20 אלף נשים: משרד הבריאות מפקיר אותנו

22222222222222222
22222222222222222

ב-23 במרץ 2020 הופסקו הפריות חוץ גופיות בישראל מחשש להידבקות בקורונה. כעת הותר לחדש אותן רק בבנות 39 ומעלה, שאין להן מחלות רקע או לחץ דם גבוה. עשרים אלף מטופלות זועקות: שעון החול שלנו אוזל

צילום: שטרסטוק

השבוע פרסם משרד הבריאות את התקנות לחידוש ביצוע טיפולי פוריות, בתחילת מאי, אחרי שהם הופסקו לחלוטין בתקופת הקורונה. על פי התקנות, יותר בשלב זה לבצע טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) רק לנשים בנות 39 ומעלה, עבורן כל עיכוב יכול להיות קריטי מבחינת סיכוייהן להיקלט וללדת (וגם זה רק אחרי שעברו שתי בדיקות לגילוי קורונה).

התקנות לא מאפשרות להמשיך טיפולי פוריות לאף אישה עם מחלות רקע כגון השמנת יתר, סוכרת, מחלות ריאות כרוניות יתר לחץ דם ועוד. התקנות החדשות פורסמו לאחר הקמת הפורום הנשי לקידום הפוריות בישראל, המייצג כעשרים אלף מטופלות פריון, שהטיפול בהן נגדע ב-23 במארס 2020. הפורום הגיש עתירה משפטית בעניין זה לבג"צ.

מטרת ההגבלות, לפי משרד הבריאות, נועדה להקטין את הסיכון הכללי בטיפולי הפריה חוץ גופית, שמטבעם מחייבים מגע פיזי קרוב בין המטופלת לבין הצוות המטפל, ושהות ארוכה בחדרי ההמתנה. הקטנת הסיכון בהידבקות הוא לגבי הצוות הרפואי, עבור המטופלות ועבור העובר. זאת מאחר וכרגע אין מידע על השפעת וירוס הקורונה בתחילת ההיריון על התפתחות העובר. חשוב לציין שעד עכשיו זהו התחום הרפואי היחיד, שבו חלות הגבלות ספציפיות על קבלת טיפול רפואי, מחשש להידבקות בנגיף הקורונה.

דגנית יפתח צילום: הפורום

בעקבות פרסום התקנות, יצא הפורום הנשי לקידום הפוריות, בהתקפה חריפה על ההחלטה. יו"ר הפורום דגנית יפתח: " ערב חג העצמאות, פרסם משרד הבריאות דף הנחיות, ובו נטען כי טיפולי הפוריות הושבו על כנם. אנו מבהירות שיש בכך הטעיה רבתי של הציבור. ההטעיה נובעת משורת סייגים מפלים ומנוגדים לחוק, כגון התניית הגיל, התניית מחלות רקע, התניית מצב השמנה, התניה של שתי בדיקות קורונה שאינן תקפות לטיפולים אחרים ועוד. סייגים אלה מגדירים את תחילת הטיפולים, ב-3 במאי, אך רק לקומץ קטן של נשים מתוכנו. כל יתר הנשים, יותר משלושת רבעים מהאוכלוסייה של מטופלות הפוריות, יוותרו מופקרות מאחור".

נשות הפורום טוענות עוד כי משרד הבריאות מוסיף לפגוע בזכויות הנשים העוברות טיפולי פוריות, בהפלייתן לרעה לעומת נשים אחרות, ובעבירות על חוקי כבוד האדם וחירותו וחוק זכויות החולה. דגנית יפתח: "המאבק שלנו להשבת טיפולי הפוריות בישראל לאלתר, נמשך במלוא העוז, במישורים הציבורי, הפוליטי והמשפטי בבג"צ. לא נאפשר מצב זה. אנו תובעות ממשרד הבריאות, אשר אישר חזרה לטיפולים אלקטיביים, חזרה לניתוחים כירורגיים ועוד שורה ארוכה של פעולות רפואיות סבוכות – לאפשר חזרה מידית לטיפולי הפוריות. כל עוד אין קריאה לעצור נשים מהיריון טבעי, אין להפלות אותנו, הנשים בטיפולי פוריות".

עו"ד רוני סדובניק

פרקליטת הפורום, עו"ד רוני אלוני סדובניק: "משרד הבריאות מסרב להכיר באחריותו לזמן האבוד של הנשים בהליכי הפוריות שהופסקו. יש בידינו חוות דעת רופאים מומחים, שמבהירות כי מדובר בהפלייה קשה. אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה, מבהירים שאין סיכון גבוה יותר לנשים בתהליכי ההפרייה, כי הנגיף אינו חודר את השליה. בג"צ יכריע אם המדינה מפרה את חוק זכויות החולה וחוק כבוד האדם וחירותו".

צפו בח"כ קטי שטרית

חברת הכנסת קטי שטרית (ליכוד) הצטרפה למאבקן והעלתה את הנושא במליאת הכנסת היום (30.04.2020). ח"כ שטרית: "רוב הנשים כלל לא עומדות בקריטריונים שקבע משרד הבריאות בגלל הקורונה, וחלון ההזדמנויות להפוך לאימהות עלול להיסגר בפניהן. צריך להחזיר את כל הנשים לשגרת טיפולים מיידית! הזמן הוא אלמנט קריטי, והשעון רץ לאחור".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – רפואת נשים ויולדות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן