הפרדת תאומות מחוברות בראש

התאומות לאחר הניתוח. צילום: סורוקה
התאומות לאחר הניתוח. צילום: סורוקה

ניתוח להפרדת תאומות בנות שנה בוצע, לראשונה בארץ, על ידי צוותים רפואיים נרחבים של בית החולים סורוקה, בשילוב עם מומחים בינלאומיים מארה”ב ומבריטניה, לאחר היערכות והכנה של חודשים ארוכים

הצוות הרפואי. צילום: סורוקה

ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן, התבצע לאחרונה במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע. התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים בחודש אוגוסט 2020, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו. עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה, מרגע הלידה ועד ליום הניתוח. נעשתה הכנה לקראת לידתן המורכבת, שכללה את צוות מרכז סבן למיילדות, רופאים ואחיות ממרכז סבן לרפואת ילדים, אנשי הרדמה ודימות.

צוות ייעודי נערך במשך חודשים ארוכים במעין “פקודת מבצע” לקראת יום ניתוח ההפרדה. ניתוח הפרדה של תאומים המחוברים בראשם נעשה במספר שלבים. במקרה הנוכחי, בשלב הראשון הכניס הצוות המטפל לפני מספר חודשים מרחיבי עור ורקמה, במטרה לייצר עור עודף שישמש לסגירת הקרקפת של שתי הבנות לאחר ההפרדה.

מהלך הניתוח. צילום: סורוקה

במהלך החודשים האחרונים עברו התאומות בדיקות מקיפות, היו תחת ניטור רציף של המכון להתפתחות הילד בסורוקה יחד עם השירות הסוציאלי שליווה את בני המשפחה, בנוסף למעקב רפואי הדוק וצמוד של התפקוד הלבבי והנשימתי של שתיהן. הן הגיעו לביקורות באופן קבוע בבית החולים, ובשלושת החודשים האחרונים הגיעו לטיפול תכוף יותר כדי להמשיך בפעולת הרחבת העור ולהכינן לשלב הסופי.

הצוות המולטידסיפלינארי השתמש בשני מודלים לקראת הניתוח – מודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה .המודלים התלת מימדיים מבוססים על הדמיות CT ו-MRI ועל אנגיוגרפיה והם מדמים בצורה האמינה והמדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים. באמצעות מודל VR של חברת SURGICAL THEATER ניתן היה לעשות סימולציות של הניתוח ולתכננו במדוייק. באמצעות מודל זה ניתן להיכנס לעומק החיבור בין התאומות, לראות כלי דם משותפים ולבצע סימולציה של כל שלבי הניתוח. לפני הניתוח בוצעו עשרות חזרות וסימולציות של כל שלבי הניתוח בכל אחד מהמודלים של כל אנשי הצוות השותפים.

התאומות לפני הניתוח. צילום: סורוקה

בניתוח עצמו, לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות. בשלב זה התפצלו אנשי הצוות לשני צוותים, שעבדו במקביל בשני חדרי ניתוח נפרדים, מבצעים שחזור של הגולגולת של כל אחת מהבנות וסגירת העור. בניתוח שארך למעלה מ-12 שעות, השתתפו כחמישים אנשי צוות מכל בית החולים, שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע: מומחים בנוירוכירורגיה, מומחים בכירורגיה פלסטית, מומחים בהרדמה בילדים, מומחים מטיפול נמרץ ילדים, מומחי דימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית, צוותי לוגיסטיקה.

חדר הניתוח. צילום: סורוקה

כמו כן נטלו חלק בניתוח גם שני מומחים בינלאומיים, מארה”ב ומבריטניה, להם ניסיון קודם בניתוחים מהסוג הזה: ד”ר אובייס ג’לני (Owase Jeelani) – נוירוכירורג ילדים מבית החולים בלונדון, Great Ormand Street Hospital , מייסד העמותה Gemini Untwined שעוסקת בטיפול ובמחקר בתאומים המחוברים בראשם; וד”ר דיויד סטפנברג (David Staffenberg) – מומחה בכירורגיה פלסטית מבית החולים NYU LANGONE בניו יורק.

את הניתוח וההכנות לו הובילו ד”ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה; ד”ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה; ד”ר יובל סופרו, סגן מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה; ד״ר עידו בן צבי מהמחלקה לנוירוכירורגיה; פרופ’ אלדד זילברשטיין, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בסורוקה; ד”ר ירון שהם, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית; פרופ’ אלכס זלוטניק, יו”ר החטיבה להרדמה וטיפול נמרץ; ד”ר אבנר לאון, ד”ר סרגיי צרגורודצב, ד”ר אנה גריבניוב וד”ר יותם ז’אט מהחטיבה להרדמה; פרופ’ אילן שלף, מנהל מכון הדימות בסורוקה; ד”ר אלה בנקוביץ’ וד”ר רוסה נובואה ממערך הדימות; ד”ר צחי לזר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים; ד”ר יובל כוורי, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים; טל חיון, אחות אחראית חדר ניתוח דרומי; ריקי באינר, מנהלת סיעוד חדרי ניתוח והתאוששות; צוות טכנאי הרדמה; וצוות הסיעוד בחדר ניתוח: ברוריה אסולין, אוהד שניידר מזרחי, טל כרמל, אוקסנה ישראלוב, ולדיסלב שיף, גלינה מרן, זאב גרינברג, עטואה אבו עראר ואבישי כהן.

הדמיית תלת מימד. צילום: סורוקה

ד”ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה: “מדובר בניתוח נדיר ביותר, שבוצע עד כה בעולם כעשרים פעמים בלבד ולראשונה בארץ, בתינוקות בנות שנה, מהצעירות ביותר בהן בוצעה פרוצדורה זו בעולם. הניתוח המורכב וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בארץ, בשילוב של ציוד וטכנולוגיות מתקדמות, שחלקן הובאו באופן מיוחד לסורוקה לצורך הניתוח, כגון הציוד של המודלים התלת מימדיים והמציאות המדומה ומכשירי ניטור מיוחדים לבדיקת רוויון חמצון המוח של חברת COVIDIEN. ניתוח מורכב וייחודי זה, ועבודת הצוות המדהימה, מחזקים את תחושת השליחות שבזכותה הפכנו להיות רופאים”.

ההכנות. צילום: סורוקה

ד”ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: “כמרכז על רפואי שאחראי על בריאות תושבי הנגב, נערכנו מבעוד מועד לניתוח משמעותי ונדיר זה עם הצוותים המובילים בבית החולים יחד עם צוות רופאים בינלאומי. אני גאה מאד בצוותים שלנו, מכל התחומים והסקטורים שנרתמו לניתוח מאתגר ומורכב זה, ומאחל רפואה שלמה לתאומות ולמשפחה”. לדברי ד”ר גידון, התקופה הקרובה תהיה קריטית לתהליך ההתאוששות, ההחלמה ולבריאותן התקינה של התאומות.