עלייה חדה במצוקות ילדים

חרדה-ילדים-ששש
חרדה-ילדים-ששש
צילום: שטרסטוק

מומחי בית החולים לילדים מתריעים על עליה במצוקת ילדים ונוער, לרבות נטיות אובדניות, כחלק מהלחצים הכלכליים, החרדות והחששות בקרב משפחות רבות

בתקופה האחרונה, יחד עם ההקלות והחזרה לשגרה, חלה עלייה משמעותית בפניות למחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקוה, בשל מגוון מצבים רפואיים ונפשיים: הרעלת חומרים, ניסיונות אובדניים, תופעות לוואי של תרופות שנלקחו ללא מעקב רפואי צמוד והחמרה של הפרעות נפשיות קיימות.

פרופ' סילבנה פניג, מנהלת המחלקה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מסבירה את העלייה במספר האירועים הנפשיים והגופניים המגיעים לבית החולים בשל הצטברות המתחים הנפשיים שהתעצמו בעת משבר הקורונה: "הציפיה לחזרה לשגרה מלווה במתח. למשל מקרה של ילד, שלקח מינון יתר של ריטלין, במטרה לחזור מרוכז ללימודים. המתחים המצטברים במשפחות. המשבר הכלכלי הפוקד משפחות. חשש ולחץ מההתמודדות החברתית בחזרה למסגרות הלימודיות. התמכרות למדיה. שינוי בהרגלי שינה ועוד. אחוז גבוה מאד של ההפניות, הגיעו אלינו בעקבות אמירות וניסיונות אובדניים. עלינו להיות ערניים ומוכנים לזיהוי מוקדם של סימני מצוקה ולפנות לגורמים מקצועיים לקבלת עזרה".

פרופסור סילבנה פניג – מנהלת המחלקה לרפואה פסיכולוגית צילום: שניידר

מרכז שניידר לרפואת ילדים מטפל בילדים בראיית מכלול גוף ונפש. למחלקה לרפואה דחופה מופנים ילדים ובני נוער עם סימפטומים חריפים שונים, הן גופניים והן נפשיים, אשר כולם מגיעים תחילה למיון. היותו של מרכז שניידר, מרכז רפואי לילדים, מאפשר למשפחות, למפנים לטיפול ולפונים הצעירים להוריד את ההתנגדות והסטיגמה שמלווים בדרך כלל את הפניה לקבלת טיפול בבית חולים פסיכיאטרי.

המחלקה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר לרפואת ילדים ערוכה בשגרה וחירום לקבל הפניות של ילדים עם טווח רחב של מצוקות רגשיות, הפרעות נפשיות קשות, חוסר איזון תרופתי, בעיות התנהגות, שימוש יתר בחומרים והפרעות נפשיות המערבות את הגוף ביניהן הפרעות אכילה.