נגיף הקורונה פוגע בלב

איכילוב-רופאים-סקלי-טופילנסקי-ליכטר-צילום-מירי-גטניו
איכילוב-רופאים-סקלי-טופילנסקי-ליכטר-צילום-מירי-גטניו
ד"ר ישי סקלי, פרופ' יאן טופליסקי וד"ר יעל ליכטר צילום: מירי גטניו, איכילוב

מחקר חדש באיכילוב מצא: נגיף הקורונה מביא לפגיעה בחדר ימין של הלב בקרב 40% מהחולים המאושפזים

בפתחה של מגיפת הקורונה, החלו להגיע דיווחים מסין אודות פגיעה בשריר הלב, כחלק מהשפעותיה של המחלה. ד״ר ישי סקלי, רופא בכיר במערך הקרדיולוגי בבית החולים איכילוב בתל אביב, יזם ביצוע של בדיקת אקו לב וסונאר ריאות לחולי הקורונה שאושפזו בבית החולים, בכל דרגות חומרת המחלה, במטרה לאתר פגיעה לבבית ראשונית ולאפשר בסיס להשוואה במקרה של הדרדרות במצב במהלך האשפוז.

במחקר שהתפרסם על בסיס תוצאות הבדיקות של 100 חולים מאושפזים, לו היו שותפים רופאים מהמערך הקרדיולוגי וממחלקת הטיפול הנמרץ באיכילוב, התגלו הממצאים הבאים: בכ-40% מהחולים נמצאה הפרעה בתפקוד חדר ימין בדרגות חומרה שונות. זוהי הפגיעה הלבבית הנפוצה ביותר בחולי קורונה.

בחולים שאושפזו במצב קשה יותר, הפגיעה בחדר ימין הייתה חמורה יותר. בחולים בהם נצפתה עליית טרופונין בבדיקת דם (אנזים המשתחרר בעת נזק לשריר הלב), נתגלתה, שוב, בעיקר פגיעה בחדר ימין. גם בחולים שמצבם הדרדר במהלך האשפוז, היה ניתן לראות הידרדרות בתפקוד חדר ימין, בבדיקת אקו לב עוקבת. במיעוט החולים נמצאה פגיעה בתפקודו של החדר השמאלי.

המסקנה העיקרית אליה הגיעו הרופאים הייתה שפגיעה בחדר ימין היא סימן ההיכר של הפגיעה הלבבית בקורונה. את הסיבה לכך מסביר פרופ׳ יאן טופליסקי, המשנה למנהל המערך הקרדיולוגי: ״הנזק הלבבי הוא, ככל הנראה, תוצאה של הפגיעה הריאתית. החדר הימני של הלב רואה מולו לחץ ריאתי גבוה, ותפקודו נפגע עקב כך״.

מדוע עולה הלחץ הריאתי?

ד״ר יעל ליכטר, רופאה בכירה במחלקת טיפול נמרץ כללי באיכילוב, מסבירה כי "ישנן מספר השערות לכך: התפתחות קרישי דם גדולים וקטנים בכלי הדם הריאתיים כחלק מתופעת קרישיות היתר אשר תוארה בקורונה; או החמרה בהיפוקסיה (חסר חמצן) ברקמת הריאה; או אובדן של רקמת ריאה תקינה; ואף שימוש בלחצי הנשמה גבוהים״.

ככל הידוע, מדובר במחקר ראשון בעולם, של הפגיעה הלבבית בחולי קורונה באופן שיטתי בעזרת אמצעי הדמייה של הלב, ולא בבדיקות מעבדה בלבד. באשר לתפקוד הלב לאחר החלמה מהמחלה החריפה – יהיה צורך להמשיך ולעקוב אחר המטופלים שהבריאו.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות לב וכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אפידימיולוגיה ורפואת משפחה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן