אחרי הקורונה - דמנציה

פרופסור-טנא-ובן-חיון
פרופסור-טנא-ובן-חיון
פרופ' דוד טנא וד"ר רחל בן חיון צילום: רמב"ם

הסגר, הבידוד וכעת החזרה לשגרה – עלולים להרע את מצבם הקוגנטיבי של חולי דמנציה. פרופ' דוד טנה, מנהל המכון לשבץ המוח ולקוגניציה ברמב"ם, מסביר

החודשים האחרונים הצליחו להוציא את העולם כולו מאיזון ולהרגיל אותנו לשגרה חדשה, אולם כשמדובר באוכלוסיית החולים הסובלים מירידה קוגניטיבית ומדמנציה, זו בעיה של ממש. לדברי מומחי רמב"ם, במקרים מסוימים מדובר בנסיבות שהובילו להידרדרות במצב הבריאות המוחית.

פרופ' דוד טנה, מנהל המכון לשבץ המוח ולקוגניציה ברמב"ם: "תקופת הקורונה הייתה מטלטלת עבור כולנו. ואולם עבור חולים אלה, שימור השליטה על חיי היומיום, חשוב במיוחד. כעת, כאשר סדר היום משתנה והמסרים המתקבלים מאמצעי התקשורת, מהמשפחה או מהצוות המטפל אינם תמיד מובנים, הדבר עלול לשבש את שגרת יומם והתנהלותם, ובמקרים מסוימים להוביל להידרדרות במצבם.

היעדר פעילות גופנית, הימנעות מהגעה לטיפול או מעקב במסגרות הרפואיות השונות, שיבוש סדר היום והיעדר או צמצום הקשרים החברתיים, מסבירים ברמב"ם, הם חלק מנסיבות שמאפיינות את התקופה האחרונה עבור אוכלוסיית הסיכון לדמנציה וירידה קוגניטיבית עקב סכנת הקורונה.

ד"ר רחל בן חיון, מנהלת השירות הקוגניטיבי ברמב"ם: "אלו בדיוק הפעולות, שאותם אנשים צריכים להתמיד בהן, בכדי לשמר את מצב הבריאות המוחית. גם אנשים הסובלים מקשיים קוגניטיביים קלים, התקשו בחלקם לתפקד בתקופה האחרונה. ההוראות המשתנות הוביל לעומס קוגניטיבי. הבידוד החברתי הוביל לעומס רגשי. והצורך לתפקד עצמאית בפעולות שוטפות הוביל לעומס תפקודי. אני צופה כי כעת, עם החזרה לשגרה, נראה יותר מטופלים עם הרעה במצבם ועליה במספר הפונים החדשים על רקע המחלות הללו".

נוכח חשיבות השמירה על שגרת החיים והמעקב הרפואי של מטופלי המכון ברמב"ם, החליט הצוות המטפל להעמיד שורת שירותים לסובלים מירידה קוגניטיבית, כדי להמשיך ולשמור על הרצף הטיפולי באופנים שונים. פרופ' טנא: "כבימי שיגרה, אנחנו זמינים עבור המטופלים בביקורים פיזיים במכון, כמו גם ברפואה מרחוק באמצעות מפגשים רפואיים מקוונים בווידאו. במכון הקוגניטיבי ברמב"ם פועל צוות מומחים רב תחומי, הנותן מענה לטווח רחב של בעיות ומקיים מערכת תמיכה מלאה. אנשים הסובלים מירידה קוגניטיבית בכלל, וציבור מטופלינו בפרט, מוזמנים לפנות אלינו".


להצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות נוירולוגיה ונוירוכירורגיה >> לחצו כאןלהצטרפות לקבוצת הווצאפ MedNews – חדשות רפואה >> לחצו כאן