נחשים גם בחורף

נעם קוטולובסקי צילום: מאיר
נעם קוטולובסקי צילום: מאיר

נער בן 16 הגיע לבית החולים מאיר לאחר הכשת נחש צפע. חייו ניצלו

נעם קוטולובסקי, נער בן 16, הובהל לאחרונה למרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, לאחר שהוכש על ידי נחש צפע בחצר ביתו בבית יהושוע. עם הגעתו הוא הוכנס מיידית לחדר הלם.

נעם מספר: "בשעות הצהריים אספתי בחצר הבית עצים להסקה, ולפתע הרגשתי דקירה מוזרה באצבע. למרות שלבשתי כפפות עבודה, הרגשתי כאילו מסמר נכנס לי לאצבע. חשבתי שאולי נחש הכיש אותי, ואז שמעתי את הלחישה של הנחש, וראיתי אותו מזדחל. באותו רגע ידעתי שאני חייב להישאר רגוע, וכדאי שלא אזוז, כי זה יכול להחמיר את המצב שלי. מכיוון שלא היה עליי טלפון, צעקתי לאבא שלי שהכיש אותי נחש".

מישל, אמא של נעם, מוסיפה: "התעוררתי מהצעקות של כל הסובבים. דווקא נעם השתדל להישאר רגוע. הזעקנו אמבולנס, ועד שהגיע קיבלנו הוראות בטלפון לא לשתות, ולהרטיב את מקום ההכשה. בינתיים הגיע כונן מד"א מהיישוב, מדד לו לחץ דם ושם עליו מסכת חמצן. בינתיים, זיו בעלי רץ לחפש את הנחש, על מנת שנוכל לתת לצוותי ההצלה מידע על סוג הנחש. כשהוא מצא את הנחש, הוא צילם אותו וכך ידענו שמדובר בצפע".

במקביל נעם החל לחוש שקשה לו לנשום וסחרחורות. "תוך כדי הנסיעה באמבולנס", מספרת מישל, "מצבו של נעם התדרדר והוא החל להקיא. בשלב מסוים בנסיעה כבר לא היה לו כוח לענות לי. אמרתי לו: 'נעם, למה אתה לא עונה לי?'. הבנתי שהוא כבר לא שומע אותי וחשבתי שאני מאבדת אותו, זה היה מאוד קשה".

נעם ממשיך: "כשהגעתי לבית חולים מאיר, קיבלו את פניי צוות ענק של רופאים ואחיות, ומיד הכניסו אותי לחדר הלם. הם היו מאוד מקצועיים, ותוך כדי שהם מדברים אחד עם השני, הם גם דאגו לדבר אתי כל הזמן ולהרגיע אותי".

נחש הצפע בבית יהושע צילום: באדיבות בי"ח מאיר

ד"ר אהוד רוזנבלום, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ילדים בבית החולים מאיר, מקבוצת קופת חולים כללית: "נעם הגיע אלינו עם סימן הכשה בידו, במצב יציב, כשהוא סובל מתגובות סיסטמיות ומקומיות שכללו הקאה, כאבי בטן, חיוורון, בחילות ודופק מואץ. מיד עם הגעתו, הוא הוכנס לחדר החייאה, וטופל בטיפול תמיכתי שכלל חמצן ונוזלים, טיפול נגד כאב וכמובן הטיפול החשוב ביותר – אנטי ונום – שזה נסיוב נגד צפע ארצישראלי".

מתי הוא התאושש?

ד"ר רוזנבלום: "במהלך הטיפול נצפה שיפור במצבו, והוא הועבר במצב יציב להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים".

מה ההנחיות למי שהוכש על ידי נחש?

ד"ר רוזנבלום: "במידה והוכשתם, או שאדם לידכם הוכש, השכיבו את האדם שהוכש באופן מיידי במקום מוצל. הרגיעו אותו ככל שניתן. קבעו את הגפה על ידי הנחה על קרש או חפץ ישר, הזעיקו סיוע באופן מיידי, והגיעו לבית חולים על מנת שנעניק לכם את הטיפול הטוב ביותר כמה שיותר מהר. אל תמצצו את הארס ואל תשימו קרח על סימני ההכשה".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן