חשש להגיע לבית חולים, וכמעט מת

66666666666666666666666666666
66666666666666666666666666666

למרות כאבי ראש עזים, מהם סבל תושב ירושלים, הוא נמנע מלהגיע למיון. התוצאה: דימום מוחי. צנתור מוחי דחוף בשערי צדק הצילו

ד"ר אמסלם צילום: שערי צדק

אייל, בן 43, המתגורר בשכונת בית הכרם בירושלים, הסמוכה למתחם של בית החולים שערי צדק, רגיל לרוץ מדי יום 10 ק"מ. הוא ללא עבר רפואי, ללא מחלות רקע, ומגדיר עצמו כאדם בריא בדרך כלל. בשבוע האחרון חווה כאבי ראש בלתי נסבלים. אייל ניסה להמשיך בשגרה. הוא עבד, טיפל בילדיו שנמצאים בבית, והמשיך לרוץ. כך זה נמשך במשך שבוע ימים, עד שהכאבים הכריעו אותו, והוא הגיע למרכז הרפואי שערי צדק. הסיבה לכאבים התבררה שם כמפרצת מוחית שהתפתחה לדימום מסכן חיים.

אייל: "לא שיערתי שיש לי בעיה רפואית חמורה ומסוכנת. מצד שני, הכאבים מהם סבלתי היו חריגים והקשו מאוד על רמת התפקוד שלי בפעולות היומיומיות. ועם כל זה, הדבר שהיה לי ברור הוא שאינני מעוניין להגיע לבית החולים, כי כל הזמן שומעים בחדשות על מטופלי קורונה שפוקדים את בתי החולים ועל מקרי פטירה מהנגיף. מבחינתי רמת הסיכון בהגעה לבית החולים הייתה גבוהה יותר, דבר שהתברר כטעות גמורה, שיכלה להותיר אישה אלמנה וילדים יתומים".

ד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לצנתורי מוח במרכז הרפואי שערי צדק, שטיפל באייל: "הוא הגיע בדקה התשעים. בדיקת MRI דחופה שביצענו הדגימה דימום באזור גזע המוח וקרע של אותו העורק במוח, בחלקו הפנימי, שגורם לפגיעה באספקת הדם לגזע המוח ועלול להוביל לנכות ואף מוות. הקרע חייב טיפול מידי. בצנתור דחוף בוצעה סגירה של המפרצת באמצעות סלילים זעירים. אנו לא יודעים מה הגורם לבעיה זו, אך בספרות מתברר כי ייתכן שדימום זה קשור למחלה גנטית, של מבנה עורק חלש – בעת מאמץ יתר, או עלייה פתאומית של לחץ דם, לעיתים אפילו התעטשות, העורק נקרע. בעיה זו אופיינית לאנשים צעירים, ובדרך כלל לא ניתן לאבחן אותה בבדיקת סי.טי פשוטה, ולכן במקרים רבים מפספסים את האבחנה".

כאבי ראש עזים שאינם עוברים עם נטילת משככי כאבים אמורים להוות סימן אזהרה משמעותי. ד"ר אמסלם מסכם: "בימים אלו אנו עדים למקרים רבים בהם מטופלים נמנעים מקבלת טיפול רפואי. רבים הם מקרים של פטירה בבתי המטופל. יש מחלות שלא ממתינות לנגיף שיעבור. אם מרגישים סימנים חריגים, חייבים להגיע באופן מידי למיון על מנת לקבל טיפול רפואי".