היציאה לחירות של גולי טל

האחות האחראית גולי טל צילום: שמיר
האחות האחראית גולי טל צילום: שמיר

שנה למגפת הקורונה, האחות הראשית של מחלקת הקורונה הראשונה שנפתחה בבית החולים אסף הרופא, מסכמת וסוגרת מעגל / טור אישי מאת גולי טל, האחות האחראית במחלקה פנימית ח’

“לפני שנה, צוות המחלקה שלי ואני, בראשותו של ד”ר יוני שפירא, פתחנו את מחלקת הקורונה הראשונה במרכז הרפואי שמיר אסף הרופא וחולי הקורונה הראשונים החלו להגיע מהמיון (מלר”ד) אלינו.

הצוות הרפואי והסיעודי עשה לילות כימים, על מנת לטפל בצורה מקצועית במטופלים וללוות מקרוב את בני המשפחה המודאגים. לילות רבים עברו עלינו ללא שינה. במשמרות מסביב לשעון, ובלימוד תוך כדי תנועה להסתגל למצב החדש. זאת, מתוך תחושת שליחות אמיתית, ואהבה למקצוע בו בחרנו.

למדנו להתמגן והתרגלנו למצב חדש שלא נראה מעולם בישראל – לעבוד עם חליפת מיגון ומסכה מכף רגל עד ראש בחום נוראי ובמחנק. הצוות הסיעודי של המחלקה, אשר היה רגיל לקשר אישי וישיר עם מטופלינו היקרים, נאלץ ללמוד להתמודד עם תקשורת חדשה מסוג אחר. אל מול הגל הראשון, מדינה שלמה עצרה מלכת, ואילו אצלנו העבודה התגברה בייתר שאת.

גולי טל צילום: שמיר

הפרידה מנפטרי הקורונה הראשונים הייתה קשה ועצובה. בני המשפחה לא הורשו להיפרד מקרוב משפחתם, ואנחנו היינו החוט המקשר בין הצדדים. נלחמנו על כל מטופל ולא וויתרנו. עשינו ככל יכולתנו להקל על המטופלים ועל בני משפחתם, בעיקר בניסיון להוריד את מפלס החרדה, הכאב והלא נודע מהקורונה, שהייתה אז בראשיתה.

הזמן עבר במהירות. המטופלים הגיעו אלינו מידי יום ביומו, וגדשו את המחלקה. נאלצנו לפתוח מחלקות אשפוז קורונה נוספות. החודשים חלפו, והנהלת המרכז הרפואי שמיר אסף הרופא, החליטה להוציא אותנו להפוגה, אחרי חודשים של עבודה קשה ומאומצת. אחיות אחראיות ורופאים, מנהלי המחלקות הפנימיות, לקחו פיקוד על מחלת הקורונה, כל מחלקה בתורה.

היום, לאחר שמונה חודשים, צוות המחלקה בראשותו ד”ר יונתן שפירא ובניהולי, חוזרים למחלקת הקורונה. זוהי סגירת מעגל מיוחדת עבורנו, בעיקר מאז שהחיסונים נכנסו לחיינו, והתחלואה, תודה לאל, במגמת ירידה. אנו חוזרים עם כוחות מחודשים, נחושים מתמיד לטפל במסירות במטופלינו, ולשמור על קשר קרוב עם בני משפחותיהם.

קיוויתי שעם חזרתנו למחלקה, נטפל רק בחולים המיועדים למחלקה פנימית רגילה, אך המציאות טפחה על פנינו והזכירה לנו שהקורונה עדיין כאן. למעלה מארבעים חולים עדיין מאושפזים במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא).

אני קוראת לכולם לצאת ולהתחסן, ולהמשיך לשמור על הנחיות והכללים של משרד הבריאות, על מנת שנוכל לשוב לשגרה במהירות. כאן המקום להגיד תודה מעומק הלב להנהלת המרכז הרפואי בראשות המנהלת, ד”ר אסנת לבציון קורח, ומנהלת הסיעוד, מירי אברהם, שליוו אותנו ותמכו בנו לאורך כל הדרך. תודתי האישית לכל האחים והאחיות והצוות הפרה-רפואי שהצטרפו אלינו במרוצת השנה האחרונה, ונתנו כתף במאמץ בטיפול חולי הקורונה.

הוכחנו לעצמנו כי שיתוף פעולה, נחישות ומקצועיות, עם חשיבה יצירתית, הם המפתח להצלחה במאבק במגיפה. עם צאת חג הפסח, חג החירות תשפ”א, כולי תקווה כי נוכל להשתחרר במהירות גם מנגיף הקורונה ובציפייה כי נסגור את מחלקת הקורונה האחרונה בבית החולים בהקדם. אני שולחת מכאן ברכת החלמה מהירה לכל חולי הקורונה שלנו ובכל רחבי ישראל”.