "בחדר ניתוח, בשלב ראשון הצלחנו לחתוך את החלק של הקרס שהיה מחוץ לעין. רק אחר כך, באופן מאוד מבוקר, שחררנו את הרקמה מסביב לקרס ואז בצענו פעולה מהירה להצלת העין. היינו צריכים באופן יצירתי לשקם את גלגל העין ולסגור את הפצע".

הקרס שנשלפה מהעין צילום: פוריה

יומיים אחרי הניתוח המורכב, הדייג חש בטוב, ובבדיקה החל לראות צלליות ואור בעין הפגועה. "הודות לניתוח המהיר", אומר ד"ר נח'ול, "הצלחנו להציל את העין ואת הראייה שלו באופן חלקי. צפוי לו עוד תהליך ארוך של שיקום. אבל אנחנו אופטימיים גם מבחינת המראה האסטטי של העין והפנים, וגם מבחינת תפקוד הראייה של העין הפצועה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן