קשר בין חיסון לדחיית שתל קרנית

פרופ׳ דוד צדוק, מנהל מחלקת עיניים. צילום: שערי צדק
פרופ׳ דוד צדוק, מנהל מחלקת עיניים. צילום: שערי צדק

רופאי מחלקת העיניים בבית החולים שערי צדק, דיווחו על חמישה מקרים של דחיית שתל קרנית, בעקבות החיסון נגד נגיף הקורונה

מחקר בבית החולים שערי צדק בירושלים קובע: ייתכן קשר בין חיסון לקורונה ומקרים של דחיית שתל קרנית. רופאי מחלקת העיניים בשערי צדק, דיווחו על חמישה מקרים של דחיית שתל קרנית, בעקבות החיסון נגד נגיף הקורונה. כולם נמנעו הודות לטיפול המהיר. הרופאים מזהירים: "אנו מקבלים עוד ועוד דיווחים דומים. חשוב להכיר את התופעה כדי שנוכל למנוע מקרים נוספים בעתיד".

מומחי מחלקת העיניים של המרכז הרפואי שערי צדק, בניהולו של פרופ' דוד צדוק דיווחו, כאמור, על חמישה מקרים של דחיית השתלת קרנית ככל הנראה בעקבות חיסון נגד נגיף הקורונה. מאמר שכתבו מומחי המחלקה בנושא, התקבל לפרסום בכתב העת היוקרתי למחלות וניתוחי קרנית cornea. – ובמאמר מציעים הרופאים טיפול מניעתי של טיפות סטרואידים, למשך מספר ימים לפני החיסון, וכן פרק זמן קצר לאחר החיסון.

״כל חיסון מעורר את המערכת החיסונית שמעודדת את הגוף לזהות את האבר המושתל כזר ולדחות אותו. תופעה של דחיית שתל של כל אבר לאחר חיסונים ידועה, אלא שבמקרה זה מיליוני אנשים חוסנו בפרק זמן קצר, ולכן הצבר הגדול של המושתלים שהגיעו עם דחיות שתל קרנית. אנו מקבלים עוד ועוד דיווחים דומים. חשוב להכיר את התופעה כדי שנוכל למנוע מקרים נוספים בעתיד״, מסביר פרופ׳ דוד צדוק.

רופאי שערי צדק ממליצים למושתלים שחוסנו נגד הנגיף, או חוסנו בכל חיסון אחר, לדווח על כל כאב בעין או שינוי בראייה בעקבות החיסון.

הקליקו כאן לקריאת המאמר המלא.