בדיקות סביב השעון

דר-ענת-בן-דור-שניה-מימין-עם-חלק-מצוות-המעבדה-המרכזית.-אין-צורך-בקרדיט
דר-ענת-בן-דור-שניה-מימין-עם-חלק-מצוות-המעבדה-המרכזית.-אין-צורך-בקרדיט
צוות המעבדה המרכזית צילום: הכללית

ד"ר ענת בן דור, המנהלת המקצועית של המעבדה המרכזית בקופת חולים כללית, מוכנה לחזרת הבדיקות השגרתיות שהופסקו בתקופת המגפה

עם פרוץ מגיפת הקורונה נרשמה ירידה 30%-40% במספר בדיקות השגרה המבוצעות במעבדות. מחשש לחשיפה, אנשים ויתרו על ביצוע בדיקות המעקב השוטפות כגון ספירות דם, רמות סוכר בדם ועוד. המעבדות מצידן ניווטו את כוח האדם לטובת בדיקות הקורונה. עם החזרה לפעילות במשק, היקף בדיקות השגרה צפוי לחזור לקדמותו, לצד המשך ביצוע הבדיקות לגילוי נשאי נגיף הקורונה.

ואכן החל מסוף חג שני של פסח, נרשמה עליה הדרגתית בחזרה לבדיקות השגרה, כאשר נכון ליום שלישי 28 באפריל 2020 היקף בדיקות השגרה כבר עומד על כ -80% מן הנורמה. אחרי יום העצמאות צפויה כמות הבדיקות הרגילות לחזור לרמת פעילות מלאה.

בשגרה המעבדה המרכזית של קופת חולים כללית בקריית עתידים, שהינה המעבדה הגדולה ביותר, קולטת כ-50,000 מכלי דיגום ביום עליהם מבוצעות כ- 250 אלף בדיקות. זאת בזמן שמספר הבדיקות לקורונה הוכפל וכיום מעבדות כללית מבצעות כשליש מסך הבדיקות בארץ. בכל המעבדות מבצעים בין 3,500-4,000 בדיקות קורונה ביום מתוכן המעבדה המרכזית מבצעת בין 1,100-1,400 בדיקות ביום.

ד"ר ענת בן דור

"אנחנו תלויים במשאב האנושי. כוח האדם שהוסט והתגייס לטובת ביצוע בדיקות קורונה נצטרף להחזירו, למסלולי הבדיקה הרגילים מאחר שהתפוקות עולות", אומרת ד"ר ענת בן דור, המנהלת המקצועית של המעבדה המרכזית של שירותי בריאות כללית. "לשמחתנו משרד הבריאות אפשר לנו לעבוד עם סטודנטים לביולוגיה לתגבור. חלקם ידרשו עתה לחזור למקומות העבודה והלימוד שלהם. אנו מקווים שימשיכו לסייע ונוכל להמשיך ולתת מענה גם לבדיקות קורונה וגם לבדיקות השגרה. יש לנו מסלולי שינוע וביצוע בדיקות נפרדים בין קורונה ללא קורונה".

איך אתם נערכים לחזור לשגרה?

ד"ר ענת בן דור: "אנחנו עוד לא ממש רואים את השגרה באופק בגלל שכמות הבדיקות לקורונה לא יורדת כך שזה יהיה אתגר. עד עכשיו אנשים דחו את בדיקות השגרה והגיעו בעיקר רק בדיקות דחופות. ברמה הכמותית עוד 1400 בדיקות ביום, זה ניראה זניח, אם אלו היו בדיקות רגילות היינו אוכלים את זה בלי מלח, אבל הליך הבדיקה של נגיף הקורונה הוא מאוד שונה. בבדיקות השגרתיות אין לנו צורך במיגון, אנחנו עובדים רק עם לקוחות כללית, עובדים בכל חדרי המעבדה. זה שונה בכל הנוגע לבדיקות הקורונה שמבוצעות בתהליך ידני".

הצוותים שלכם מצליחים לעמוד באתגר?

"זה מאמץ מיוחד, מזה כחודש אנו עובדים ברציפות מ- 07:00-23:00, כולל שישי שבת, במשמרות של 10-11 שעות במיגון מכביד מאוד בתוך חדרי לחץ אויר כדי לספק את התשובות במהירות האפשרית. אני ממש מורידה את הכובע בפני הצוותים שלנו. האנשים שנכנסים לחדר קורונה הם קבוצה של אנשים צעירים יותר, כי אנחנו לא רוצים לחשוף כאלו שהם באוכלוסיית הסיכון. אז מדובר בהרבה אימהות צעירות, שהילדים שלהם בבית, והן עובדות מסביב לשעון. אלו אנשים שנותנים את הנשמה ויושבים שעות ארוכות, עם מיגון מלא בחדר שהוא תת לחץ ועובדים עם המבחנות הללו כשכל טעות יכולה להיות גורלית. אני לא יודעת עד כמה הציבור בכלל מודע לקושי העבודה בתנאים אלו. ואף אחד לא פוצה פה, ואנשים פה גם ביום העצמאות מ 7 בבוקר ועד 11 בלילה. אם מישהו חולה, מיד יש מתנדבים להחליף אותו, באמת אין מילים למידת הנכונות שלהם לתרום".