מחאה מרמב"ם בצפון ועד יוספטל בדרום

3333333333333333333333
3333333333333333333333
המחאה ברמב"ם צילום: מרשם

אחרי ההפגנות נגד משמרות בנות 26 שעות ברצף בשיבא, איכילוב, מאיר, בילינסון ואסותא אשדוד – הפגינו היום (04.05.2020) הרופאות והרופאים של בתי החולים רמב"ם ויוספטל. צפו בסרטוני מחאת המתמחים

צפו בסרטון המחאה ברמב"ם צילום: מרשם

מחאת המתמחות והמתמחים בבתי החולים ברחבי הארץ ממשיכה בכל הכוח. אחרי ההפגנות בשיבא, איכילוב, מאיר, אסותא אשדוד ובילינסון – היום (שני 04.05.2020) יצאו למחות רופאות ורופאים בבתי החולים רמב"ם בחיפה ויוספטל באילת. עשרות מתמחים יצאו עם שלטים בהם נכתב "רופא לא עבד", "אני עייפה /עייף", "לא חוזרים ל-26 שעות" ועוד.

כזכור, עיקר המחאה היא נגד המשך הנוהל של משמרות בנות 26 שעות ברצף, שבמהלכן הרופאים המתמחים עייפים ומתקשים להעניק למאושפזים טיפול מיטבי, בעוד הם "בקושי פוקחים עיניים". המתמחים טוענים כי מדובר בסכנה לצוות הרפואי ולמטופלים, וכי בתקופת משבר הקורונה, הוכח כי ניתן להעביר את מערכת הבריאות בבתי החולים הציבוריים למתכונת של משמרות בנות 12 שעות.

הרופאים המתמחים ברמב"ם וביוספטל הפגינו בחזית בתי החולים. המתמחים מתכוונים להפגין בכל יום בבתי חולים אחרים, עד ליום שבת, אז תיערך הפגנה גדולה רבת משתתפים בכיכר הבימה, לשם צפויים להגיע מאות מתמחים. עוד ועוד מתמחים מכל בתי החולים, ממשיכים להצטרף למחאה של חבריהם. אחד המתמחים, שהשתתף היום במחאה אמר: "זו המלחמה של כולנו, זה הזמן להכות בברזל בעודו חם, למען עצמנו ולמען הדורות הבאים של המתמחים, זו חובה מוסרית להצטרף למחאה".

גם בקרב הרופאים הוותיקים ישנם כאלה התומכים במחאה. "בזמננו", אומרים אחדים מהם, "גם אנחנו עבדנו מספר שעות לא מבוטל, ובניגוד לקלישאה זה לא עשה אותנו טובים יותר, אלא עייפים ומתוסכלים יותר. כל הכבוד להם שהחליטו לצאת ולמחות. אנחנו חששנו".

ההפגנות בבילינסון ואסותא אשדוד (03.05.2020) הרחיבו את המחאה

המתמחים מוחים צילום: מרשם
צפו במחאת המתמחים באסותא אשדוד צילום: מרשם

מאבק המתמחים נגד תורנויות של 26 שעות לא יורד מסדר היום. אחר הצהריים (יום ראשון 03.05.2020) התקיימו פעולות מחאה של המתמחים בבתי החולים בילינסון בפתח תקוה ואסותא אשדוד. המחאה תימשך לאורך השבוע לקראת ההפגנה הגדולה שתתקיים במוצאי שבת בכיכר הבימה בתל אביב.

המחאה בבילינסון צילום: מרשם

גם היום עשרות רופאים מתמחים התייצבו בחזית בתי החולים בפתח תקוה ובאשדוד – כפי שהיה בשבוע שעבר בבתי החולים איכילוב, מאיר ובשיבא – כשהם נושאים שלטים עליהם נכתב בין היתר: "לא חוזרים ולא חוזרות ל26 שעות", "מתים מעייפות", "רופא לא עבד" ועוד. מתמחים רבים מבתי חולים ברחבי הארץ הצטרפו למחאה של חבריהם.

יושבת הראש ד"ר ריי ביטון צילום: מרשם

ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים 'מרשם', תיארה את התחושות: "התחלנו את המחאה בצורה ספונטנית. מתמחים מכל בתי החולים מבינים שזה הזמן שלנו לקראת החזרה לשגרה הרעה. אנחנו רואים התגייסות הולכת וגוברת ושמחים על כך. בחודש וחצי האחרונים ראינו סוג של פיילוט, איך מערכת הבריאות יכולה להתגייס בצורה מופלאה עם קיצור שעות העבודה של המתמחים ל-12 שעות. עם קיצור העבודה מ-26 שעות ל-12, החולים מקבלים טיפול טוב יותר, עשינו פחות טעויות, ויש לנו המתמחים אוויר לנשימה וחזרנו לחיים שלנו וזה מבלי שהמערכת תשלם מחיר כל כך גבוה, כפי שהפחידו אותנו שכביכול נפגע ברצף הטיפולי, שהלימוד יפגע וגם השכר שלנו. אנחנו דורשים שיבינו שהפיילוט הזה הצליח".

צפו במחאה המתמחים באיכילוב

המתמחים בבתי החולים שיבא, איכילוב ומאיר התחייבו: זה יהיה המאבק הכי גדול במערכת הבריאות

הרופאות המתמחות מוחות

תזכורת: עשרות מתמחים מהמרכזים הרפואיים איכילוב בתל אביב, ומאיר בכפר סבא, פתחו ביום חמישי השבוע (30.04.2020) במחאה נגד הכוונה לחזור לתורנויות של 26 שעות עם החזרה לשגרה. בעקבותיהם הצטרפו למחאה גם מתמחים מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר.

המתמחים נושאים שלטים עליהם נכתב בין היתר, "לא חוזרים ולא חוזרות ל26 שעות", כאשר הטענה המרכזית שלהם היא כי תורנות ארוכה בת 26 שעות ברצף הינה מסוכנת. ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים 'מרשם': תורנויות של 26 שעות הן אסון למטפלים ולמטופלים. החודש האחרון הדגיש עבור כולנו כמה המאבק שלנו מוצדק ואנחנו נמשיך להיאבק, עד שאף מתמחה לא יידרש לעבוד בתנאים לא אנושיים במשך 26 שעות רצוף, ואף מטופל לא יצטרך לקבל טיפול מרופא שלא יכול להחזיק את עיניו פקוחות".

ד"ר עמיחי שפי, מתמחה במרכז לרפואה דחופה (מלר"ד) באיכילוב, הוא אחד ממארגני המחאה: "ההסכם מול המדינה עומד להיפתח בקרוב,. זו הזדמנות לשנות את העוול שנעשה לנו בהסכם הקודם בשנת 2011, ולהחזיר את השפיות לשעות התורנויות של הרופאים. המשמרות הלא הגיוניות. הן פוגעות בבריאות הפיזית והנפשית שלנו, ובבריאות של המשפחות שלנו, ויותר מכל זה פוגע במטופלים. הקורונה הוכיחה שאפשר לעבוד בצורה אחרת, במשמרות שפויות יותר. זה הולך להיות המאבק הכי גדול שניראה במערכת הבריאות מאז שנת 2011".

פעולות המחאה צפויות להימשך ולהתרחב בימים הקרובים.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן