טיפול מותאם בסרטן - לאן

ד
ד"ר ולריה סמניסטי, מנהלת המכון האונקולוגי צילום: הלל יפה

"תרופות אימונותרפיות וביולוגיות חדשות, משפרות ומאריכות את חייהם של חולי סרטן מסוג מלנומה, סרטן הריאות, דרכי שתן, מערכת העיכול ועוד". ד"ר ולריה סמניסטי, מנהלת המכון האונקולוגי בבית החולים הלל יפה, מסבירה

עד לפני 20 שנה האבחנה של מחלת סרטן הייתה שווה לגזר דין מוות. בעשור האחרון עולם הרפואה חווה פריצת דרך משמעותית, בפרט בכל הקשור לאבחון וטיפול במחלת הסרטן. הטיפולים הפכו להיות ממוקדים, יעילים ובטוחים יותר, והביאו לעלייה בתוחלת ההישרדות ובאיכות החיים של המטופלים. ד"ר ולריה סמניסטי, מנהלת המכון האונקולוגי בבית החולים הלל יפה בחדרה, שופכת אור על הטיפולים והחידושים בתחום.

ד"ר ולריה סמניסטי: "מחלת הסרטן הינה המחלה השכיחה ביותר ברחבי העולם. 1 מתוך 3 אנשים יחלה במהלך חייו בסרטן. "בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות מהירה של סוג חדש של תרופות ביולוגיות לטיפול בסרטן, שאינן מבוססות על מנגנונים דומים לאילו של הכימותרפיה. מעבר להרחבת מאגר התרופות ופיתוח טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות בדיקה מקיפה של תאי גידולים, קידומן של תרופות ביולוגיות הכניס את האונקולוגיה לעידן חדש של הטיפול האישי. הטיפול השתנה באופן דרמטי, במיוחד עבור חולים שמחלתם נמצאת בשלב מתקדם. כיום, מטופלים רבים נהנים מדור חדש ומבטיח של תרופות אימונותרפיות וביולוגיות".

מהו טיפול ביולוגי?

"הטיפול הביולוגי הוא למעשה טיפול באמצעות חומרים המיוצרים בגוף באופן טבעי, או לחילופין, חומרים המופקים בתנאי מעבדה שזהים לחלבונים אותם מייצר הגוף בעצמו. טיפול זה מתבסס על רפואה מותאמת אישית, כאשר למטופל מותאמת תרופה ביולוגית המתאימה לו ביותר, על פי התמונה המולקולרית של הגידול שלו. באמצעות בדיקות גנטיות, ניתן לזהות את המוטציות השונות שמאפיינות את תאי הגידול, ואת המנגנון הביולוגי שלו. טיפול ביולוגי מותאם אישית, יכול לשפר משמעותית את הפרוגנוזה של המחלה. בנוסף, תופעות הלוואי של תרופות ביולוגיות פחות חמורות, מאשר תופעות הלוואי של טיפולים כימותרפיים מקבילים, דבר שתורם אף הוא לקבלת תוצאות טיפול טובות יותר. טיפול זה מתבצע באמצעות כדורים או דרך הווריד".

ד"ר סמניסטי מסבירה כי בעשור האחרון, הטיפולים הביולוגים הפכו להיות חלק אינטגרלי בטיפול של ממאירויות מסוגים שונים, כגון גידולי שד, ריאה, כליות, מעי גס, שחלה, גידולי ראש-צוואר, מוח ואחרים. בחלק מהמקרים, הטיפולים הביולוגים הפכו את הקערה על פיה, בכך שהגבירו את יעילות הטיפול האונקולוגי, ולעתים אף החליפו לחלוטין את הטיפול הכימותרפי.

איך פועלות תרופות אימונותרפיות?

ד"ר סמניסטי: "התרופות האימונותרפיות גורמות להחזרת מערכת החיסון לפעילות תקינה, כדי שתוכל לזהות ולתקוף את התאים הממאירים. תרופות אלה פועלות על המערכת החיסונית, במטרה להחזיר את תאי מערכת החיסון לפעילות תקינה, ולתקוף את החלבון הזר שמכיל את תאי הסרטן. הטיפול בתרופות אימונותרפיות הוכיח כבר את יעילותו, ונרשמו הצלחות מצוינות בתחום גידולי סרטן הכליה, מלנומה ועוד. במחקרים שבוצעו במספר מרכזים רפואיים מובילים ברחבי העולם, נראה בבירור כי שילוב של טיפולי כימותרפיה ותרופות אימונותרפיות, מגביר את סיכויי ההישרדות. לתרופות האימונותרפיות יש השפעה ניכרת גם על איכות חייהם של המטופלים, בעיקר בגידולים מסוג מלנומה, גידולי ריאה, גידולי כליה וגידולים עם ממצא אי-יציבות של גנים".

מהו טיפול מותאם אישי?

ד"ר סמניסטי: "הטיפול במחלת הסרטן כיום, עבור כל אדם, הוא טיפול אישי. הכוונה היא שאין מחלת סרטן באדם אחד, דומה למחלת הסרטן של אדם אחר, גם אם מדובר באותו סוג של סרטן. בחלק ממחלות הסרטן ישנה התקדמות רבה בנושא זה. יש תרופות וטיפולים שונים של כימותרפיה, הקרנות, אימונותרפיה וטיפולים ביולוגיים. מלבד הטיפולים החדשים, יש לזכור כי הם לא מחליפים בדיקות תקופתיות. חשוב להקפיד לבצע בדיקות תקופתיות, כגון קולונוסקופיה, ממוגרפיה, בדיקת רופא נשים, ובדיקת צואה לדם סמוי. זכרו – גילוי מוקדם מציל חיים".

"תרופות אימונותרפיות וביולוגיות חדשות", מסכמת ד"ר ולריה סמניסטי, מנהלת המכון האונקולוגי בבית החולים הלל יפה, "פתחו למעשה עידן חדש בטיפול במחלות הסרטן השונות, שיפרו באופן משמעותי את מצבם הבריאותי של המטופלים והאריכו את תוחלת חייהם של חולי הסרטן מסוג מלנומה, סרטן הריאות, דרכי שתן, מערכת העיכול ועוד. אם עד לפני כמה שנים תוחלת ההישרדות של מחלה גרורתית (מלנומה, סרטן ראה, סרטן קיבה ועוד) עמדה של שנה בממוצע, כיום אנו עדים להישרדות של מספר שנים, הודות לטיפולים הביולוגיים ולאימונותרפיה. חשוב לציין כי לאיכות החיים של המטופל באותן שנות הישרדות, יש חשיבות עליונה. באותן שנים, במקרים רבים המטופל מסוגל לתפקד כמעט כרגיל, לטייל בעולם, לבלות בחיק משפחתו וכן לצבור חוויות חדשות, כל זאת בזכות הטיפולים האונקולוגים המתאימים ותמיכתו של צוות המכון האונקולוגי ומשפחתו".

אלו חולי סרטן מקבלים כיום טיפול מותאם אישי?

ד"ר סמניסטי: "לצערנו, לא כל המטופלים נהנים כיום מטיפולים חדשניים אלו. כדי לקבוע האם מטופל מתאים לטיפול מסוג זה, יש לבצע בדיקות מולקולריות, במטרה להתאים את הטיפול המתאים לגידול הספציפי של המטופל".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן