היולדת חוסנה, התינוק יונק נוגדנים

פרופ' אריאל מני צילום: ליאור צור
פרופ' אריאל מני צילום: ליאור צור

מחקר משותף לאוניברסיטת תל אביב ובית החולים איכילוב מגלה, כי יולדות מניקות שחוסנו נגד קורונה, יצרו נוגדנים לנגיף לא רק בדם – אלא גם בחלב-אם. החוקרים מעודדים מן הממצאים: “מתברר, שמתן חיסון לקורונה לנשים מניקות, מעודד יצירת נוגדנים חשובים בחלב האם. נוגדנים אלה עשויים לתרום להגנה על התינוק היונק”

מחקר משותף של אוניברסיטת תל אביב ובית החולים איכילוב (המרכז הרפואי תל אביב ע”ש סוראסקי), מגלה כי מתן חיסון “פייזר” לקורונה לנשים מניקות, עשוי לתרום להגנה על התינוק היונק. מהמחקר עולה, כי מתן חיסון לקורונה לנשים מניקות, מעודד יצירת נוגדנים חשובים בחלב האם שעשויים לתרום להגנה על התינוק היונק.

צוות החוקרים המוביל באוניברסיטת תל אביב כלל את ד״ר יריב ויין והדוקטורנטית איה קיגל מבית הספר למחקר ביו-רפואי ולחקר הסרטן ע”ש שמוניס, בפקולטה למדעי החיים. בבית החולים “ליס” ליולדות ולנשים, במתחם המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, פעל צוות החוקרים בהובלת ד״ר מיכל רוזנברג פרידמן ופרופ׳ אריאל מני.

לדברי החוקרים, מטרת המחקר הייתה לקבוע אם החיסון לקורונה של חברת פייזר יעיל ביצירת נוגדנים בחלב האם, ומה האיכויות של הנוגדנים הללו (כלומר האם הם בעלי יכולת נטרול של הנגיף). המחקר נערך בחודשים ינואר ופברואר 2021, בסמוך להגעת החיסונים לישראל. המחקר כלל 10 נשים מניקות. המתנדבות, קיבלו חיסון קורונה בשתי מנות בהפרש של 21 ימים, ונבדקו רמות הנוגדנים בדם ובחלב בארבע נקודות זמן לאחר החיסון.

מהמחקר עולה שהעלייה ברמות הנוגדנים הספציפיים לחיסון, מסונכרנת היטב בין הדם של האמא המניקה, לבין החלב שלה. העלייה המשמעותית בדם ובחלב מתרחשת 14 יום לאחר המנה הראשונה, וממשיכה לעלות שבעה ימים לאחר המנה השנייה. כמו כן, החוקרים מצאו כי הנוגדנים המתפתחים בחלב הם בעלי יכולת נטרול (בעלי יכולת לחסום את קישור הנגיף לקולטן על גבי התא המאחסן וחשובים למניעת תחלואה).

ד”ר יריב ויין: “הנתונים מעודדים. הם מראים שמתן חיסון לקורונה לנשים מניקות, מעודד יצירת נוגדנים חשובים בחלב האם. נוגדנים אלה עשויים לתרום להגנה על התינוק היונק”.

המאמר נמצא כעת בביקורת עמיתים. לקריאת המאמר המלא הקליקו כאן: