נוהל שבץ מוחי בשינה

ד
ד"ר ניזאר חוראני צילום: פוריה

פרוטוקול (נוהל) חדש במחלקה הנוירולוגית בבית החולים פוריה קובע, כי מי שלקה בשבץ מוחי בזמן שינה, עובר קודם כל בדיקת MRI מוחי, לצורך הערכת זמן התהוות השבץ ומידת הנזק שנגרם למוח

היחידה הנוירולוגית של המרכז הרפואי פדה-פוריה בטבריה, החלה לבצע בדיקת MRI מוח, לחולים אשר לקו בשבץ מוחי, לאחר שהתעוררו משינה. לדברי ד"ר ניזאר חוראני, מנהל היחידה הנוירולוגית, פרוטוקול הטיפול כבר סייע בהצלת חיי מטופלים.

היחידה הנוירולוגית בבית החולים פוריה, הכניסה את נוהל הפרוטוקול החדש, לאבחון חולי שבץ מוחי באמצעות בדיקת MRI, במקרים שבהם חולים לקו בשבץ מוחי תוך כדי שינה. במקרים אלה, סימני השבץ מתגלים לאחר שהתעוררו, והם מועברים במהירות לבדיקת MRI כדי לאבחן אפשרות לקבלת TPA, למרות שאין מידע ברור לגבי מועד תחילת הסימנים. לדברי ד"ר חוראני, יישום הפרוטוקול החדש כבר הוכיח את היתרון שלו והביא להצלת חיי מטופלים.

קיזל ארנבה (62) ממג'אר, לקתה בשבץ מוחי חד בחודש דצמבר 2020. עפיף, בעלה: "היא התעוררה באמצע הלילה ואמרה שהיא מרגישה סחרחורת, חולשה ביד, קושי בדיבור. ישר לקחתי אותה לבית החולים".

ד"ר ניזאר חוראני עם המטופלת צילום: פוריה

ד"ר ניזאר חוראני, מנהל היחידה הנוירולוגית, מסביר: "עד היום התייחסנו לזמן תחילת הסימנים, כזמן האחרון בו נראה המטופל במצבו הבסיסי. על פי מחקר שפורסם בשנה האחרונה בכתב העת הרפואי החשוב NEJM (( NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE , חל שינוי בטיפול בחולים המתעוררים משינה עם שבץ מוחי, וההמלצה היא לבצע בדיקת MRI מוח, לצורך הערכת זמן התהוות השבץ ומידת הנזק שנגרם בעקבותיו. במקרה של קיזל ארנבה, היא הועברה באופן מידי לביצוע MRI , ובבדיקה התברר שהנזק אשר נגרם לה הוא הפיך ולכן ניתן לטפל ב- TPA אשר הציל את חייה".

Tissue Plasminogen Activator – TPA, הינה תרופה המשמשת לטיפול באירוע מוחי, ומאופיינת ביכולתה להמיס קרישי דם באופן מיידי. החומר מופק על ידי הנדסה גנטית. כאשר השימוש בתרופה זו נעשה מייד עם זיהוי התסמינים לאירוע מוחי, גדל הסיכוי כי היא תהיה יעילה יותר, ואף תציל את המטופל מסיבוכים מאוחרים של אותו אירוע מוחי.

"מקרים של מטופלים שהתעוררו משינה עם סימני שבץ", מסכם ד"ר ניזאר חוראני, "מהווים כרבע מכלל מקרי השבץ המוחי. מקרים אלו עד היום לא קיבלו טיפול ב- TPA, מכיוון שלא ניתן לדעת מתי החלו סימני השבץ. על פי הפרוטוקול החדש, קיזל ארנבה נלקחה מיידית לבדיקת MRI מוח, וטופלה תוך זמן קצר בזריקת TPA. מייד אחרי הזריקה, ראינו שיפור ניכר במצבה, והטיפול הזה הציל את חייה. כיום היא עצמאית, ובכך נמנע ממנה מצב של שיתוק יד, או רגל, ונכות קשה".