מכיסא הסנדק לשולחן הצנתורים

33333333333333333333333333
33333333333333333333333333
ד"ר נאדר חדר וד"ר בשיר כרכבי

משה בן ברוך (57) לקה בהתקף לב והובהל לבית חולים כרמל לפני ברית המילה של נכדו. הוא התחנן בפני הרופאים שיאפשרו לו להגשעים את חלום חייו, לפני שייכנס לצנתור לב בהול. אז הנכד והמוהל הובהלו גם הם לטקס ברית מילה ביחידת הצנתורים

משה בן ברוך בברית צילום: כרמל

חלום חייו של משה היה לשבת כסנדק בברית המילה של הנכד שלו, אולם התקף הלב הפתאומי שחטף, והצנתור הדחוף שהיה צריך לעבור, הרחיקו ממנו את החלום. במבצע מיוחד שנערך השבוע בבית החולים כרמל בחיפה, הובא הנכד לברית מילה בתוך בית החולים. בזמן הברית צוות חדר הצנתור עמד קרוב, ערוך ומוכן, ומיד בתום הברית ירד משה מכיסא הסנדק מאושר ודומע ונכנס לחדר הצנתור. צוות המצנתרים של כרמל פתחו לו את עורק הלב הסתום והציל את חייו.

משה בן ברוך: "צוות בית חולים כרמל נתן לי השבוע את החיים במתנה פעמיים. פעם ראשונה הם נתנו לי את החיים שלי במתנה כשהצילו אותי מהתקף לב, ובפעם השנייה הם נתנו לי את החיים של הנכד החדש שלי במתנה, נכד שסוף סוף גם זכיתי להיות הסנדק שלו".

משה בן ברוך (57), תושב נשר ובעל עסק עצמאי בתחום האלומיניום, הוא גבר בריא בדרך כלל. בסוף השבוע האחרון הוא חש כאבים בזרועות ובחזה אבל לא ייחס אותם ללב. הוא שתה כדור נגד כאבים והמשיך בשגרה. יפעת רעייתו משחזרת: "למחרת קפצנו לבקר את הבת שלנו חן, שרק ילדה השבוע בן בבית החולים כרמל, כולנו התרגשנו מהנכד החדש ומשה כבר התחיל לדבר ולתכנן את הברית וכיצד הוא יהיה סוף סוף הסנדק. סנדק מבחינתו הוא הגשמת חלום שהוא מחכה לו כבר שנים".

משה ורעייתו יפעת עם הצוות צילום: כרמל

כאמור, את חלומות הסנדקאות של משה קטעו באותו היום הכאבים החוזרים בחזה. "הרגשתי שוב כאבים עצומים בחזה כאילו שמו לי סלע על הלב", מספר משה. יפעת הזמינה מיד ניידת טיפול נמרץ שפינתה את משה בדחיפות לחדר המיון בבית החולים כרמל בחיפה.

צוות המיון של כרמל אבחן אצל משה התקף לב, שנגרם מחסימה של קריש דם בעורקי הלב הקורונרים, והכין את משה לצנתור. משה מתאר את הרגעים הקשים: "הצוות מדבר איתי על צנתור והתקף לב, אבל הראש שלי נמצא בברית המילה של הנכד שלי ובסנדקאות. בגלל הקורונה הכנו כבר אולם קטן בבית הכנסת בקריה, הזמנו מוהל ואפילו קייטרינג והכל היה מוכן לברית מצומצמת של המשפחה, ופתאום נופל צנתור. זה היה כל כך חשוב לי, שביקשתי מהרופא שיתנו לי לצאת לכמה שעות עם אמבולנס לברית, והבטחתי שמיד בתום הברית אחזור לצנתור, אבל הרופא לא הסכים בשום אופן".

ד"ר בשיר כרכבי, מנהל יחידת האשפוז הקרדיולוגי: "כבר היו לי עשרות ומאות בקשות שונות בימי חיי כרופא וכמצנתר, אבל בקשה להשתחרר מצנתור דחוף כדי לשבת כסנדק בברית, כזה עוד לא היה לי. הסברתי למשה שהוא אחרי התקף לב חמור והוא חייב לעבור צנתור דחוף, ואין מצב בעולם שהוא יוצא מבית החולים".

אבל משה לא ויתר. הוא ממש התחנן לצוות שיאפשרו לו להיות סנדק, ופתרון באופק אין. מי שהצליחה לפתור את הפלונטר הבעייתי היא מנהלת הסיעוד של המחלקה, האחות מרינה פלדמן: " הרעיון שלי היה, שבמקום שמשה ייסע לברית במקום רחוק מבית החולים ויהיה בסכנה, אנחנו נביא את הברית לתוך בית החולים, ומיד בתום הברית נכניס אותו לצנתור".

הצוות הרפואי של המחלקה היה קצת המום מההצעה המפתיעה, אבל המאבק העיקש והתחנונים של משה ומשפחתו, הכריעו את הכף. ד"ר כרכבי הסכים לברית קצרה בתוך בית החולים, במקום סמוך לחדר הצנתורים, ומיד בתום הברית משה יכנס לצנתור. ולבסוף כך היה. בשעה 14:00 משה מתלבש בבגדים חגיגיים והתיישב על כיסא הברית כסנדק, כשצוות הצנתור משגיח עליו בכוננות מקרוב. לאחר מספר דקות של הברית משה קרן מאושר, ירד מחוייך מכיסא הסנדק, החליף את החולצה הלבנה והחגיגית בחולצת חדר ניתוח כחולה, והובל מיד לתוך חדר הצנתורים.

את הצנתור ביצע ד"ר נאדר חדר, מצנתר בכיר במחלקה הקרדיולוגית. ד"ר נאדר פתח את הסתימה בליבו של משה באמצעות בלון רפואי, שם סטנט במקום הסתימה, והלב של משה חזר לפעול ולזרום כמו חדש. "הצלחנו לפתוח את הסתימה בלב במהירות יחסית, ולא נגרם ללב נזק משמעותי", אומרים ד"ר כרכבי וד"ר נאדר. "משה יוכל לחזור כבר בקרוב ובהדרגה לחיים רגילים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן