מניעת סרטן עור

דר-אורה-ביטרמן-דויטש-לגליל-2
דר-אורה-ביטרמן-דויטש-לגליל-2
ד"ר אורה ביטרמן דויטש צילום: בי"ח לגליל

מנהלת שירות רפואת העור במרכז הרפואי לגליל בנהריה, ד"ר אורה ביטרמן דויטש, מסבירה

מנהלת שירות רפואת העור במרכז הרפואי לגליל בנהריה, ד"ר אורה ביטרמן דויטש, נותנת כמה טיפים למניעת סרטן העור: "ישנן כמה קבוצות הנמצאות בסיכון לגידולי עור. אחת הקבוצות היא אנשים העובדים שעות רבות בשמש. כמו כן, נמצאים בסיכון מוגבר אנשים שסבלו מכוויות בילדותם, כולל הופעת שלפוחיות, אנשים בהירי עור, בעיקר ג'ינג'ים נמצאים בסיכון זה. קבוצת סיכון נוספת היא אנשים הנוטלים תרופות שמגבירות את הסיכון שבחשיפה לשמש, למשל חלק מהתרופות האנטי סוכרתיות, או תרופות מסוימות להורדת לחץ דם. קבוצה אחרונה היא אנשים עם נקודות חן מרובות, יותר מ-50, ואשר יש להם קרובים מדרגה ראשונה הסובלים מגידול מסוג מלנומה".

כיצד ניתן למנוע סרטן עור?

"יש להקפיד על לבוש ארוך, גם בקיץ, בעיקר אנשים העובדים בשמש. כמו כן, מומלץ להשתמש בקרם הגנה, בדרגה של יותר מ-30. יש להימנע משהייה בשמש בעונת הקיץ בשעות 17:00-11:00. על אדם השוהה בחוף הים בשעת בוקר, או צהריים, למרוח מחדש קרם הגנה מדי חצי שעה, במיוחד אדם הנכנס למים או סובל מהזעה".

לדבריה של ד"ר ביטרמן דויטש, עלינו ללמוד להכיר את העור שלנו: "מי שמכיר היטב את עורו, יכול לזהות ביתר קלות הופעה פתאומית של שומות או נקודות חן חדשות, או שינוי בנקודות חן קיימות. מומלץ לעמוד לפחות פעם בחודש עירומים מול מראה גדולה ומראה קטנה, מקדימה, ולבדוק את מצב העור הקיים והאם לא השתנה".

במקרה של הופעת נקודת חן חשודה, או כזו שהשתנתה לאחרונה, יש להתייעץ עם רופא עור בהקדם האפשרי. כתבה זו אינה מהווה תחליף, בשום אופן, להיוועצות ברופא/ה בכל מקרה רלוונטי.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן