סיעוד מתחדש בכרמל

שלוש האחיות שקודמו עם מנהל הסיעוד של כרמל אהובה טל צילום: אלי דדון
שלוש האחיות שקודמו עם מנהל הסיעוד של כרמל אהובה טל צילום: אלי דדון

מינויים בכירים חדשים בחטיבת הסיעוד של בית החולים כרמל: האחות אורלי גטניו-הפלינג מונתה כמפקחת הסיעוד של החטיבה הפנימית; האחות נאילה סרור מונתה כמתאמת ההשתלות; והאחות נאדיה סמניה מונתה כמנהלת הסיעוד של מחלקת התאוששות

מינויים בכירים חדשים בחטיבת הסיעוד של מרכז רפואי כרמל בחיפה: האחות אורלי גטניו-הפלינג מונתה כמפקחת הסיעוד של החטיבה הפנימית; האחות נאילה סרור מונתה כמתאמת ההשתלות החדשה של בית החולים כרמל; והאחות נאדיה סמניה מונתה כמנהלת הסיעוד של מחלקת התאוששות. אהובה טל מנהל הסיעוד של בית החולים כרמל: "מדובר בצוות ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, כולן מוכשרות ומעולות".

אורלי גטניו-הפלינג צילום: אלי דדון

האחות אורלי גטניו-הפלינג

האחות אורלי גטניו-הפלינג, בת 41, תושבת חיפה נשואה ואם לשניים, מונתה, כאמור, כמפקחת הסיעוד בחטיבה הפנימית שהיא החטיבה הגדולה ביותר בבית החולים עם יותר מ 100 מיטות אשפוז ב 4 מחלקות פנימיות. בנוסף היא תהיה אחראית גם על המחלקה הנוירולוגית, המחלקה הגריאטרית והמחלקה הנפרולוגית. במסגרת תפקידה תהווה אורלי גורם מקשר בין ההנהלה לבין השטח בהעברת תכנים ונהלים, בניית תוכניות עבודה, פיקוח, הטמעה וחניכה של אנשי צוות חדשים.

בין הדברים שחשובים לה – מיצוב והעצמת האחיות בחטיבה, זיהוי פערים בבטיחות ובטיפול במטופל, ביסוס חשיבה קלינית תוך דגש על קבלת החלטות בעשייה הקלינית, לימוד דרכי חשיבה מקצועיות, פיתוח מיומנויות והעצמת הידע תוך חיבור לספרות המקצועית.
לדבריה, "חשובה לי עבודת צוות, עבודה לפי נהלי עבודה, סטנדרים אחידים ומקצועיים ושגרת ניהול. אני דוגלת במוטו של מייסדת מקצוע הסיעוד, פלורנס נייטינגל, שטענה כבר לפני 200 שנה שסיעוד הוא כמו אומנות מתקדמת, אם תעמוד במקום משמע תלך אחורה. כלומר, ישנה חשיבות רבה להמשיך במאמצים להתקדם ולחקור יותר, על מנת להוביל את מקצוע הסיעוד קדימה".

בתפקידה הקודם שמשה אורלי גטניו-הפלינג במשך 12 שנה כמנהלת הסיעוד של מחלקה פנימית ג'. היא בוגרת תואר ראשון במנהל מערכות בריאות מהמכללה האקדמית עמק יזרעאל, תואר שני בגרונטולוגיה מאוניברסיטת חיפה ומסיימת בימים אלו תואר שני נוסף בסיעוד עם התמחות בחוסן ארגוני באוניברסיטת חיפה. במסגרת לימודיה היא חוקרת את הקשר בין אסטרטגיות הערכת סיכון לבין נפילות והערכת ניידות בקרב זקנים באשפוז אקוטי. בנוסף היא מכהנת כסגנית יו"ר בוועדה המייעצת לאחות ראשית ארצית ולראש מנהל הסיעוד במשרד הבריאות, בנושא איתור חולים הזקוקים לעזרה בניידות, ושותפה ויוזמת פרוייקטים רבים בבית החולים כרמל.

נאילה סרור צילום: אלי דדון

האחות נאילה סרור

האחות נאילה סרור, בת 58, תושבת שכונת כבביר שבחיפה, נשואה ואם לשלושה, מונתה, כאמור, לתפקיד מתאמת ההשתלות של כרמל. במסגרת תפקידה החדש היא תהיה אחראית על הקשר עם משפחות שיקריהם נפטרו ומוכנות או רוצות לתרום איברים. היא תדאג ללוות את המשפחות התורמות בכל התהליך הארוך בסבלנות ובמקצועיות. בתפקידה תעבוד האחות נאילה סרור בצמוד עם ד"ר אריק עדן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ נשימתי, ונאמן ההשתלות של בית החולים כרמל.

"החזון שלי", אומרת נאילה סרור, "הוא להדריך ולהעלות את המודעות לתרומת איברים בקרב הצוותים הרפואיים ולהעלות את המודעות לשיתוף הפעולה בנושא זה. אני גם רוצה להעלות את המודעות בקרב המזגר הערבי, ממנו אני באה, מגזר בו לצערי ההיענות לתרומת איברים נמוכה. אני רוצה לעשות זאת, בין הייתר, על ידי הליכה למפגשים בבתי ספר, במוסדות ובארגונים גדולים וליצור פגישות עם אנשי דת במגזר, כדי לשתף אותם בשיח ולהעלות את המודעות ולהגביר את כמות התרומות".

נאילה סרור הגיעה לבית החולים כרמל בשנת 1984. היא עבדה כאחות במחלקה כירורגית ב' .בתפקידה האחרון שמשה כמנהלת ההדרכה במחלקה לניתוחי לב. נאילה סרור היא בעלת תואר ראשון בסיעוד מאוניברסיטת חיפה, בוגרת קורסים בבסיסי הדרכה קלינית בסיעוד וטיפול נמרץ כללי, קורס מניעת העברת זיהומים בבית חולים ובקהילה קורס המודיאליזה ודיאליזה פריטוניאלית ועוד.

נאדיה סמניה צילום: אלי דדון

האחות נאדיה סמניה

האחות נאדיה סמניה, בת 55, תושבת חיפה נשואה לרופא ואם, מונתה, כאמור, כמנהלת הסיעוד של מחלקת התאוששות. בבית החולים כרמל יש ארבע יחידות התאוששות – התאוששות חדר ניתוח גדול (עם 10 מיטות טיפול והשגחה, שם מקבלים את החולים לאחר ניתוחים. במידת הצורך, יחידת התאוששות חדר ניתוח גדול מקבלת לטיפול גם חולי טיפול נמרץ, כאשר היחידה לטיפול נמרץ מלאה); התאוששות ברנטגן; התאוששות במחלקת יולדות; והתאוששות מחלקת נשים והפריות IVF.

בארבע יחידות ההתאוששות בבית החולים כרמל עוברים מאות חולים בחודש. כל צוות מחלקת התאוששות הינו בוגר קורס טיפול נמרץ . במחלקת התאוששות נמצאים חולים לאחר ניתוח, המתאוששים ביחידה, ומושגחים עד לעלייתם למחלקה. השגחת החולים יכולה להימשך החל משעה אחת לאחר הניתוח ועד 24 שעות לאחר הניתוח.

נאדיה סמניה נבחרה גם כאחות מצטיינת של המחלקה. בתפקידה האחרון היתה סגנית אחות אחראית ביחידת ההתאוששות במשך שלוש שנים. היא בוגרת תואר ראשון במנהל מערכות בריאות מהמכללה האקדמית עמק יזרעאל ובעלת תואר שני בסיעוד מאוניברסיטת בן גוריון. כמו כן היא בוגרת קורסים רבים, בהם הכשרה בטראומה בבית החולים הדסה, קורס מפעילי על במערכת מאטה-ויזן, קורס מידענות טכנולוגית בבריאות מהמרכז האקדמי לב, קורס לניהול סיכונים וקורסים והכשרות נוספות.

"אני מאמינה", מסכמת נאדיה סמניה, "שאוכל להוביל את המחלקה למקום גבוה יותר להשקיע בצוות ולהוביל את המחלקה למקום אקדמאי. אני שואפת להפוך את התאוששות לשדה קליני מבחינה אקדמית להוביל עבודות ופרויקטים על מנת לקדם את הטיפול המקצועי הטוב ביותר למטופלים עם יחס חם ומיוחד למשפחות".