מחקר: קנאביס עלול לפגוע בטיפול אימונותרפי

משה בר חיים צילום: האגודה למלחמה בסרטן
משה בר חיים צילום: האגודה למלחמה בסרטן

אימונותרפיה היא שיטת טיפול נגד מחלת הסרטן, אשר מסייעת למערכת החיסון של הגוף לזהות ולתקוף תאים סרטניים. תוצאות מחקר חדש, שבוצע בסיוע האגודה למלחמה בסרטן, בהובלת ד"ר עידן כהן ופרופ' גיל בר סלע מהמחלקה האונקולוגית בבי"ח העמק, יחד עם פרופ' דדי מאירי מהפקולטה לביולוגיה בטכניון, מציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס בהקשר של טיפולים אימונותרפיים

חולי סרטן רבים משתמשים בקנאביס, על מנת להקל את תסמיני המחלה ותופעות הלוואי. כעת מתברר כי הדבר עלול לפגוע בסיכויי ההצלחה של טיפול אימונותרפי בהם.

אימונותרפיה היא שיטת טיפול נגד מחלת הסרטן, אשר מסייעת למערכת החיסון של הגוף לזהות ולתקוף תאים סרטניים. טיפול אימונותרפי הוא חלק מקבוצת טיפולים הנקראים, טיפול מכוונן לסרטן, טיפול ממוקד מטרה, או ביולוגי, אשר עושה שימוש במערכת החיסון של המטופל לצורך תקיפת תאי הגידול בצורה יעילה וטובה יותר.

בניגוד לתרופות כימיות (כימותרפיה), הפועלות על כל תאי הגוף אשר מתחלקים בקצב מהיר, בין שהם ממאירים ובין שלא, תרופות אימונותרפיות פועלות על חלבונים ספציפיים במעטפת תאי מערכת החיסון ותאי הגידול, דוגמת PD1 ו-CTLA4 אשר גורמות לחשיפת תאי הגידול הסרטני לפעילות הטבעית של מערכת החיסון בגוף. הטיפול האימונותרפי נחשב לפריצת הדרך המשמעותית ביותר בתחום הטיפול בסרטן בעשור האחרון.

תוצאות מחקר חדש, שבוצע בסיוע האגודה למלחמה בסרטן, בהובלת החוקרים הישראלים, ד"ר עידן כהן ופרופ' גיל בר סלע מהמחלקה האונקולוגית בבית החולים העמק, והפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון, יחד עם פרופ' דדי מאירי מהפקולטה לביולוגיה בטכניון, מציע לשקול בקפידה את צריכתו של הקנאביס בהקשר של הטיפולים האימונותרפיים.

המחקר כלל 102 חולים עם סרטן מתקדם שהתחילו טיפול באימונותרפיה, מתוכם 68 לא צרכו קנאביס ו-34 צרכו. תוצאות המחקר הראו כי צריכת קנאביס אמנם הפחיתה את תופעות הלוואי הקשורות לטיפול, אך נמצאה גם התאמה בין השימוש בקנאביס לקיצור הזמן עד להחמרת מצב המחלה, לצד ירידה בהישרדות הכללית של החולים.

חשוב לציין, כי המחקר הנוכחי אינו חסר מגבלות. למשל העובדה כי מדובר בהיקף נבדקים קטן יחסית. מחקר זה מהווה חיזוק לתוצאות מחקר קודם, שנערך ב-2014, גם הוא בהובלתו של פרופ' בר סלע. המחקר הקודם, בניגוד לנוכחי, היה רטרוספקטיבי, כלומר החולים נשאלו בדיעבד אם השתמשו בקנאביס במהלך הטיפולים. שני הפרמטרים שנמדדו במחקר החדש הם: זמן עד התקדמות מחלה מוגדר כזמן מתחילת הטיפול באימונותרפיה מסוג מעכב נקודת בקרה חיסונית, ועד להתקדמות מחלה, או חס וחלילה מוות; והישרדות כללית, המוגדרת כזמן מתחילת הטיפול ועד למוות מכל סיבה.

פרופ' בר סלע: "קיים מחקר מעבדתי המצביע על כך שקנאביס מדכא את המרכיבים במערכת החיסון המופעלים על ידי אימונותרפיה. גם סטרואידים מדכאים את מערכת החיסון, ולכן קיימת ההמלצה לא להתחיל טיפול אימונותרפי אם נוטלים סטרואידים במינון בינוני ומעלה באופן קבוע. כנראה לא מדובר בהכרח באותו מנגנון, אבל ייתכן שכדאי לתת גם המלצה דומה לגבי הקנאביס. כלומר, אם בנקודת ההתחלה של הטיפול באימונותרפיה הגוף נמצא תחת השפעה של קנאביס, המערכת החיסונית כנראה מדוכאת באיזושהי רמה והצלחת הטיפול האימונותרפי עלולה להיפגע".

משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "האגודה למלחמה בסרטן מכירה בחשיבות המחקרים בתחום הסרטן, ובכל שנה מעניקה תמיכה ומימון לעשרות מחקרים מובילים הנבחרים ע"י ועדת המחקר של האגודה המורכבת ממיטב הרופאים והחוקרים".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות אונקולוגיה, המטולוגיה ודימות >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן