עגיל הוצא מריאת תינוקת

דר-פטריק-שטפלר-ודר-רועי-הוד-עם-התינוקת-קרדיט-שניידר
דר-פטריק-שטפלר-ודר-רועי-הוד-עם-התינוקת-קרדיט-שניידר
ד"ר פטריק שטפלר וד"ר רועי הוד עם התינוקת צילום: שניידר

ד"ר רועי הוד, מומחה לאף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר ילדים, וד"ר פטריק שטפלר, מומחה למחלות ריאה ילדים ומנהל שירות ברונכוסקופיה במכון הריאות בבי"ח שניידר, הצילו את בת השנה

רופאי מרכז שניידר לרפואת ילדים בפתח תקוה הוציאו עגיל מהסימפון הראשי הימני בריאתה של תינוקת בת שנה. הילדה שאפה את העגיל מהאוזן של אימה, שהחזיקה אותה בזרועותיה. ההורים הבהילו אותה מייד למרכז לרפואה דחופה, וכך ניצלו חייה.

התינוקת הגיעה במוצאי שבת סמוך לחצות לסניף "טרם רפואה דחופה" במודיעין עילית. ההורים המבוהלים סיפרו כי האם הבחינה שהתינוקת, שהיתה בזרועותיה, אוחזת בעגיליה אך לפני שהספיקה לחלץ אותם מידיה, התינוקת הכניסה את העגילים לפה ובלעה אותם בתוך שניות. עגיל אחד נבלע והעגיל השני נשאף לריאותיה, דבר שסיכן את חייה. ההורים הגיעו בבהילות לקבלת טיפול רפואי בטרם רפואה דחופה, שם הוכנסה הפעוטה לרופא לבדיקת מדדים קליניים וצילום רנטגן. במקביל הוזמן אמבולנס לפנותה למרכז שניידר לרפואת ילדים.

ד"ר מואמן אבו רמלי, רופא טרם רפואה דחופה: "בצילום נראה בבירור כי התינוקת בלעה שני עגילים, אחד מהסוג הנצמד לאוזן, והשני עגיל חישוק שנראה כי הוא תקוע בריאה וגורם לחסימה חלקית שעלולה להפוך לחסימה מלאה ולגרום לחנק. היה ברור בשלב זה כי אחד העגילים לא ייצא בדרכים הטבעיות וכי היא נמצאת בסכנת חיים, מחשש לאספירציה או פגיעה בריאה".

התינוקת הובהלה בדחיפות למחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד) במרכז שניידר לרפואת ילדים ואושפזה להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ. נמצא כי אכן עגיל אחד נשאף, והשני נבלע, והיא עברה שתי בדיקות. הראשונה, בדיקת ברונכוסקופיה הבוחנת באמצעות מצלמת וידאו זעירה את קנה הנשימה, בוצעה על ידי ד"ר רועי הוד, מנתח ומומחה לאף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר ילדים, ורופא בכיר ביחידה לרפואת אף אוזן גרון במרכז שניידר. במהלכה נשלף העגיל מגופה של התינוקת יחד עם ד"ר פטריק שטפלר, מומחה למחלות ריאה ילדים ומנהל שירות ברונכוסקופיה במכון הריאות במרכז שניידר.

הבדיקה השנייה היא בדיקת גסטרוסקופיה, שבוצעה על ידי ד"ר מנאר מטר, רופאה בכירה ומומחית בגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד בילדים במכון לגסטרואנטרולוגיה בשניידר. לאחר שליפת העגיל, הילדה חשה בטוב, נשארה להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ, ולאחר מכן שוחררה לביתה.

ד"ר פטריק שטפלר, מומחה למחלות ריאה ילדים ומנהל שירות ברונכוסקופיה במכון הריאות במרכז שניידר: "אנחנו חוזרים ומתריעים בפני הורים – חשוב לשים לב ולהקפיד שלא לאפשר לילדים ופעוטות לשחק עם חפצים קטנים, או עם חפצים נשלפים אשר עלולים להיתקע בדרכי הנשימה. לא מומלץ לענוד לתינוקות ופעוטות עגילים ותכשיטים, אשר עלולים להישאף או להיבלע, ולגרום לחנק. במידה והילד שאף גוף זר, יש להזעיק בדחיפות צוות רפואי, או להביא אותו במהירות לבית החולים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אורתופדיה ורפואה דחופה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן