כאב ראש, כאב ראש, כאב ראש

11-1
11-1
צילום: שטרסטוק

כאב ראש הוא אחת התלונות הרפואיות השכיחות ביותר בעולם כולו. אתר "מדניוז" מביא מדריך לסוגי כאבי ראש ואיך מבדילים ביניהם

כאב ראש הוא אחת התלונות הרפואיות השכיחות ביותר בעולם כולו. כשני אחוזים מהחולים המגיעים לחדרי מיון ברחבי העולם מתלוננים על כאבי ראש. כאשר אתם סובלים מכאב ראש – מתי מספיק לקחת כדור נגד כאב ראש, או סתם לשתות מים ולנוח, ומתי יש להיוועץ ברופא או להגיע באופן דחוף לחדר מיון? זוהי שאלה מורכבת ותשובות רבות ומגוונות לה. כתבה זו אינה מהווה תחליף, בשום אופן, להיוועצות ברופא.

נהוג לחלק את כאבי ראש לשתי קטגוריות ראשיות:

צילום: שטרסטוק
  1. קטגוריית כאבי ראש ראשוניים

כאבי ראש ראשוניים נחלקים לשלושה סוגים עיקריים: מיגרנות; כאבי ראש תעוקתיים הנגרמים ממתח; וכאבי ראש טריגמינליים.

כאבי ראש ראשוניים כוללים גם כאב ראש כרוני יומי. כאב ראש זה מופיע במרבית ימי החודש, ועלול להופיע גם כל יום, ואפילו כל היום ללא הפסקה. ילדים ומבוגרים עשויים לסבול מצורה זו של כאב ראש שיכול להימשך שנים רבות. כאב ראש כרוני יומי עלול להתפתח באנשים הסובלים ממיגרנה או סובלים מכאב ראש תעוקתי. גם שימוש יתר בתרופות וגורמים אחרים יוצרים כאב קשה זה. הטיפול מושתת על זיהוי הגורם לכאב ומתן טיפול מונע קבוע.

כאב ראש ראשוני נוסף הוא כאב פנים כרוני. זהו כאב המורגש כלחץ, או כתחושת שריפה בצד אחד, או באזור מסוים בפנים, ונמשך בצורה קבועה או לסירוגין במהלך היום. כאבים אלו נגרמים מסיבות שונות ולאחר בדיקה ואבחנה ניתן להציע להם טיפולים.

צילום: שטרסטוק

א. מיגרנה

מיגרנה היא אחת מהצורות השכיחות ביותר של כאב ראש. מיגרנה תוקפת ילדים בכל גיל ומבוגרים, יותר נשים. זהו כאב ראש חזק מאוד עם אופי פועם, המפריע לתפקד. הכאב מופיע בצד אחד או בכל הראש, והוא מלווה בבחילה ועד הקאה ורגישות לגירויים מהסביבה ונמשך בלי טיפול עד כמה ימים. למיגרנה יש פנים רבות, והיא יכולה להיות קשורה למחזור הוסת ולשינוי הורמונלי אחר. יש צורות מיוחדות של מיגרנה המופיעות עם הפרעה בראיה, תחושת נימול ועוד.

מיגרנה מתאפיינת בכאב ראש בעוצמה בינונית, עד קשה, ויש לה מאפיינים קליניים ייחודיים המבדילים בינה לבין כאב ראש רגיל. כאמור, מיגרנה מתבטאת בדרך כלל בכאב ראש חד צדדי פועם. היא מחמירה בעת פעילות גופנית, ומקשה על התפקוד היומיומי. בשונה מכאב ראש רגיל, מיגרנה יכולה להיות מלוּוה ברגישות לאור (פוטופוביה), וברגישות לרעשים (פונופוביה), ולכן בעת התקף מיגרנה מעדיפים המטופלים לשכב בחדר חשוך ושקט. המיגרנה יכולה להיות מלוּוה בבחילות ובהקאות ולהימשך בין ארבע שעות לבין שלושה ימים.

יש שתי צורות של מיגרנה – מיגרנה נפוצה ומיגרנה קלאסית. מיגרנה נפוצה מאופיינת רק בכאבי ראש כמו אלה שתוארו לעיל. מיגרנה קלאסית כוללת גם תסמינים נוירולוגיים, שמקדימים את כאב הראש (אאורה). התסמינים המקדימים האלה, שמאפיינים מיגרנות ואינם קיימים בכאבי ראש רגילים, הם לרוב ויזואליים. למשל המטופלים רואים לנגד עיניהם כתמים שחורים, או הבזקי אור, או אורות מנצנצים בצורת זיגזג, וכדומה. עם זאת ייתכנו גם תסמינים נוירולוגיים, שאינם ויזואליים, כמו הפרעות תחושה, הפרעות בדיבור וחולשה. התסמינים מתפתחים בהדרגה, נמשכים בדרך כלל בין רבע שעה לבין שעה, ואחריהם מופיע כאב ראש אופייני. עם זאת, ישנם מטופלים שסובלים מאאורה בלי שיופיע אחריה כאב ראש.

ב. כאב ראש תעוקתי

כאב ראש תעוקתי מופיע בצורת לחץ או כובד, בצד אחד של הראש, או בכל הראש. כאב ראש תעוקתי יכול להופיע בילדים ומבוגרים. זהו כאב חלש יותר ממיגרנה ואינו מלווה על פי רוב בתופעות נוספות ונמשך חצי שעה עד מספר ימים. כאב ראש תעוקתי עלול להיגרם ממתח שרירי הצוואר, ממפרקי הצוואר, ממתח נפשי ומסיבות אחרות. הטיפול תלוי בגורם לכאב ובתדירותו ובנוי על טיפול נוגד כאב המשולב בטיפול מונע.

כאב ראש תעוקתי כולל, בין היתר, כאב ראש הנובע משרירים ומפרקים. כאב זה נגרם ממתח בשרירי הצוואר והשכמות, או מפגיעה במפרקי הצוואר. הכאב עצמו מוקרן כלפי מעלה אל הראש ויכול להגיע עד למצח או לפנים. בעת ביצוע האבחנה, נעשה זיהוי של מקור הכאב, והטיפול נעשה במתיחות, עיסוי, או הזרקה לשריר או למפרק. במקרים מורכבים יש הזרקה טיפולית בהנחיית בדיקת CT.

ג. כאב ראש טריגמינלי

כאב ראש טריגמינלי הוא כאב חזק מאוד, קצר, כמו מכת חשמל חזקה, המורגש בלסת או ליד הנחיר. הכאב נמשך שניות אך עלול לחזור הרבה פעמים וגורם לסבל ניכר. זוהי צורת כאב המופיעה באנשים מעל גיל 50 שנים בדרך כלל. לאחר אבחנה, ניתן טיפול תרופתי שיכול לעצור ביעילות כאבים אלו, או ניתן לבצע טיפול בניתוח נוירוכירורגי שיעילותו ארוכת טווח, או לבצע צריבה עצבית.

כאבי ראש טריגמינליים שכיחים יותר בגברים מאשר בקרב נשים. כאב הראש הטריגמינלי המוכר ביותר הוא כאב ראש מקבצי, המתאפיין בהתקפי כאבים עוצמתיים בצד אחד של הראש, באזור הרקה ובאזור ארובת העין, ומלוּוה בתסמינים אוטונומיים כגון צניחת עפעף, התכווצות אישונים, דמעות וגודש באף. כל התקף נמשך בין רבע שעה לשלוש שעות. ההתקפים יכולים להופיע גם בשעות קבועות בלילה. כאב ראש כזה מגיע במקבצים -ומכאן שמו. לרוב מדובר בשלושה עד ארבעה התקפים ביום, בעיקר בעונות המעבר, במשך תקופה של כמה שבועות. לאחר מכן תיתכן הפוגה של חודשים ואף של שנים. הטיפול בכאב ראש מקבצי הוא מאתגר. לרוב הם אינם מגיבים למשככי כאבים רגילים.

צילום: שטרסטוק

2. קטגוריית כאבי ראש משניים

כאבי ראש משניים מתלווים בדרך כלל למחלות או למצבים רפואיים מסוימים אחרים שהסיבה להם ידועה. לכאבי ראש האלה יכולות להיות סיבות שונות כמו זיהום, גידול, בעיה בכלי הדם, דימום, לחץ תוך גולגולתי מוגבר או מופחת וכדומה. כאבי ראש כאלה הם פחות שכיחים ומחייבים הערכת רופא והמשך בירור.

הכוונה למשל לזיהומים כמו סינוסיטיס, או דלקת קרום המוח, בעיות של כלי דם במוח ותהליכים תוך גולגולתיים כמו דימום או גידול. יש גם כאבי ראש שנגרמים, באופן פרדוכסלי, משימוש יתר במשככי כאבים. שימוש יתר במשככי עאבים עלול לגרום ולהחמיר כאבי ראש קיימים. למעשה, כל תרופה להקלה על כאבי ראש, עלולה כשלעצמה לגרום לכאבי ראש אם היא נלקחת בתדירות גבוהה. הדרך הטובה ביותר להימנע מהתופעה הזאת היא למצוא דרכים להקל על כאבי ראש שלא באמצעות משככי כאבים ועדיף מכך: להימנע מלכתחילה מכאבי ראש באמצעות הימנעות מהטריגרים שמחוללים אותם. אבל אם בכל זאת מחליטים להשתמש במשככי כאבים, יש לעשות זאת באופן מושכל וזהיר.

בכל מקרה יש להימנע משימוש באופיאטים כדי להקל על כאבי ראש שכן יש להם אפקט ממכר ויש להם פוטנציאל גבוה לגרום לכאבי ראש. יש לפנות לבירור מידי אצל רופא, כאשר כאב הראש מפריע לתפקוד, ואינו מוקל בעקבות שימוש במשככי כאבים רגילים. הרופא ישאף להתאים טיפול נכון שיקל על המטופל.

ברוב המקרים כאבי הראש הם ראשוניים, ואינם מצריכים המשך בירור. יחד עם זאת, ישנם סימני כאב ראש המצריכים בירור מעמיק, כדי לשלול את האפשרות שמדובר בכאב ראש משני. הסימנים האלה, המפורטים להלן, חייבים להדליק אצלכם נורות אדומות:

א. תסמינים של מחלות סיסטמיות כמו חום וירידה במשקל. אלה יכולים להעיד על זיהום או על סרטן.

ב. הריון או משכב לידה.

ג. סימנים נוירולוגיים כמו בלבול, ירידה במצב ההכרה, שינוי בהתנהגות, פרכוסים, קישיון של העורף.

ד. סימנים המעידים על יתר לחץ תוך גולגולתי. למשל בצקת בראש, פגיעה בעצב הראייה, כפל ראייה, טנטון, כאב ראש שמעיר משינה או מחמיר בשכיבה או במאמץ.

ה. כאב ראש שבבת אחת מתחיל ומגיע מהר לעוצמה מקסימלית.

ו. כאב ראש שמופיע לראשונה אצל בני 50 ויותר.

ז. שינויים בדפוס של כאב הראש.

ח. כאב ראש לאחר חבלה.

צילום: שטרסטוק

לסיכום

כאבי ראש הם מהבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר. יש אנשים שסובלים מהם כעניין שבשגרה, ולא יוצאים מהבית בלי שיהיה להם אופטלגין בארנק, ולעומתם יש אנשים שכמעט ואינם יודעים כאב ראש מהו. קיימות סיבות רבות לכאבי ראש. כהנחיה כללית ניתן לומר, שכאבי ראש שאינם חמורים ונמשכים תקופה ארוכה, ללא שינוי, הם בדרך כלל פחות מדאיגים. לעומתם, כאב ראש פתאומי, וכאבים המחמירים עם הזמן, מצריכים בירור רפואי.

עד כמה שכאבי ראש כרוניים יכולים להיות מכאיבים וטורדניים, פעמים רבות הם אינם מסוכנים לבריאותנו. אולם, שינוי בדפוס או בסוג כאב הראש, עשוי להצביע על בעיה חמורה יותר, הדורשת בירור רפואי, על מנת לא לפספס סיבה רפואית או מחלה שניתן לטפל בה.

יודגש כי כתבה זו אינה מהווה תחליף, בשום אופן, להיוועצות ברופא בכל מקרה המצריך זאת.