דום נשימה בשינה – טיפול במסכה או ניתוח

דום-שינה-ששש
דום-שינה-ששש
צילום: שטרסטוק

הסימנים: נחירות רבות, יובש בפה, יקיצות תכופות, עייפות במהלך היום, לחץ דם גבוה, מחלות לב, סכרת, הפרעות בריכוז ועוד. החל מעשרים הפסקות נשימה בשעת שינה, גדל הסיכון לתמותה

דום נשימה בשינה הוא הפרעת שינה אשר הלוקים בה חווים הפסקות נשימה במהלך השינה (למעלה מחמש פעמים במשך שעת שינה) למשך מספר שניות. לרוב היא מלווה בנחירות ובעייפות במשך היום. ההפרעה נחשבת לקשה כשהפסקות הנשימה מתרחשות למעלה משלושים פעמים במשך שעת שינה. אבחנת התסמונת ודרגות חומרתה מתבצעות במעבדת השינה.

הסימנים לדום נשימה: נחירות רבות, יובש בפה, יקיצות תכופות, תשישות ועייפות במהלך היום ונטייה לישנוניות, פגיעה באיכות החיים, גובר הסיכון לחלות ביתר לחץ דם, מחלות לב, סכרת, הפרעות בריכוז, הפרעות בתפקוד המיני, ואף דיכאון. כאשר מדובר למעלה מעשרים הפסקות נשימה בשעת שינה, גדל גם הסיכון לתמותה, הן עקב מחלות כרוניות והן עקב סיכון יתר לתאונות דרכים בשל עייפות יתר.

הטיפול הלא ניתוחי בדום נשימה בשינה – מסכת סיפ”פ

CPAP – Continuous Positive Airway Pressure

בחולים הסובלים מדום נשימה בשינה קיימת היצרות בדרכי האוויר העליונות, הגורמת לחסימה חלקית או מלאה במהלך השינה. שימוש נכון במסכת הסיפ”פ מזרים אוויר בלחץ חיובי לחלל האף והפה, ועשוי להביא לפתרון בעיית דום הנשימה והנחירות, ואף הוכח כטיפול היעיל ביותר, המקטין את שיעור הסיבוכים הקשורים בדום נשימה בשינה. את המסכה יש להרכיב על הפנים במהלך כל הלילה, מידי לילה. עם זאת, הקושי להסתגל לשימוש במסכה באופן קבוע ולאורך כל הלילה, גורם למטופלים רבים לוותר או לא להקפיד על השימוש, ובכך להיכנס למערבולת של שינה שמהלכה הרציף נקטע בעשרות יקיצות.

טיפולים ניתוחיים בדום נשימה בשינה

לאלה שאינם מסתגלים למסכה, קיים גם טיפול ניתוחי בדום נשימה בשינה. מטרת הטיפול הניתוחי הינה הרחבת מעבר האוויר בדרכי הנשימה, למניעת חסימתו במהלך השינה. קיימים טיפולים שונים, בהתאם למיקום החסימה בדרכי הנשימה.

בדיקה אנדוסקופית בשינה: החסימה יכולה להיות בלוע האפי, בחך והענבל, בבסיס הלשון או בגרון, או משולבת. עבור כל חולה ניתן להתאים טיפול אינדיבידואלי, בהתאם למקור הבעיה ולמיקום חסימה. בדיקה אנדוסקופית בשינה, בה מדמים מצב של שינה באמצעות טשטוש קל, ומחדירים סיב אופטי דק וגמיש דרך האף על מנת לראות באופן ישיר את דרכי האוויר מהאף ועד מיתרי הקול, וכך ניתן לאתר את מיקום החסימה בדרכי האוויר העליונות הגורמת להפרעות בשינה או לנחירות. הבדיקה נמשכת מספר דקות בלבד, ואינה כרוכה בכאב או באי נוחות. בהתאם לתוצאות הבדיקה ניתן לכוון את הטיפול הניתוחי לאזור הבעייתי ובכך להבטיח את הצלחת הטיפול. בסיום הפעולה המטופל משתחרר לביתו לאחר ההתעוררות וההשגחה.

ניתוחי אף – הפרעה חסימתית של מעבר: האוויר האפי עשויה לנבוע מהגדלה של קונכיות האף, מסטייה של מחיצת האף, מפוליפים באף, או מרקמת אדנואיד מוגדלת. בחלק גדול מהמטופלים ניתן לשפר את מעבר האוויר האפי על ידי כריתת הקונכיות התחתונות בלבד. לכך ישנן מספר שיטות: בצריבה של הקונכיות בקובלציה או עם לייזר הנעשית במרפאה בהרדמה מקומית. או יישור מחיצת אף, והסרת פוליפ, או הסרת רקמת אדנואיד, שהינן פעולות פשוטות באמצעותן נפתחים אזורים באף שגרמו לחסימת דרכי האוויר. תרומת חסימה אפית לדום נשימה בשינה מוגבלת יחסית, וניתוח אפי בלבד בדרך כלל אינו פותר את בעיית דום הנשימה או הנחירות. עם זאת, ניתוחי אף מבוצעים פעמים רבות על מנת לאפשר שימוש במסכת סיפ”פ כי החסימה האפית מונעת שימוש בסיפ”פ.

ניתוח הקטנת בסיס הלשון: במהלך השינה, בסיס הלשון, או השקד הלשוני המוגדל, עשויים לחסום את מעבר האוויר. מטרת הניתוח היא הקטנת החלק השומני של בסיס הלשון ומניעת צניחתו לאחור בעת השינה. הניתוח מבוצע בהרדמה מיקומית ע”י לייזר. הניתוח מסתיים ללא תפרים. הניתוח אינו כרוך בסיבוכים משמעותיים למעט כאב גרון במהלך השבועיים לאחריו.

ניתוח חך: ניתוח באמצעות לייזר לתיקון צניחת חך על ידי הקטנה של הענבל ותיקון של החך הרך באמצעות לייזר. הליך זה מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית במרפאה ועל כן מתאים לחולים המוגדרים בסיכון גבוה להרדמה כללית. לעיתים ההליך מבוצע כפעולה משלימה לניתוח יישור מחיצת אף או כריתת קונכיות בהרדמה מקומית בחדר ניתוח תחת הרדמה מקומית.

ניתוח שקדים: הקטנת שקדים או הגדלת השקדים הינה סיבה להפסקות נשימה בשינה בעיקר בילדים. הניתוח מתבצע מחלל הפה, ללא חתכים על פני העור. ניתן היום לבציע הקטנת שקדים בהרדמה מקומית בלבד בעזרת לייזר.

מקור מידע – “אתר בית החולים רמב”ם בחיפה