ועדה עליונה או פייק ועדה

פרופסור ציון חגי צילום: הר
פרופסור ציון חגי צילום: הר"י

ההסתדרות הרפואית (הר"י) הקימה ועדה עליונה לבחינת שיפור תנאי הרופאים בבתי החולים וקיצור התורנויות. ארגון 'מרשם' יפגין הערב מול ביתו של שר הבריאות: "זו וועדה עליונה להסתרת מבושיה של הר"י"

הפגנת מתמחים צילום: מרשם

יו"ר ההסתדרות הרפואית (הר"י), פרופ' ציון חגי, הנחה להקים ועדה עליונה לבחינת מתכונת העבודה של הרופאים והמתמחים ואופי התורנויות בבתי החולים. הוועדה תפעל בשיתוף המועצה המדעית, פורום המתמחים של הר"י, פורום המומחים הצעירים, פורום הסטאז'רים, נציגי האיגודים המקצועיים ונציגי הנהלות בתי החולים. בראש הוועדה יעמדו פרופ' רן טור כספא, מי שכיהן כדיקן הפקולטה לרפואה בצפת וכיו"ר הוועדה לשיפור הטיפול במחלקות הפנימיות, ופרופ' יוסף קלאוזנר, מנהל מרכז הסרטן באיכילוב ויו"ר המועצה הלאומית לכירורגיה, הרדמה וטיפול נמרץ של משרד הבריאות. מרכזת הוועדה: יו"ר פורום המתמחים בהר"י, ד"ר אלה קיטרוסר.

על פי הודעת הר"י, המנדט של הוועדה יהיה לחתור לפתרונות ישימים לטובת שיפור רווחתם של הרופאים והמתמחים, בחינת קיצור משך התורנות, ובלבד שלא ייפגעו איכות הטיפול, ההכשרה וההתמחות. מסקנות הוועדה יובאו לשולחן הדיונים במסגרת המשאומתן על ההסכם הקיבוצי החדש מול המדינה והמעסיקים. הוועדה תחל לפעול בימים הקרובים, והיא תגיש המלצות ביניים ליו"ר ההסתדרות הרפואית, בתוך 3 חודשים, ומסקנות סופיות תוך 3 חודשים נוספים לכל המאוחר. הוועדה העליונה מהווה כחיזוק לצוותי העבודה שכבר פועלים בהר"י מזה כשנתיים, במסגרתם נבחנו מספר מודלים מהעולם, התקיימו שולחנות עגולים בהובלת פורום המתמחים ובוצעה התקשרות עם חברת הייעוץ דלויט. הוועדה תרכז ותבחן את המודלים השונים שייבחנו באמצעות מספר פיילוטים במחלקות ובמקצועות הרפואה השונים.

.
בהודעה נמסר כי פרופ' חגי עדכן על היוזמה באופן אישי את ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, וביקש שיורה למשרדי האוצר והבריאות להקצות את כל המשאבים הנדרשים לכך על מנת שניתן יהיה לקדם ביצועה של רפורמה זו לטובת מערכת הבריאות בכלל ולטובת המטופלים והרופאים בפרט. פרופ' חגי: "מיד עם כניסתי לתפקיד, שמתי לי למטרה לקדם מספר רפורמות חשובות, בכללן קיצור שעות העבודה של רופאים ואורך התורנות. הר"י, שמייצגת 28 אלף רופאים ורופאות בישראל, קיימה דיונים אינטנסיביים בעניין לרבות בחינת המודלים השונים בחו"ל, אולם מגפת הקורונה קטעה את הדיונים האלה בעודם באבם. נעשה הכול כדי למצוא את המודלים הנכונים, הטובים והישימים ביותר עבור הרופאות והרופאים, עבור המטופלים ועבור איכות הרפואה. הכדור נמצא עכשיו גם בידיים של ממשלת ישראל, שתצטרך להקצות את התקנים ואת כל המשאבים הנדרשים, כדי להוציא את הדברים אל הפועל".

יו"ר פורום המתמחים ומרכזת הוועדה, ד"ר אלה קיטרוסר: "פורום המתמחים בשיתוף שאר הפורומים הצעירים בהר״י עוסק מזה שנים בסוגיית אורך התורנויות באמצעות קבוצת העבודה המוקדשת לנושא. עד היום הובלנו עבודה מעמיקה של בחינת המודלים השונים מהעולם, סקר בין המתמחים ודיונים עם ראשי האיגודים המקצועיים והמועצה המדעית. אנחנו שמחים לעלות כעת מדרגה על ידי השקת הפיילוטים, ועל ידי חיזוק קבוצת החשיבה והפיכתה לוועדה שתקבע את עתיד הנושא בשיתוף בכירי המערכת הרפואית".

פרופ' ציון חגי

בארגון המתמחים מרשם, לא התלהבו מהצהרת הר"י, ומתכוננים להפגנה הגדולה היום מול ביתו של שר הבריאות ח"כ יולי אדלשטיין. "היינו רוצים לברך את הר"י על הצטרפותם למאבק המתמחים, אך לצערנו כרגיל מדובר בספין של הר"י, בדיוק כפי שנהגה לאורך העשור האחרון, בכל הנוגע לקיצור תורנויות המתמחים. מדובר בניסיונות השתקה מתוזמנים לקראת מחאת 26 השעות, שתתחיל היום אחר הצהריים מול הבית של שר הבריאות. תורנות של 26 שעות היא פשע! היא פשע למטופלים שלנו והיא פשע עבורנו ואנחנו משלמים עליה בבריאות שלנו ושל המטופלים שלנו".

"במקום תמיכה והובלה של המאבק, אנחנו עדים בשבועיים האחרונים למסע השתקה והפחדה שמתנהל על ידי הר"י, בניסיון לעצור את מאבק המתמחים. 90% מהמתמחים מבקשים קיצור תורנויות. אי אפשר יהיה להשתיק אותם הפעם בוועדות מסמוס שהר"י מקימים. הר"י איבדה את הלגיטימציה לעסוק בנושא קיצור תורנויות, כאשר בעשור האחרון עשתה כל שביכולתה למנוע קיצור תורנויות, ואף הכשילה כל ניסיון להוביל מהלך כזה, על אף שהדבר הוסכם ואושר ואף תוקצב בהסכם 2011. תשע שנים שלמות חלפו מאז. בזמן הזה אפשר היה להפוך עולמות, לתת עתיד ותקווה לאלפי מתמחים, לצאת לעשרות פיילוטים, לבחון אותם מכל כיוון, לבחור את הפיילוט הנכון לכל התמחות וכבר להורות על מתווה עבודה לקיצור תורנויות וליישמו בשטח".

"למעשה, דור שלם של מתמחים כבר היה אמור לסיים התמחות עם תורנויות מקוצרות. ולכן ההודעה של הר"י על הקמת 'ועדה עליונה' לבחינת הנושא כשחלק מחבריה הם מגדולי המתנגדים לקיצור תורנויות, היא לא יותר מאשר עלה תאנה, שנועד להסתרת מבושיה של הר"י ולזריית חול בעיני המתמחים והציבור כדי לפגוע במאבק האותנטי של המתמחים ולהחלישו. אנו קוראים לציבור להצטרף למחאת המתמחים ולהצטרף לאוהל, שייפתח היום מול ביתו של שר הבריאות ל- 26 שעות, החל מהשעה 16:00 בקריאה ברורה: להיפגש עם המתמחים לטובת קיצור תורנויות ולהבטיח כי כל מתווה לקיצור תורנויות יעשה בשיתוף פעולה עם המתמחים".