נשף מסיכות מגן

מסכות-שששש
מסכות-שששש
צילום: שטרסטוק

מחקר שבוצע לפני כשנה על ידי פרופסורית אמריקנית, בשיתוף עם ה-FDA, קבע כי שימוש קולקטיבי נרחב של האוכלוסייה במסכות מגן מחסל התפרצויות של מחלת השפעת. האם זה נכון גם לגבי נגיף הקורונה? לא בטוח

מחקר, שתוצאותיו התפרסמו לפני שנה בארה"ב (מרץ 2019), קובע כי במקרה של מחלת השפעת – חבישת מסיכות מגן על ידי 50% מהאוכלוסייה מצמצמת את היקף התפרצות המחלה ב-80% וחבישת מסיכות על ידי 80% מהאוכלוסייה מחסלת את התפרצות מחלת השפעת לחלוטין. את המחקר ערכה הפרופסורית ג'ינג יאנג מהפקולטה לרוקחות ותרופות באוניברסיטת סן דיייגו קליפורניה (UCSD), בשיתוף עם המחלקה להנדסת כימיה וביולוגיה מולקולרית באוניברסיטת מרילנד ארה"ב, ועם החטיבה למכאניקה יישומית, אגף מעבדות מדע והנדסה, המרכז למכשירים ולבריאות רפואית רדיולוגית בסוכנות המזון והתרופות (FDA) של ארה"ב, סילבר ספירנג, מרילנד.

להלן עיקרי מימצאי המחקר, שכותרתו: מדידת היעילות של חבישת מסיכות-מגן-נשימתיות להפחתת התפרצות שפעת:

"Modeling the Effectiveness of Respiratory Protective Devices in Reducing Influenza Outbreak"

הנחיות משרד הבריאות למסכות מגן

"התפרצויות של מחלת השפעת מהוות כבר שנים רבות תופעה בריאותית משמעותית ברחבי העולם. במקרים רבים, החיסונים נגד שפעת מצליחים רק בחלקם להפחית את שיעור הזיהום, ומכשירי הגנה נשימתיים – כלומר מסיכות מגן – משמשים ככלי מניעתי משלים. בעת תכנון אסטרטגיית הגנה מפני שפעת עבור אוכלוסייה רחבה, הערכות של רמת ההגנה שמעניקות מסיכות-מגן מסוימות, היא בעלת ערך. במאמר זה נעשה שימוש במודל הערכת סיכונים, שפותח בעבר בצורה כללית, כדי להעריך את יעילותם של סוגים שונים של מסיכות מגן נשימתיות להפחתת שיעור התפרצות שפעת".

"נמצא כי היענות של 50% מהאוכלוסייה לחבישת מסיכות-מגן מסוג N95 (מותאמות אישית או לא מותאמות אישית), או מסיכות-מנתחים בעלות יכולת סינון גבוהה וכן מסיכות-מגן לילדים, הביאה לירידה משמעותית בהתפרצות השפעת. מדובר בירידה בשכיחות מחלת השפעת בשיעור של לפחות 50% וירידה של לפחות 20% בשיעור ההדבקה המצטבר. עוד נמצא, כי היענות של 80% מהאוכלוסייה לחבישת מסיכות-המגן הנ"ל, הביאה לחיסול מוחלט של התפרצות השפעת".

"תוצאות המחקר הנוכחי, כמו גם יישום המודל של מחקר זה על תרחישים של התפרצות מחלות דומות או קשורות לשפעת, עשויות להועיל לבעלי תפקידים בתחום בריאות הציבור בהחלטות הכרוכות בהקצאת משאבים ובאסטרטגיות לחינוך הציבור".

צילום: שטרסטוק

סוכנות המזון והתרופות של ארה"ב (FDA) מגדירה מסיכות מגן נשימתיות מסוג N95 כציוד מגן אישי המשמש להגנה מי שחובשים אותן מפני חלקיקים נוזליים שנעים באוויר העלולים לזהם את הפרצוף. יחד עם זאת יודגש, כי המרכז לבקרת מחלות מחלות של ארה"ב (CDC) קובע כי חבישת מסיכות מגן אינה מספקת הגנה מפני מחלות נשימתיות, ובוודאי אינה הופכת את מי שחובש מסיכה למוגן מפני הידבקות בנגיף הקורונה. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) מדגיש כי הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני הידבקות בנגיף הקורונה – היא להקפיד על בידוד, סגר, ולהימנע מכול חשיפה לנגיף.

באשר למסיכות מנתחים (מסיכות כירורגיות), קובע המרכז לבקרת מחלות ומניעתן של ארה"ב (CDC) כי קיימות מסיכות שונות, בעוביים שונים, המספקות רמות שונות של מיגון מפני חלקיקים נוזליים באוויר. ככל שרמת המיגון גבוהה יותר, קשה יותר לנשום בעת חשיבת המסיכה. חבישה מתמדת, רציפה ונכונה של מסיכה כירורגית, יכולה לסייע לבלום חדירת חלקיקים נוזליים גדולים, הרוויים בחיידקים ובנגיפים. יחד עם זאת – המסיכה איננה חוסמת ואיננה מסננת חלקיקים קטנים שעפים באוויר כתוצאה מהתעטשות, שיעול וכיו"ב. חלקיקים קטנים אלה רוויים בחיידקים ובנגיפים. על כן, עצם חבישת מסיכת הפנים, איננה מגנה על מי שחובש אותה מפני נגיף הקורונה.

צילום: שטרסטוק

על פי הנחיות משרד הבריאות בישראל, צוותים רפואיים המטפלים בחולי קורונה, או במטופלים החשודים כחולי קורונה, ימוגנו במסכת פנים מסוג N95, משקפי מגן, חלוק חד פעמי עם שרוולים ארוכים וגומיות בקצה, וכפפות המכסות את קצות החלוק. הנחיות זהות קיימות לגבי כל מי שבא במגע עם חולה קורונה, או עם חשוד כחולה קורונה.


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן