כאבי מחזור רגילים או אנדומטריוזיס

כככככככככככ
כככככככככככ
צילום: שטרסטוק

ד”ר רן קידר, מומחה לרפואת נשים, גינקולוגיה ופוריות, עושה סדר

כול אישה מכירה היטב את הכאבים בתקופת המחזור, הנובעים מהתכווצות הרחם בזמן הווסת. בכל פעם את מרגיעה את עצמך, שהכול תקין, ועל פי רוב זה אכן כך. אבל אם את או בתך מתלוננות על כאבי מחזור קיצוניים, או אם את מרגישה שכאבי המחזור פוגעים מהותית בשגרת החיים שלך, מומלץ להיוועץ ולהיבדק על ידי רופא מומחה, בכל מקרה, ובין היתר לאבחן האם את סובלת מאנדומטריוזיס.

קרוב למאתיים מיליון נשים בעולם סובלות מאנדומטריוזיס. המחלה פוגעת בחמישה אחוזים מן הנשים בגיל הפוריות. על אף שפעמים רבות התופעה מתחילה בגיל הנעורים, היא לרוב מאובחנת רק שנים לאחר מכן, בשל חוסר מודעות. אבחון מוקדם של התסמונת יסייע למנוע שנים ארוכות של סבל מתמשך. מדובר מחלה רב מערכתית, הקשורה גם בפעילות הורמונלית וחיסונית בגוף האישה.

המחלה מוגדרת כמצב, שבו רקמה דמוית אנדומטריום משגשגת מחוץ לחלל הרחם. “אנדורמטוריום” היא הרירית המרפדת את פנים הרחם. רירית זו מתעבה כל חודש ומתקלפת בזמן הווסת. כאשר רקמה, הדומה לרירית הרחם, גדלה מחוץ לחלל הרחם – מתפתחת מחלת האנדומטריוזיס, כמעט תמיד בחלל הבטן. התסמינים המרכזיים הם כאבי אגן כרוניים, כאבים בזמן קיום יחסי מין, דימום פנימי, תגובה דלקתית ולעתים גם סיבוכים נוספים כגון ציסטות, חסימת מעיים, בעיות בתפקוד שלפוחית השתן ואי פריון.

ד”ר רן קידר צילום: יח”צ

ד”ר רן קידר, מנהל המרפאה לכאב אגני כרוני ואנדומטריוזיס בקבוצת איה מדיקל, מסביר: “אנדומטריוזיס זו מחלה שמאפיינת נשים בגיל הפוריות, מגיל ההתבגרות ועד הגיל בו הווסת חדלה. למעשה, תאים שאמורים לצפות את הרחם מבפנים מתפזרים בצורה מיקרוסקופית במקומות אחרים, כמו האגן או הבטן. התאים מתרבים, גדלים ויוצרים מוקדים לכאב. במידה והמחלה לא מטופלת, הכאבים עשויים להתגבר עד לכדי מצב של כאבים כרוניים כל הזמן, או רוב ימות החודש, וכן עלולות להתרחש יצירה של ציסטות בשחלות והפרעה לפוריות”.

איך מאבחנים אנדומטריוזיס?

ד”ר רון ברדין, מומחה באבחון אנדומטריוזיס במרפאות איה מדיקל, מספר כי בעבר ניתן היה לאבחן באופן מדויק רק על ידי איסוף דגימת רקמה (ביופסיה). תהליך לא נורא, אך לא נעים. לאחרונה, חלה התקדמות משמעותית באבחון אנדומטריוזיס, וכיום ניתן לאבחן את התסמונת באופן יעיל באמצעות אולטרה סאונד המתבצע על ידי רופא מומחה המיומן בכך. “יתרונה הגדול של הבדיקה היא בנוחות הביצוע שלה וביכולתה לאתר ולאבחן במהירות את המחלה ולהציע את הטיפול המתאים ביותר”.

איך מטפלים באנדומטריוזיס?

ד”ר קידר: “החדשות הטובות הן, שלא צריך לסבול. באמצעות טיפול נכון ניתן להשתיק את המחלה וליהנות מאורח חיים בריא וללא כאב. בקרב נערות, הטיפול שונה מאחת לשנייה, בהתאם לחומרת הכאב, ובהתאם להתקדמות המחלה. כך למשל מגוון רחב של תרופות יסייעו לשלוט במחלה, ולהקל משמעותית על תסמיניה. במקרים בהם המחלה התקדמה מאוד, לעיתים לא יהיה מנוס מניתוח להסרת מוקדי האנדומטריוזיס”.

איור: שטרסטוק

האם זו מחלה מסכנת חיים?

ד”ר קידר: “המחלה כשלעצמה, אינה מסכנת חיים, ותסתיים לרוב בגיל המעבר או בגיל הבלות, אבל חבל לסבול כל הדרך עד לשם”.

יודגש כי קריאת כתבה זו אינה מהווה תחליף, בשום אופן, להיוועצות עם רופא מומחה.