היצרות תעלת עמוד שדרה, ספיינל סטנוזיס

היצרות-עמוד-שדרה-שש
היצרות-עמוד-שדרה-שש
צילום: שטרסטוק

הניתוח מבוצע לרוב בגישה פתוחה דרך חתך אורכי בגב לאורך עמוד השדרה, אך קיימות גם שיטות ניתוח בגישה סגורה (זעיר פולשנית). בגישה זו הניתוח מבוצע באמצעות מכשירים זעירים וסיב אופטי המוחדרים לעמוד השדרה דרך חתכים קטנים. מהלך הניתוח משודר על גבי מסך. סקירה  

עמוד השדרה הוא מבנה גרמי מוארך העובר לאורך הגוף, מהצוואר עד לאגן. הוא מורכב משלושים ושלוש חוליות של עצם וביניהן דיסקים שטוחים העשויים סחוס. תפקיד עמוד השדרה הוא להגן על חוט השדרה העצבי שעובר בתוכו, וכן להקנות לגוף תמיכה, יציבות וגמישות. היצרות תעלת השדרה (spinal stenosis) היא מחלה שבה המרווח בין חוליות העצם נעשה צר, לרוב כתוצאה מתהליכים ניווניים, כלומר זו לרוב זו מחלה של הגיל המבוגר.

עם הגיל, מבנה הדיסקים הסחוסיים שמפרידים בין החוליות משתנה, ואחוז המים שבהם יורד. הדיסקים מתייבשים והשינויים המבניים בעמוד השדרה גורמים ללחץ של החוליות על חוט השדרה ועל שורשי העצבים שמתפצלים מחוט השדרה אל איברי הגוף. היצרות של תעלת השדרה יכולה להיות גם תסמונת מולדת או להתפתח אצל אנשים שסבלו מחבלות בעמוד השדרה. כמו כן גידולים בעמוד השדרה, מחלת פרקים ריאומטית, ושחפת שפוגעת העצמות עמוד השדרה עלולים גם הם לגרום להיצרות של תעלת השדרה. ההיצרות יכולה להתרחש בתחילה ללא סימפטומים, אך כאשר היא מתקדמת, באופן הדרגתי מתחילות להופיע תלונות.

הלחץ על חוט השדרה יכול להתבטא בכמה דרכים: היצרות של עמוד השדרה עלולה לגרום לתחושת נימול וכאב בכתפיים ובידיים. היצרות של עמוד השדרה המותני עלולה לגרום לכאבי גב תחתון, כאבים ברגליים וצליעה לסירוגין. רכינה קדימה גורמת להרחבה של ההיצרות ויכולה להקל על הכאב. התפתחות תחושות של רדימות, נמלול וחולשה ברגליים בזמן עמידה או הליכה. היצרות קשה של עמוד השדרה המותני עלולה לגרום ללחץ על העצבים המופקדים על תפקוד הסוגרים. כתוצאה החולה עלול לסבול מאי שליטה בסוגרים ובריחת שתן וצואה לא רצוניים.

כאשר הסימפטומים לא חמורים, ניתן להסתפק בטיפול שמרני המיועד להפחתה של הדלקת והכאב. טיפול זה עשוי לכלול תרופות לשיכוך כאב, תרופות נוגדות דלקת וזריקות סטרואידים מקומיות. חגורות תומכות, תרגילי פיזיותרפיה והגבלה של פעילות גופנית עשויים גם הם לתרום להפחתה בסימפטומים.

כאשר אין שיפור במצב תחת טיפול תרופתי, והכאב חמור מאד ומגביל פעילות יומיומית, יש לפנות לטיפול ניתוחי. ניתוח נדרש באופן דחוף יותר כאשר יש התדרדרות במצב הנוירולוגי או כשיש אי שליטה על פעילות הסוגרים. מטרת הניתוח הוא להפחית את הלחץ על שורשי העצבים ובכך לשפר את התפקוד, להפחית את הכאב ולהעלים את התופעות הנוירולוגיות השונות. לאחר תקופת ההחלמה מהניתוח החולה צפוי לחזור לפעילות תקינה.

קיימים כמה סוגי ניתוחים לתיקון היצרות של תעלת השדרה. סוג הניתוח הספציפי שנבחר לכל חולה תלוי בסיבת ההיצרות, חומרתה ובמיקום האזור המוצר. צורת הניתוח השכיחה נקראת לאמינקטומי או לאמינוטומי. בניתוח זה מבוצעת הסרה מלאה או חלקית של חלקה האחורי של החוליה שגורמת להיצרות. פעולה זו מורידה את הלחץ מהעצבים העוברים באזור. ניתן גם להסיר בניתוח חלקים אחרים מן החוליה כגון את מפרקי החוליות האחוריים או את החלק בחוליה שדרכו יוצאים קצות העצבים.

הניתוח מבוצע לרוב בגישה פתוחה דרך חתך אורכי בגב לאורך עמוד השדרה, אך קיימות גם שיטות ניתוח בגישה סגורה (זעיר פולשנית). בגישה זו הניתוח מבוצע באמצעות מכשירים זעירים המוחדרים לעמוד השדרה דרך חתכים קטנים. בנוסף מוחדר לגב גם סיב אופטי, המצלם את אזור הניתוח ומאפשר לראות את הניתוח על גבי מסך. ניתוח בגישה סגורה (זעיר פולשנית) דורש מיומנות רבה מן המנתח, אך לרוב בשיטה זו יש פחות סיבוכים והמנותח סובל מפחות כאבים.

בחלק מן המקרים, יבוצע במהלך הניתוח גם איחוי של החוליות הפגועות. איחוי החוליות וקיבוען זו לזו מבוצע באמצעות שתל עצם הנלקח ממקום אחר בגוף, כגון עצמות האגן, או ממאגר עצמות. שתל העצם מוסיף תמיכה לאזור המנותח, מסייע במניעת תזוזה של החוליות ומזרז צמיחה של עצם חדשה ובכך מעודד את תהליך ההחלמה. במקרים שבהם נדרשת תמיכה נוספת בעמוד השדרה יבוצע קיבוע נוסף של החוליות באמצעות ברגים או פלטות ממתכת.

ניתוח לתיקון היצרות של תעלת השדרה יכול להתבצע תחת הרדמה מקומית או תחת הרדמה כללית. משמעות ניתוח תחת הרדמה כללית היא שבמשך הניתוח המנותח מצוי במצב של מעיין שינה עמוקה ואינו חש כל כאב. בסוף הניתוח אין למנותח זיכרון של האירועים שהתרחשו בחדר הניתוח. משמעות ניתוח תחת הרדמה מקומית היא שבמהלך הניתוח המנותח ער ורק האזור המנותח מורדם מכאב. המנותח לא חש כאב, אך הוא עשוי להרגיש לחץ באזור המנותח.

משך הניתוח כשלוש שעות. בעקבות הניתוח כשבעים עד שמונים אחוז מן המנותחים ירגישו הקלה בכאבים ובסימפטומים הנוירולוגים הנוספים. סיבוכי ניתוח לתיקון היצרות של תעלת השדרה כוללים זיהום באזור הניתוח, זיהום של קרומי המוח, דימום, היווצרות של קרישי דם בוורידי הרגליים, פגיעה עצבית שעשויה אף להגיע עד לכדי שיתוק, אי שליטה על סוגרים, אי יציבות של עמוד השדרה, חזרה של הבעיה המקורית וכאב גב כרוני. לאחר הניתוח עלולה להתפתח היצרות של עמוד השדרה מעל או מתחת לאזור שעבר איחוי בניתוח. ניתוחים חוזרים לתיקון היצרות של עמוד השדרה מגדילים את הסיכון לסיבוכים ולחוסר יציבות של עמוד השדרה.

מקור מידע – "אתר בית החולים איכילוב"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות נוירולוגיה ונוירוכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן