שיאצו – טיפול בלחץ אצבעות

שיאצו-ששש
שיאצו-ששש
צילום: שטרסטוק

שיאצו היא טכניקת טיפול יפנית המתבססת על תורת הרפואה הסינית ובשילוב טכניקות מערביות

שיאצו הינה טכניקת טיפול יפנית המתבססת על תורת הרפואה הסינית בשילוב טכניקות מערביות. פירוש המילה "שיאצו" הוא "לחץ של אצבע" (שי=אצבע, אצו=לחץ) – רמז לאופן הטיפול המקורי. על פי הרפואה הסינית, אנרגיית החיים (הצ'י) זורמת בערוצים קבועים לאורך הגוף ולרוחבו. לערוצים אלו קוראים מרידיאניים. מצב של בריאות מאופיין בזרימה חופשית ומשוחררת של האנרגיה בגוף. כשבמרידיאניים קיים עודף או לחילופין מחסור באנרגיה, האיזון בגוף מופר והדבר יתבטא במיחוש פנימי או מחלה. טיפול שיאצו נועד לפתוח את החסימות במרידיאניים, לנתב את האנרגיה ולהשפיע על מערכות השרירים, העצבים והמערכות הפנימיות בגוף ובכך להביא לאיזון הגוף והנפש ולשיפור ההרגשה הכללית.

מחקרים שנערכו בארה"ב הוכיחו כי עיסוי בלחיצות ודיקור בנקודות מסוימות בגוף, מביאים לתהליך של ריפוי עצמי בו הגוף משחרר חומרים כימיים בעלי תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות כאב, אשר מקלים על התופעות ומעוררים תחושת נינוחות. השיאצו יכול סייע בטיפול בכאבי ראש ומיגרנות, בעיות שלד ושרירים, כאבי גב, כאבי שרירים, בעיות במערכת העיכול, מתחים וחרדות, הפרעות שינה, בעיות קשב וריכוז ועוד.

בעבר הייתה השיטה מבוססת, רק על הפעלת לחץ של האגודלים. עם השנים החלו לשלב בטיפול בשיאצו גם הפעלת לחץ באמצעות הידיים, על ידי הנעת המפרקים וכפות הרגליים. כדי להגיע למקסימום טווח תנועה והזזה של המטופל בנוחות, נהוג לבצע את הטיפול בדרך כלל על מזרן רחב על הרצפה או על מיטת טיפולים. הטיפול בשיאצו נעשה כשהמטופל לבוש בלבוש ארוך ומלא, רצוי לבוש נוח כמו חולצת טריקו, טרנינג וגרביים. הטיפול אינו כואב אלא "עוטף". טכניקת הלחיצות יוצרת תחושה של "חיבוק לכל איבר" וזו גם הסיבה לכך שהיפנים נוהגים לומר כי לב השיאצו הוא לב של אמא. עוד לפני תחילת הטיפול מתבצעת במטופל אבחנה בעזרת תשאול ובדיקה במגע. עוצמת הלחץ בטיפול משתנה בהתאם למטופל ולבעיה ממנו הוא סובל.

אורך הטיפול ומספר המפגשים תלוי בסוג הבעיה ומשתנה בהתאם לחומרת מצבו של המטופל. כל מפגש נמשך עד 45 דקות. טיפול בילדים יהיה קצר יותר שכן ילדים מגיבים טוב ומהר יותר לטיפול. משך הטיפול נקבע לפי גילו ובגרותו הפיזית של המטופל הצעיר. כך למשל, לתינוק יספיק טיפול של דקות ספורות, בעוד שלילד בן 12 תידרש כחצי שעה של טיפול. אם זוהי פגישתכם הראשונה עם המטפל, חשוב שתמסרו לו את ההיסטוריה הרפואית שלכם. במידה ומדובר בטיפול המשך, חשוב לעדכן את המטפל בכל שינוי במצבכם הבריאותי.

מקור מידע – "אתר קופת חולים כללית"


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן