מכשיר אקמו - ACMU

Respiratory-Intensive-Care-ACMU
Respiratory-Intensive-Care-ACMU
צילום: שטרסטוק

מכשיר אקמו תומך את פעולת הלב והריאות. הוא נמצא במספר מחלקות לרפואה דחופה בארץ, ומגבה את פעולת הלב והריאות לתקופה של עד שבוע

רק במספר מצומצם של בתי חולים בארץ קיים מכשיר האקמו. מדובר במכשיר שהינו סוג של מכונת לב ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, רובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות.

בישראל ישנם מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך. בתי החולים בהם נמצא המכשיר, מסייעים באמצעות צוות רפואי ייעודי למטופלים הזקוקים לטיפול במכשיר. בעזרת המכשיר המיוחד מטפלים הן בילדים והן במבוגרים. מדובר במכשיר המשמש לתמיכה של עד כשבוע בתפקוד הלב והריאות.

התמיכה הממושכת ללב ולריאות נובעת מעצם עקרון פעולת המכשיר, המכניס דם ורידי עני בחמצן מן העלייה הימנית בלב על ידי משאבה, דרך ריאה מלאכותית, כאשר בתוך ריאה מלאכותית זו הדם מתחמצן ומוחזר עשיר בחמצן בלחץ המשאבה אל תוך גוף החולה.

לא כל דמו של החולה עובר דרך מכשיר האקמו אלא רק תשעים אחוז מהדם. זאת הסיבה שהוא נקרא מכשיר לתמיכה ממושכת בלב ובריאות. לא כל הדם עובר למכשיר והמכשיר אינו מנתק את הריאות ואת הלב ממחזור הדם. עשרה אחוזים מדם החולה עדיין עובר כרגיל בלב ובריאות, כך שהם עדיין מתפקדים, ובמקביל זוכים למנוחה ולזמן התאוששות בזכות כמות הדם הקטנה שעוברת דרכם.

לאקמו יש שני מצבים. מצב אחד שהוא תומך מצוין ללב ולריאות, ויש גם מצב שני, שתומך את הריאות בלבד. על מנת שהדם שנכנס מהאקמו לגוף יהיה תקין, ויאפשר תמיכה ממושכת, האקמו נעזר בכמה מכשירים המרכיבים אותו. אחד מהם קרוי הממברנה המחמצנת, שהיא הריאה המלאכותית באקמו, ומושתתת על ממברנת סיליקון חדירה לגז המכוסה בשכבת חלבון כך שהדם אינו נחשף לסביבה החיצונית. בממברנה המחמצנת הדם מתחמצן, חמצן נקשר לתאי הדם האדומים וכך נפלט פחמן דו חמצני לסביבה החיצונית.

האקמו הוא סטרילי לחלוטין עד כדי כך שהמשאבות באקמו פועלות על כוח מגנטי, המבודד את הנוזל במשאבה מהסביבה החיצונית.

מקור המידע – אתר "בית החולים רמב"ם", אתר "בית החולים שיבא". אקמו.