הסגר לא משפיע על התפקוד המיני

צילום אילוסטרציה: ו'י וייב וואו טק, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: ו'י וייב וואו טק, אנספלאש

כך עולה ממחקר ראשוני, שנערך במערך ההיריון והלידה של בית החולים רמב"ם, ואשר בדק את השפעת הסגר בגל הראשון של הקורונה (מרץ עד מאי 2020) על חיי המין של הישראליות והישראלים

מחקר שנערך במערך ההיריון והלידה של בית החולים רמב"ם בחיפה, אשר בדק את השפעת הסגר בגל הראשון של מגיפת הקורונה (מרץ עד מאי 2020), מתפרסם כעת וסוקר את השלכות הסגר הקודם על חיי המין של הישראלים.

מדובר במחקר ראשוני, אשר התמקד בקבוצת זוגות שהפכו לאחרונה להורים בפעם הראשונה, זאת אחרי שחוו לידה נרתיקית רגילה, ללא כל סיבוכים או התערבות. במחקר לקחו חלק 67 נבדקים והוא בוצע, כאמור, במהלך תקופת הסגר הראשון, כאשר תושבי ישראל שהו בבתיהם מתוקף צו הממשלה. יותר ממחצית הנבדקים ( 56.4%) שהו במהלך הסגר בתקופת בידוד, יחד עם בני הזוג.

המחקר נעשה באמצעות סקר ASEX הבודק ומדרג קריטריונים שונים בתפקוד המיני. בין הנשאלים נכללו בני שני המינים, 38 נשים ו-29 גברים. בין הקריטריונים שנבדקו בסקר: חשק מיני, גירוי, יכולת להגיע לסיפוק מיני ועוד. הנבדקים יכלו לדרג כל קריטריון בציון של 1-6, כאשר הציון הכללי יכול לנוע בין 5-30. ככל שהציון שהוענק בסקר גבוה יותר, כך גדול חוסר שביעות הרצון מהתפקוד המיני. נבדק/ת שדירגו את עצמם או את בן/בת הזוג בתוצאה העולה על 19 נקודות, נחשבו למי שסובלים מבעיה בתפקוד המיני.

צילום אילוסטרציה: דיניס גרביניס, אנספלאש

חזרה לתפקוד מיני אחרי לידה ראשונה, הוא שלב משמעותי בחיי המין של זוגות רבים, כאשר לעניין מתלווים חששות ואתגרים. דר' אולה גוטצייט ממערך ההיריון והלידה של רמב"ם, אשר הובילה את המחקר, מסבירה: "עם פרוץ מגפת הקורונה ותקופת הסגר הראשון, נכנסו לא מעט אלמנטים של לחץ לא שגרתי, מתח, חרדה, דיכאון, אי וודאות כלכלית, חשש מהנגיף הלא מוכר והשלכותיו, והיעדר פרטיות עקב העובדה שרבים היו בבתים יחד עם הילדים. לאור כל אלה רצינו לבדוק מה השלכות הסגר על החזרה לשגרת יחסי מין בקרב אותם זוגות, מעבר לגורמים המשפיעים שבשגרה".

החוקרים העריכו כי התרחיש הקיצוני שהביא אתו וירוס הקורונה ותקופת הסגר יבואו לידי ביטוי בדיווח על בעיות בתפקוד המיני ובחיי המין של הזוגות, אך להפתעתם התוצאות הראו מציאות שונה לגמרי: "העברנו את הסקר פעמיים. הנבדקים נשאלו פעם אחת על חיי המין שלהם לפני תחילת הסגר ובפעם השנייה על חיי המין שלהם כחודשיים אחרי הסגר", אומרת דר' גוטצייט, "על פי הנתונים שעלו מתשובות המשתתפים, באופן חציוני (הנשים העניקו ציון כולל של 13 והגברים ציון של 11בשני סקרי ה- ASEX), לסגר לא הייתה השפעה על התפקוד המיני שלהם. כלומר, לא היה שינוי מהותי בין שני הדיווחים במרבית המקרים. גם הדיווחים בין שני בני המינים היו די דומים בציון, כלומר – שביעות הרצון הייתה דומה".

המחקר, שלו שותפים גם פרופ' זאב וינר, מנהל מערך ההיריון והלידה של רמב"ם, פרופ' ליאור לבנשטיין, מנהל יחידת נשים וגינקו-אורולוגיה, דר' דקלה בן צבי, דר' גלי לוי ודר' רועי אילו, שלושתם רופאים מתמחים במערך וכן דר' דניאלה מזור, עובדת סוציאלית ומטפלת מינית מאוניברסיטת חיפה, סוקר למעשה בפעם הראשונה את שאלת התפקוד המיני תחת תנאי סגר בעקבות וירוס קורונה.

למרות שמדובר בעבודה מחקרית ראשונה הסוקרת קבוצה קטנה יחסית, הוא מצביע על תופעה מעניינת: "התשובות שאנחנו מציעים לתוצאות המפתיעות קשורות בעיקר לעובדה שמדובר בזוגות עם תא משפחתי קטן יחסית ואינטימי. שני הורים וילד אחד. כזה שככל הנראה יש בו פחות הפרעות ויותר מוטיבציה לאינטימיות", מסכמת דר' גוטצייט.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן