התמחות ברפואה פליאטיבית

ד
ד"ר אלכסנדר ולר (שלישי מימין) עם צוות השירות הפליאטיבי צילום: האגודה למלחמה בסרטן

השירות הפליאטיבי הביתי (הוספיס-בית) של האגודה למלחמה בסרטן הוכר על ידי משרד הבריאות לצורך התמחות רופאות ורופאים במקצוע הרפואה הפליאטיבית, רפואה תומכת לחולי סרטן

בהתאם להמלצת המועצה המדעית של הסתדרות הרופאים (הר"י), הכיר משרד הבריאות באגודה למלחמה בסרטן לצורך התמחות פליאטיבית לרופאות ולרופאים. המתמחים יוכלו להתמחות ברפואה פליאטיבית במסגרת הוספיס בית של האגודה למלחמה בסרטן בקהילה. תוכנית ההתמחות תנוהל על ידי ד"ר אלכסנדר ולר, המנהל הרפואי של הוספיס-בית של האגודה למלחמה בסרטן, ומרצה בכיר אורח בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2012 אישר משרד הבריאות את מסלול ההתמחות ברפואה פליאטיבית (רפואה תומכת) לרופאות ולרופאים. כיום יש מספר מצומצם של מחלקות במרכזים הרפואיים ובקהילה, בהן ניתן להתמחות בתחום זה. משה בר חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "ההכרה באגודה למלחמה בסרטן כמקום להתמחות הינה הכרה ברמה המקצועית הגבוהה של השירות הפליאטיבי הניתן על ידי הוספיס הבית של האגודה וביכולת להכשיר את המתמחים החדשים ברמה הגבוהה ביותר. העובדה כי לא מדובר במחלקה בבית חולים, אלא בשירות המופעל בקהילה ובפועל בביתם של החולים, מעניקה יתרון לימודי משמעותי למי שבוחר לבצע את ההתמחות באגודה למלחמה בסרטן".

ד"ר אלכסנדר ולר: " ייחודה של ההתמחות במסגרת הוספיס בית, היא בכך שהרופא המתמחה רוכש את הניסיון בביתו של החולה, עם הכלים הטיפוליים שיש בקהילה, ולא רק התמחות ברפואה פליאטיבית אשפוזית, כפי שיש במחלקות השונות בביתי החולים. בנוסף – את הניסיון הזה יקבלו הרופאים המתמחים מצוות הוספיס הבית המנוסה בארץ עם 38 שנות טיפול. המגמה הכללית במערכת הבריאות היא להעביר את הטיפול מבתי החולים לטיפול בקהילה וההחלטה הזו היינה חלק מהמגמה".

הטיפול הפליאטיבי, הוא טיפול רפואי תומך, אשר ניתן באגודה למלחמה בסרטן מסגרת הוספיס-בית. גישה טיפולית זו, נועדה לשפר את איכות החיים של חולים המתמודדים עם מחלת הסרטן ובני משפחותיהם, על ידי מניעה והקלה של תסמינים גופניים ונפשיים. הטיפול משמעותי בעיקר במצבים בהם החולה מתמודד עם תסמינים מורכבים הגורמים לסבל משמעותי.

אישור ההתמחות ממשרד הבריאות צילום: האגודה למלחמה בסרטן

שירות טיפול ביתי מספק מענה סיעודי, רפואי ופסיכו-סוציאלי, במטרה להקל באופן מרבי את סבלו של החולה באמצעות איזון תסמינים פיזיים, נפשיים ורוחניים, דוגמת כאבים, תשישות, בחילות והקאות, קוצר נשימה, עצירות, בלבול, דיכאון, פחד, חרדה ועוד. השירות הפליאטיבי הביתי של האגודה למלחמה בסרטן, הוא הוספיס-הבית הממוסד הראשון בישראל, והוקם על ידי בשנת 1989. מטרת השירות להעניק איכות חיים טובה ככל האפשר לחולים שמחלתם נמצאת בשלב מתקדם ומעוניינים להישאר בבתיהם, יחד עם משפחתם וסביבתם התומכת. השירות מהווה גם מקום הדרכה לצוותים רב-מקצועיים בתחום.

השירות פועל ממשרדי שירות טיפול פליאטיבי ביתי תומך (הוספיס-בית) – הממוקמים בהוספיס האשפוזי ב'בית פרידמן', במרכז הרפואי שיבא תל השומר. שירות זה הוקם בסיוע האגודה למלחמה בסרטן, והוא נותן מענה למטופלים המתגוררים במרכז הארץ.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן