מקצועיותה של רנטגנאית הצילה חיים

ממצא ה-MRI בצוואר צילום: לניאדו
ממצא ה-MRI בצוואר צילום: לניאדו

שפרה רודה, רנטגנאית בבית החולים לניאדו, הבחינה בממצא זעיר בקצה "הלא רלוונטי" של סריקת MRI מוח, שבוצעה לאישה בת 40. הממצא הזעיר, שהיה בכלל בצוואר, הציל את האישה מחסימת כלי דם בצוואר ושבץ

מטופלת בשנות הארבעים לחייה, הסובלת מכאבי ראש חזקים מזה מס' ימים, הגיעה לבדיקת MRI בבית החולים לניאדו בנתניה, בשעות ערב. במהלך בדיקת ההדמיה של המוח, זיהתה שפרה רודה, טכנאית הדימות האחראית במכון ה- MRI באחת הסריקות באזור הצוואר, בשולי תמונת המוח, ממצא חשוד הממוקם בצוואר.

"הרנטגנאית" שפרה רודה עירבה מיד את הנוירו-רדיולוגית, ד"ר ג'ני בלינקי, שאבחנה כי מדובר בדיסקציה בכלי הדם הצוואריים בצד ימין – בעורק הוורטאברלי (עורק התרדמת) המוביל דם למוח. דיסקציה כזו הינה אחת הסכנות המוכרות להופעת שבץ מוחי אצל אנשים צעירים. הפגיעה בדופן העורק גורמת לזרימת דם לא תקינה עד כדי התפתחות קריש דם שעלול לחסום את העורק, מצב שיכול לגרום לשבץ מוחי. בתוך זמן קצר נמסרה הודעה לנבדקת לפנות במיידי למיון ובעקבות כך ניצלו חייה. הנבדקת אושפזה לקבלת טיפול תרופתי של מדללי דם ובכך ניצלו חייה.

עם הקמת מכון ה-MRI בלניאדו לפני כחמש שנים נקבע נוהל בקרה ייחודי, במסגרתו עוברת הרנטגנאית הראשית של המכון על כל הבדיקות שבוצעו במהלך ה-24 שעות האחרונות, מדי בוקר. כך, ניתן לזהות בדיקות המראות ממצא חשוד ולזרז באופן מידי את הפיענוח המלא על ידי רדיולוג/ית מומחה/ית. "נוהל הבקרה שפיתחנו בלניאדו ומיושם בהצלחה הוא נוהל שמציל חיים פשוטו כמשמעו", אומרת שפרה רודה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן