טיפול בקורונה קשה בקנאבידיול

צילום אילוסטרציה: דייוויד גבריץ, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: דייוויד גבריץ, אנספלאש

מחקר ראשוני בבית החולים בילינסון מעלה אפשרות, שחומר המופק מצמח הקנאביס עשוי למתן את הסערה הדלקתית, שפוקדת את גופם של חולי קורונה קשים

ניסיון ראשון של שימוש בקנאבידיול ( חומר המופק מצמח הקנאביס), לטיפול בחולי קורונה קשים, במרכז הרפואי רבין בפתח תקוה.

בשנים האחרונות נערכו בבית החולים בילינסון, מקבוצת קופת חולים כללית, מספר מחקרים קליניים שהדגימו את ההשפעה הממתנת של אחד ממרכיבי צמח הקנביס, בשם קנאבידיול, על תאי מערכת החיסון. המחקרים נערכו בהובלת ד"ר משה ישורון, מנהל היחידה להשתלות מוח עצם במרכז דוידוף.

ד"ר איליה קגן צילום: בילינסון

המחקרים הראו כי הקנאבידיול מפחית בצורה משמעותית את התחלואה הדלקתית בחולים שעברו השתלת מוח עצם. התחלואה הדלקתית נגרמת כתוצאה מתקיפת החולים, המושתלים בתאי מערכת חיסון, שקיבלו מתורם מח העצם. על בסיס תוצאות אלה, ערכו ד"ר משה ישורון וד"ר איליה קגן, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ נשימתי קורונה בבילינסון, מחקר ראשוני על 11 חולי קורונה במצב קשה וקריטי.

מטרת המחקר הייתה לבדוק את בטיחות הקנאבידיול ויעילותו, בהפחתת התהליך הדלקתי הסוער, הפוגע בחולי קורונה ותורם למותם. התוצאות הראשוניות העולות מן המחקר הן שלקנאבידיול יש השפעה מיטיבה על שורה של סמני דלקת בחולי קורונה. מתוך 11 חולים שטופלו, 8 שוחררו הביתה בפרק זמן של 7 ימים עד 30 ימים, ו-3 חולים נפטרו מסיבוכים מאוחרים של הקורונה.

צילום אילוסטרציה: קימזי נאני, אנספלאש

החוקרים מדגישים כי מספר החולים המצומצם אינו מאפשר הסקת מסקנות מוצקות באשר להשפעת הקנבידיול על מהלך המחלה, אך התוצאות המעבדתיות והקליניות הראשוניות מצדיקות את המשך עריכת המחקר בקרב קבוצת חולים גדולה יותר, בו יושוו התוצאות המעבדתיות והקליניות בין קבוצת חולים שתקבל את תרופת המחקר וקבוצת ביקורת.