סקר סרולוגי מקיף ברמב"ם

הפעימה השלישית צילום: רמב
הפעימה השלישית צילום: רמב"ם

כ-1,500 עובדות ועובדי בית החולים רמב"ם, התנדבו לבצע שלוש פעימות של בדיקות דם, במטרה לעקוב אחר רמת הנוגדנים לנגיף הקורונה בגופם

כ-1,500 מעובדי ועובדות הקריה הרפואית רמב"ם, לצד גימלאי בית החולים בחיפה, התנדבו להשתתף בסקר סרולוגי. עד כה בוצעו כבר שלוש פעימות של הסקר, בהן נלקחו דגימות דם מהמתנדבים, במטרה למדוד ולהבין את רמת הנוגדנים לנגיף הקורונה המצויה בגופם. הסקר הסרולוגי הנוכחי ברמב"ם, נערך כחצי שנה, לאחר שעובדי בית החולים קיבלו את המנה השנייה של החיסון מתוצרת חברת "פייזר" נגד נגיף קורונה.

אין הידבקויות בצוות צילום: רמב"ם

כחודש לאחר סיום מבצע החיסונים, שהחל בסוף חודש דצמבר 2020, בוצעה הפעימה הראשונה של הסקר הסרולוגי. בחלוף שלושה חודשים, בוצעה הפעימה השנייה. במהלך יולי 2021, בוצעה הפעימה השלישית. ד"ר יעל שחור-מיוחס, סגנית מנהל בית החולים רמב"ם: "למרבית הנבדקים בפעימה, שהתבצעה שלושה חודשים אחרי החיסון, נמצאה רמה מדידה של נוגדנים בגוף. במהלך תקופה זו זיהינו ירידה ברמת הנוגדנים, אך מדובר ברמה תקינה".

האם התגלו פערים ברמת הנוגדנים בין צעירים למבוגרים?

ד"ר יעל שחור-מיוחס: "בקרב אנשי הצוות הרפואי, שהינם מעל גיל 60, נמצאה רמה נמוכה יותר של נוגדנים בגופם לנגיף, ביחס ליתר הנבדקים בסקר. אולם חשוב לציין כי עד התקופה האחרונה, לא נצפו הדבקות מנגיף קורונה בקרב אנשי הצוות, וזו המשמעות החשובה יותר של החיסון".

בדיקת רמת הנוגדנים צילום: רמב"ם

הסקר הסרולוגי מבוצע בתמיכת משרד הבריאות. תוצאותיו יסוכמו לאחר קבלת וניתוח תשובת הבדיקות שנערכות בימים אלו. ד"ר שחור-מיוחס מסכמת: "בהזדמנות זו אני ממליצה לכל מי שעדיין לא התחסנו, לגשת ולהתחסן בהקדם, על מנת להגן על עצמכם ועל יקיריכם".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן