קוקטייל מציל חולי קורונה

דוקטור-מיכל-דקל-ופרופסור-אורי-רוגובסקי-איכילוב-צילום-מירי-גטניו
דוקטור-מיכל-דקל-ופרופסור-אורי-רוגובסקי-איכילוב-צילום-מירי-גטניו

ד"ר מיכל דקל, מומחית למחלות זיהומיות באיכילוב, ופרופ' אורי רוגובסקי, מנהל מחלקה פנימית ג', רקחו בשיא המגפה שילוב תרופות ייחודי שמנע הידרדרות חולי קורונה למצב המחייב הרדמה והנשמה. כעת הנוסחה מיושמת ברחבי העולם

ד"ר מיכל דקל ופרופ' אורי רוגובסקי צילום: מירי גטניו

ד"ר מיכל דקל, מומחית למחלות זיהומיות בבית החולים איכילוב בתל אביב, ופרופ' אורי רוגובסקי, מנהל מחלקה פנימית ג' באיכילוב, יזמו מתן טיפול בתרופה בשם "דקסמתזון" לחולי קורונה עוד טרם ההידרדרות וזאת למרות שההמלצה הרפואית הייתה לא לתת סטרואידים בשלב זה ולא היה אף מחקר או מידע שתמך בהחלטתם. השניים נתקלו אפילו בהתנגדות מהבית.

כעת, כשבכל העולם מדברים על מחקר חדש לגבי טיפול בדקסמתזון, שמונע הדרדרות של חולי קורונה והפיכתם למונשמים ואף למותם, מסבירים ד"ר מיכל דקל ופרופ' אורי רוגובסקי מה הוביל אותם להחליט ללכת נגד המוסכמות ובדיעבד לקבוע פרוטוקול טיפולי חדש: "כשהמחלקה קיבלה את חולי הקורונה הראשונים, באמצע חודש אפריל 2020, בכל העולם בוצעו הליכים רפואיים של ניסוי ותהייה, כשכולם חיפשו את הטכנולוגיות והתרופות החדשניות ביותר, מתוך נקודת הנחה, שהן האפקטיביות ביותר. לא היה טיפול אחיד מקובל. באותו זמן, כמעט לא היה מידע על אופן הטיפול המיטבי לחולי קורונה. על סמך החושים הקליניים וההבנה שלנו של מנגנון המחלה החדשה, החלטנו לתת את הטיפול שכולנו מכירים מהשגרה למצבי סערה ציטוקינית (דלקתית), והוא טיפול בסטרואידים שעלותם אפסית ויעילותם במצבים אחרים מוכחת".

וזה עבד?

"אכן. מיד עם קבלת החולים הראשונים, החלטנו לתת להם קוקטייל ייחודי של טיפול תרופתי, שכלל דקסמתזון בשילוב עם עוד תרופה נוגדת דלקת, בשם Actemra Tucilizumab, ועם מנות פלזמה ממחלימים. זה היה קוקטייל ייחודי, שניתן כאן אצלנו, רק במחלקה באיכילוב, והרושם שלנו הוא שהתוצאות היו מצוינות: ראינו שהרוב המוחלט של החולים שהגיעו אלינו וקיבלו את הטיפול בשלב מוקדם מספיק, עוד טרם ההידרדרות, לא הגיעו להנשמה מלאכותית והתאוששו די מהר ושוחררו לביתם. ללא אחוזי התמותה הגבוהים, ללא סיבוכי הרדמה וההנשמה הממושכת, וללא שיקום ארוך במידה ובכלל נשארו בחיים כמו שראינו שקרה בשאר העולם".

מה הלאה?

"בימים אלה אנו אוספים נתונים לביצוע מחקר בנושא, אבל כבר כעת אנו גאים שהטיפול המשולב, הכולל גם את התרופה הפשוטה והזולה הזו, הופך לחלק מהפרוטוקול הטיפולי בחולי קורונה בשאר מחלקות הקורונה בארץ ובעולם. אנו מאמינים, מעל הכול, שהקוקטייל הייחודי שיצרנו הציל ויציל חיים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אפידימיולוגיה ורפואת משפחה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן