אלפי סוסים טיפוליים בסכנה

אודי-לבנון-חוות-סוסים-קרדיט-לא-צריך-מכווץ
אודי-לבנון-חוות-סוסים-קרדיט-לא-צריך-מכווץ

איגוד הרכיבה הטיפולית מתריע כי לבעלי החוות הטיפוליות, שממשיכים לממן אוכל וטיפולים רפואיים ל-3,000 סוסים בתקופת הסגר, נגמר הכסף וחוות רבות על סף קריסה

אודי לבנון צילום: יח"צ

משבר הקורונה עלול לגרום לחוות סוסים טיפוליות לפשיטת רגל, עקב העלויות הגבוהות הנדרשות לרווחת הסוס, בהן עלויות מזון, עלויות בריאות הסוס, עלויות אילוף ועוד. כך טוען אודי לבנון, יו"ר איגוד הרכיבה הטיפולית בישראל, שאף שיגר בעניין זה פנייה דחופה אל משרד האוצר.

חווה טיפולית צילום: האיגוד

בישראל יש בערך 3,000 סוסים טיפוליים, אשר משרתים נכי צה"ל, נפגעי טרור, נפגעי תאונות דרכים, נוער במצוקה ועשרות אלפי ילדים. על פי איגוד הרכיבה הטיפולית, ההוצאות עבור החוות הטיפוליות עומדות על עשרות אלפים שקלים בחודש לכל חווה, בעוד שההכנסות בתקופה זו ירדו לאפס. לטענתם, לבעלי החוות אין כסף להמשיך להאכיל את הסוסים ובוודאי לא לתת טיפולים רפואיים לסוסים.

באיגוד מוסיפים כי בעקבות המשבר, חוות יסגרו ויאלצו למכור סוסים בזול, מה שעלול להוביל בהמשך לנטישת סוסים על ידי אנשים, פציעות מורכבות ממרעה, תת תזונה, התעללויות, מוות ואף לקריסת ענף הרכיבה הטיפולית. אודי לבנון, יו"ר איגוד רכיבה טיפולית: "עלות אחזקה של סוס היא 2,500 שקלים בכל חודש. לפחות רבע מהחוות הטיפוליות צפויות להיסגר בעקבות משבר הקורונה. הדבר מעמיד בסכנה כ-1,000 סוסים טיפוליים. במשרד החקלאות טוענים כי ידיהם כבולות, בגלל היעדר תקציב, אז אנו פונים בבקשה דחופה למשרד האוצר לסייע לענף ולהציל את הסוסים הטיפוליים שביומיום מסייעים לטפל באלפי מטופלים. עצוב מאוד, שדווקא אחרי משבר כה גדול, יהיו כאן פחות סוסים טיפוליים".

קמפיין גיוס המונים צילום: האיגוד

במקביל, יצא האיגוד בקמפיין גיוס המונים להצלת החוות הטיפוליות והסוסים, במטרה לגייס שבעה מיליון שקלים להצלת הסוסים והענף. לצפייה בקמפיין הקלק כאן.