בית ספר לטשטוש

ד
ד"ר יוסף רודריג וד"ר ניר פסקה צילום: מאיר

ד"ר ניר פסקה, רופאה בכירה במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים מאיר בכפר סבא, זכתה בתעודת הוקרה על הובלת פרויקט להכשרת צוותים רפואיים לביצוע סדציה (טשטוש)

ד"ר ניר פסקה, רופאה בכירה במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים מאיר בכפר סבא, זכתה בתעודת הוקרה על הובלת פרויקט סדציה (טשטוש) בבית החולים. ד"ר פסקה אחראית על קורס להכשרת צוותים רפואיים במחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד) בנושא זה.

לפני כארבע שנים כתבה ד"ר פסקה את תוכנית הקורס, שאושרה על ידי האיגוד הישראלי לרפואה דחופה. בשיתוף ד"ר יוסף רודריג, מנהל המלר"ד בבית החולים מאיר, והמדריכים שגייסה לצדה – מעוז וגשל, שי גיל, שירן נגר, והמזכירה אתי חכם – הם התחילו לפני כשנה להכשיר באמצעותו צוותים רפואיים וסיעודיים מכל מחלקות בית החולים. הקורס משלב למידה ותרגול תיאורטיים לצד תרגולי סימולציות מתקדמים באמצעות בובות חכמות ובדגש על שמירת בטיחות המטופל.

ד"ר יוסף רודריג וד"ר ניר פסקה צילום: מאיר

ד"ר פסקה מסבירה: "סדציה ואנלגזיה פרוצדורלית הן סוג של טשטוש שניתן למטופל לצורך ביצוע פרוצדורות קצרות שמתבצעות באופן אמבולטורי לדוגמה החזרת פריקות, רדוקציה של שברים, היפוך חשמלי של קצב הלב, פתיחת אבצס וכו'. לסדציה, מרכיב של אנלגסיה, שיכוך כאב, אנקסיוליסה, הפחתת פחד ודאגה ותודעה, והיפנוזה, והתרופות או השילוב ביניהן נבחר בהתאם לפרוצדורה".

ד"ר יוסף רודריג מוסיף: "מתן הסדציה מאפשר למטופל לעבור את הפרוצדורה ללא כאב וללא פחד. היות ומדובר בתרופות העלולות לגרום לתופעות לוואי במערכת הלב והריאות ובמחזור כלי הדם, נדרש ניטור קפדני מאוד על ידי צוות מיומן ומאומן. בעבר פעילות זו נעשתה רק על ידי רופא מרדים, אולם לאור הצורך ההולך וגובר בביצוע פרוצדורות אלו במיון ובמחלקות שאינן טיפול נמרץ, החלטנו שעלינו להכשיר את כל הרופאים המומחים והמתמחים שעובדים במחלקות בהן יש צורך לסדציה פרוצדורלית ובכך לתת טיפול בטוח וזמין לכל מטופל".

ד"ר ניר פסקה מסכמת: "בזכות הקורס, בכל יום ובכל שעה יש במלר"ד של בית החולים מאיר רופאים ורופאות, אחיות ואחים, שמוכשרים לתת סדציה וכך כל מטופל יכול לזכות בטיפול טוב יותר ולא פחות חשוב מכך – פחות כואב".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן