הנוגדנים עוברים לעובר

פרופ' ערן ברזילי. צילום: אסותא אשדוד
פרופ' ערן ברזילי. צילום: אסותא אשדוד

מחקר בבית החולים אסותא אשדוד חושף: נשים מחוסנות מעבירות נוגדני קורונה לעובר שבבטנן דרך השיליה

מחקר חדש בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד חושף: כמות הנוגדנים בתינוקות שנולדו לנשים, שילדו לאחר חיסון, גבוהה משמעותית (פי 3) לעומת תינוקות שנולדו לנשים, שילדו לאחר החלמה מקורונה. עוד עולה מהמחקר, כי בשני המקרים גם יחד, רמת הנוגדים אצל התינוקות הייתה גבוהה (בכ- 50%) מאשר אצל האם.

המחקר בדק האם חיסון האם ההרה, עוד בשלבים מוקדמים של ההיריון, יכול להקנות הגנה גם לילוד על ידי העברת נוגדנים דרך שליה. המחקר בדק נוכחות נוגדנים לנגיף covid-19 בדם טבורי של ילודים בהשוואה לדם האם וכן בדגימות חלב האם. במחקר השתתפו 40 נשים, 28 מחוסנות ו 12 מחלימות, והזמן הממוצע בין החיסון ללידה היה כשלושה חודשים.

בבדיקת נוגדנים מסוג anti-N המעידים על הדבקה בווירוס, נמצא שכל המחלימות אכן חלו בווירוס הקורונה. מצד שני, בקבוצת המחוסנות היו שתי נשים (7.1%) שחלו בווירוס ללא ידיעתן. בבדיקת נוגדנים לחלבון SPIKE של הווירוס, אשר מהווים את הנוגדנים המגנים מפני הדבקה, נמצאו ערכי נוגדנים גבוהים יותר בקבוצת המחוסנות בהשוואה לקבוצת המחלימות.

בבדיקת דם טבורי בלידה (למעשה דם של הילוד אשר נלקח מחבל הטבור לאחר הפרדתו) נמצא כי יש העברה משמעותית של נוגדנים דרך השליה אל העובר. רמת הנוגדנים בילודים הייתה גבוהה בכ-50% מהרמה בדם האם גם במחוסנות וגם במחלימות. בשל רמה גבוהה יותר של נוגדנים אצל מחוסנות, רמת הנוגדנים של ילודים למחוסנות הייתה גבוהה פי 3 בהשוואה לילודים של מחלימות.

מוביל המחקר פרופ' ערן ברזילי, מנהל יחידת אולטרסאונד נשים ויולדות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. פרופ' ברזילי מסכם: "במחקר מצאנו שבנשים מחוסנות לקורונה, יש העברה יעילה יותר של נוגדנים מדם האם אל העובר במהלך ההיריון, לעומת נשים לאחר החלמה. המסקנה שלנו היא, שחיסון לקורונה מקנה הגנה גם לתינוק בחודשי חייו הראשונים. על כן ההמלצה שלי היא – נשים, אל תחששו, תתחסנו".