אנחנו לא נפסיק לזעוק

‏‏ריי-ביטון-עותק-2
‏‏ריי-ביטון-עותק-2

יו"ר ארגון המתמחים, ד"ר ריי ביטון: "מחקרים מוכיחים שתורניות בנות 26 שעות גורמות לשבץ, התקפי לב, הפלות, חרדה, דכאון, התאבדויות, ופי 24 יותר תאונות דרכים"

אתר "מדניוז" ממשיך ללוות ולסקר את מאבקם הצודק, העיקש והחיוני של הרופאות והרופאים המתמחים בבתי החולים בישראל – למען הפסקת המשמרות הבלתי אנושיות בנות ה-26 שעות ברצף, שפוגעות בבריאות הצוות הרפואי ומסכנות את המאושפזים. לטבת כל מי שלא הגיע במוצאי שבת האחרון (9 במאי 2020) להפגנת המתמחים בכיכר הבימה בתל אביב – להלן דברים שנשאה בעניין זה יו"ר ארגון המתמחים, 'מרשם', ד"ר ריי ביטון.

"כמוני, אתם בטח נשאלים שוב ושוב, מי לעזאזל הגה את הרעיון המופרך של תורנות באורך של 26 שעות? לא שמונה שעות כמו האחיות, ולא 12 שעות כמו טייסים או נהגי משאיות, אלא 26 שעות ברצף ללא מנוחה. שעות קריטיות, לאורכן אנו אחראים ישירים לחיי אדם. אז ביררתי, והנה לכם פיסת היסטוריה בנוגע למקור של תורנות בת 26 שעות".

"ד"ר הלסטד היה רופא כירורג אמריקאי בולט ומוערך בשנות השמונים של המאה השמונה עשרה. בשנת 1884 החל לחקור חומר אלחוש הרסני במיוחד לצורך ניתוחים, תוך שהוא מנסה אותו על מטופליו ומתנסה בו בעצמו. חומר זה ידוע גם בשמו קוקאין. הלסטד נכנס לסחרור של טירוף. הוא והקולגות שהשתתפו אתו במחקר, התמכרו במהרה לסם המסוכן, אשר גרם להם לעבוד סביב השעון תחת השפעת הסם הממריץ וההרסני, ואף הביא לאשפוזם בכפיה לצורך גמילה. וכך בשנת 1889, כאשר הוא תחת השפעת סמים קשים וממריצים, ייסד ד"ר וויליאם הלסטד, שהיה מנהל המחלקה הכירורגית בבית חולים בבולטימור, אנגליה, את תכנית ההכשרה למתמחים".

"עכשיו תדמיינו לעצמכם סביבת עבודה ותנאים של סוף המאה השמונה עשרה, מנתח גאון, מהטובים בעולם, כזה שמתמחים רוצים להיות סביבו וללמוד, מכור לקוקאין, עובד ימים שלמים ברצף, ומצפה שהמתמחים והסטודנטים יעמדו בתוכנית התמחות שהגה. 130 שנה אחרי – והטירוף הכמעט דמיוני הזה הוא המציאות היומיומית שלנו. ברחבי הארץ ממשיכים מתמחות ומתמחים לעבוד 26 שעות ברצף! ממשיכים לתת טיפול רפואי מציל חיים, לנתח ולבצע החייאות בשארית כוחם. בזמן שאנחנו נשארנו מאחור, ברוב מדינות העולם השכילו לקצר את התורנויות לטווח שבין 8 לבין 14 שעות".

"כיום המחקרים מוכיחים ללא ספק – התורניות האלה פוגעות בבריאות שלנו. המתמחים והמתמחות חווים יותר אירועי שבץ, יותר התקפי לב, יותר הפלות, יותר השמנה, יותר חרדה, יותר דכאון, יותר התאבדויות, ופי עשרים וארבעה יותר תאונות דרכים. אבל התורנויות הללו לא פוגעות רק בנו, הן פוגעות גם בכם, המטופלות והמטופלים שלנו. מגיעה לכם רפואה טובה יותר, חומלת יותר, אמפתית יותר, מקצועית יותר".

"באף מקצוע לא מצפים מהעובדים לעבוד כל כך הרבה שעות. כי מי ירצה לטוס עם טייס שלא ישן בלילה, או נהגת אוטובוס שמנקרת על ההגה, אך משום מה, הגיוני בעיני מישהו שלקבל החלטות בנוגע לטיפול מציל חיים או לעשות החייאה או לנתח, יכול לעשות מתמחה שלא ישן כבר 26 שעות. רק כדי להסביר לכם את מצב התודעה של מי שלא ישנו שעות ארוכות כל כך, אשתף אתכם בתוצאות מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד, ובו נמצא כי לאחר 24 שעות ללא שינה, מצבנו הפיזי והקוגניטיבי משול לרמת אלכוהול בדם של פי שניים מהמותר לנהיגה. פי שניים! האם באמת הייתם רוצים שרופאה שיכורה תטפל בכם?".

"אבל אין לכם ברירה. הרי במשך שני שלישים מהיממה, מאויישים בתי החולים על ידי המתמחים באופן כמעט בלעדי. בשעה ארבע לערך, מסיימים הרופאים והרופאות המומחים את עבודתם, ובתי החולים, עוברים כמעט באופן מוחלט לידיהם של המתמחים והמתמחות עד הבוקר שלמחרת. המחדל הזה חייב להשתנות, היום!".

"אני לא בטוחה שכולכם יודעים, אך בהסכם הקיבוצי האחרון שנחתם בשנת 2011, כבר הוחלט על קיצור תורנויות מידי במיון הכללי, מיון נשים וכן התחלה מידית של פיילוט לקיצור תורנויות במחלקות הפנימיות, תוך התחייבות שלא לפגוע בשכר המתמחים, אבל כלום לא נעשה. איכשהו זה לא היה מספיק חשוב לאף אחד. הנושא לא תוקצב והתכנית לא יצאה לפועל, וההסתדרות הרפואית אף לא הגישה סכסוכי עבודה ולא פתחה בשביתות, על רקע אי קיום ההסכם. שרי בריאות התחלפו, שרי אוצר התחלפו, מנכ"לים של המשרדים, יושבי הראש של ההסתדרות הרפואית – ואנחנו עדיין עושים תורנויות של 26 שעות".

"בינתיים ראינו חברים שלנו נשחקים ונוטשים את המקצוע, ראינו חברים שהקריבו את הבריאות הפיזית והנפשית שלהם ואף את חייהם על המזבח הקדוש של תורנויות 26 השעות הבלתי ניתנות לשינוי, כאילו הייתה זו גזירת גורל. אבל אז הגיעה הקורונה. אחד האתגרים הגדולים של הרפואה בעולם כולו וכך גם בישראל במאה השנים האחרונות. מיד עם פרוץ המגיפה, ללא היסוס ומתוך תחושת שליחות ומחויבות לבריאות הציבור, נרתמנו כולנו לאתגר, תוך שאני מסכנים את בריאותנו האישית ובריאותם של בני משפחותינו. הוקמו מחלקות חדשות, נרכש ציוד מיגון, נבחנו ויושמו הנחיות טיפול מעודכנות וגם – הפלא ופלא – קוצרו התורנויות ל 12 שעות. הוכחנו שאפשר ורצוי לעבוד במשמרות קצרות יותר. ונחשו מה? הכול עבד מצוין. בסקר שביצע ארגון 'מרשם' לאחרונה, בהשתתפות כ 500 מתמחים ומתמחות, העידו 87% מהנשאלים כי נתנו טיפול טוב יותר למטופלים בעבודה במתכונת של 12 שעות. 76% מהם העידו כי ביצעו פחות טעויות. החולים פגשו רופאות ורופאים ערניים, אנרגטיים, שיכולים לטפל בהם ולהקשיב להם טוב יותר. הם קיבלו רפואה טובה יותר, שפויה יותר ואנושית יותר, ואנחנו קיבלנו את החיים שלנו חזרה".

"יעידו על כך מעל 500 רופאים ורופאות בכירים התומכים ביוזמת קיצור התורנויות וכבר חתמו על עצומה בנושא. לא באתי לכאן הלילה להפנות אצבע מאשימה. באתי להעביר מסר אחד – הוכחנו שאפשר אחרת… אנחנו טרוטי עיניים ושבעי הבטחות ומבקשים מכם היום לשים קץ לתנאי העבדות בהם אנו מועסקים, להוביל שינוי, לתת לנו תקווה ולאפשר לנו להיות רופאים ורופאות טובים יותר בשביל כל האזרחים במדינה. זה מגיע להם וזה מגיע לנו… אנחנו לא נפסיק ולא נרפה עד שיהיה שינוי. בזכות כל המתמחות והמתמחים האמיצות והאמיצים, שהגיעו לכאן לזעוק, ובזכות הציבור שתומך בנו היום יותר מתמיד".