אנשי השבוע של הקהילה הרפואית בישראל

רוחב-גיבורה-ששששש
רוחב-גיבורה-ששששש
צילום: שטרסטוק

אתר "מדניוז" בוחר מדי שבוע אישים הראויים להערכה והוקרה. כאלה הם שאול אבידוב ואיציק (צחי) בר אור, שמתנדבים ומסכנים את חייהם למען חולי הקורונה

כמדי יום שישי, אתר "מדניוז" בוחר את אנשי השבוע בקהילה הרפואית בישראל – אישים הראויים להערכה והוקרה של כולנו.

שאול אבידוב

שאול אבידוב – מתנדב לשינוע חולי קורונה מבתיהם אל בתי החולים

משפחתו וחבריו של שאול אבידוב, איש הייטק, חושבים שהוא פשוט השתגע. אבל הוא שלם לחלוטין עם החלטתו לסכן את עצמו בהתנדבות "כי הרי מישהו חייב לעשות את זה"

שאול אבידוב, תושב נהלל בן 47, נשוי פלוס שלושה, הוא איש הייטק במקצועו. מחוץ לשעות העבודה הוא מתנדב כבר שלוש שנים במד"א. בשבועות האחרונים הוא ממש בחוד החנית: אבידוב התנדב להיות חלק מהמערך שמעביר חולי קורונה מאומתים אל בתי החולים.

השיא היה כשרעייתו מעדה ונפלה מסולם, במהלך הניקיונות לקראת חג הפסח, וסבלה מצלעות שבורות וחור בריאה. למרות העול המשפחתי הנוסף, שנפל על משפחת אבידוב כתוצאה מהתאונה, שאול לא ויתר על אף משמרת והמשיך להתנדב ולעמוד במשימה לה התחייב – להעביר חולי קורונה מאומתים בצורה ממוגנת, בטוחה וסטרילית מבתיהם אל המחלקות המבודדות לטיפול בחולי קורונה בבתי החולים.

אבידוב בפעולה

המשפחה והחברים מקבלים את ההתנדבות של שאול ברגשות מעורבים. חלק משוכנעים שהוא עושה עבודת קודש, וחלק בטוחים כי הבנאדם פשוט השתגע. הוא עצמו, גא לקחת חלק במשימה הלאומית, למרות הפחד שמקנן בלבו תמיד שמא יידבק במחלה. "אפילו במהלך 24 שנות שירותי בצה"ל, כאיש קבע, לא זכור לי פחד שכזה. אבל זה לא עוצר אותי מלהתנדב, כי אם לא עכשיו, אז אי מתי?".

מדוע זה יותר מפחיד משירות צבאי?

אבידוב: "כי בצבא אתה מכיר את האויב ויודע איפה הוא נמצא. פה אתה לא יודע מי חולה, איפה מסתתר הנגיף, ואפילו אתה לא יודע אם אתה בעצמך נדבקת במהלך ההתנדבות וחלית – וצריך לזכור שיש לי משפחה והורים מבוגרים. אבל אני סומך על עצמי, על נהלי מד"א ועל המיגון שסיפקו לנו".

מה אתה עונה לאוהביך, שחושבים שהסיכון גדול מדי, ושאולי קצת ירדת מן הפסים?

"אני עונה להם, שאין מישהו אחר שיעשה את העבודה הזאת, ומישהו הרי צריך לעשות אותה. עובדי מד"א נקרעים וכורעים תחת העומס בימים אלה, של מגפת הקורונה, ולוקחים על עצמם סיכונים אישיים. אז אם אנחנו, המתנדבים, לא נצטרף אליהם ונסייע – אז מתי כן נעשה זאת? זו התשובה שלי, ואני שלם עם הדרך שבחרתי, ומאמין בה".

איציק (צחי) בר אור צילום: אסותא אשדוד

איציק (צחי) בר אור – אח במחלקת הסיעוד של בי"ח אסותא אשדוד

כמו סבא שלו, שהתנדב במלחמת יום כיפור להיות מראשוני הלוחמים שחצו את התעלה עם אריק שרון, גם לאיציק היה ברור מיד "שאתייצב בחזית המלחמה בנגיף הקורונה"

איציק (צחי) בר אור הוא אח במחלקת הסיעוד של בית החולים הציבורי החדש אסותא אשדוד. מאז התפרצות מגפת הקורונה בישראל, היו לא מעט אנשי צוות רפואי, שנדבקו בנגיף. משום כך, זה לא מובן מאליו שאחים ואחיות, יהיו מעוניינים לעבוד במחלקות הייעודיות שנפתחו לטיפול בחולי הקורונה. אבל מבחינתו של איציק (צחי) בר אור, בכלל אין שאלה, ובטח אין שום התלבטות. מהרגע הראשון היה ברור לו שהוא מתנדב לעבוד בקו החזית.

בר אור: "כששאלו מי מתנדב, ישר הרמתי יד. ככה לימדו אותי מילדותי. סבא שלי תמיד אמר לי: 'אם שואלים אותך, אל תשאל בחזרה, תבצע'. ככה הוא עשה במלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973. כשמפקד האוגדה שלו, האלוף אריק שרון, שאל מי רוצה לחצות בקו הראשון את תעלת סואץ – סבא שלי מיד התנדב. אז גם אני, כמו סבא שלי, התנדבתי מיד לעמוד בקו הראשון של המלחמה על החיים של חולי הקורונה. הלכתי למקום הכי מורכב, למחלקה הייעודית לחולי קורונה, ומשם ליחידת טיפול נמרץ ובחזרה למחלקה הייעודית. בכל מקום שאצטרך להיות, אגיע ואבצע שעות על גבי שעות".

בר אור (מימין) מבבי"ח צילום: אסותא אשדוד

אתה לא חושש?

"אנחנו עובדים במיגון מלא, מתקלחים, הפסקה קצרה בבית, וחוזר חלילה לעוד 12 שעות. שומרים בקפידה על כל הכללים וההנחיות. זה המסר שלי לאזרחי ישראל בכלל, ולתושבי אשדוד בפרט. תעשו לנו ולכל עם ישראל טובה – שימרו על הנחיות משרד הבריאות. שימרו על עצמכם ועל הקרובים לכם, אל תצאו מהבית שלא לצורך, רק ככה ננצח במלחמה הזאת ונגיע לימים שקטים ובטוחים יותר".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן