הויסה עדן, דיו גשם

הילדים-והנדריך-עם-הפוני-עדן
הילדים-והנדריך-עם-הפוני-עדן
הילדים והפוני צילום: הכללית

ילדי צפת, שנהנים מרכיבה טיפולית, התגעגעו לסוסים בימי הקורונה. אז הסוסה גשם והפוני עדן קפצו לביקור בית

מפגש מרגש בין ילדים מטופלים ברכיבה טיפולית, לבין הסוסים, נערך בשבוע שעבר, לאחר שעם התפרצות נגיף הקורונה, הילדים המטופלים נאלצו להפסיק לרכב בהוראת משרד הבריאות. הילדים התגעגע לסוסה גשם, ולפוני עדן. אז בקופת חולים כללית מחוז צפון, ובחוות הסוסים “נוף הרים בגליל” ובעיריית צפת, החליטו להרים את הכפפה.

לאחר הערכות מיוחדת, ותאום מול הורי הילדים המטופלים בחווה, הגיעו הסוסים אל בתי הילדים, לחצרות הבתים, או סמוך לכניסה לבניין מגורים, שם נערך המפגש. אדיר חדד, רכז הרכיבה הטיפולית בחווה: “הילדים לא פגשו את הסוסים הרבה זמן בגלל מגבלות הקורונה ויחד עם כללית מחוז צפון חשבנו איך אפשר להביא את הטיפול אליהם הביתה. יחד עם עיריית צפת והשיטור הקהילתי, דאגנו להתאמת כל הכללים, והיה מרגש לראות את תגובת הילדים למפגש המחודש עם גשם ועדן”.

רכיבה טיפולית משלבת שלושה מרכיבים עיקריים: תחום רפואי, תחום ספורטיבי ותחום חינוכי. בסיס הטיפול הוא ביצירת הקשר בין המדריך, הרוכב והסוס, כשהמדריך משמש כמתווך ראשי בקשר הנרקם בין הרוכב לבין הסוס. במהלך הטיפול, רוכש הרוכב בהדרגה וברמת קושי עולה, מיומנויות רכיבה בסיסיות ואף לומד להתמודד עם משימות שונות הניתנות לו.

ד”ר יוסף גלושטיין, מנהל המרכז לבריאות הילד בקרית שמונה, ורכז רפואת ילדים במחוז צפון של הכללית סיכם: “הרכיבה הטיפולית יכולה לעזור לילדים הסובלים מקשיי קשב וריכוז, לחזק מיומנויות חברתיות, להגביר כושר שליטה עצמית, לווסת רגשות, לעדן ביטויי תוקפנות ואימפולסיביות, וכן לחזק מיומנויות בתחום המוטוריקה העדינה והגסה והחושים. רכיבה טיפולית מסייעת גם בשיפור יציבה ושיווי משקל, קידום עצמאות תפקודית יומיומית והשתלבות בקבוצה”.