קבוצת לידה שקטה

צילום אילוסטרציה: גמה צ'ואה טראן, אנספלאש
צילום אילוסטרציה: גמה צ'ואה טראן, אנספלאש

בבית החולים רמב"ם מתקיימת קבוצת תמיכה מיוחדת לנשים, שילדו "לידה שקטה" של עובר מת, אחרי שבוע עשרים להריון

בבית החולים רמב"ם בחיפה, מתקיימת קבוצה לנשים לאחר "לידה שקטה". לידה שקטה הינה לידת מת (still birth), לידה של תינוק ללא רוח חיים, החל מהשבוע העשרים להריון עקב מות עובר ברחם (IUFD), הפסקת הריון, בשל מום בעובר או בשל הריון שמסכן את חיי האם. כמו כן, מתקיימות ברמב"ם קבוצות להורים בפגייה, וליולדות טריות.

קבוצת לידה שקטה

אובדן הריון מהווה עבור נשים רבות אירוע טראומטי מבחינה פיסיולוגית ופסיכולוגית, אשר עשוי להחוות כאובדן של ילד ממש, בשל תהליכי היקשרות האם לעובר במהלך ההיריון. במצב של לידה שקטה, הדת היהודית אינה מאפשרת קיום מנהגי אבלות מקובלים. כתוצאה מכך נוצר פער בין הצורך להתאבל, תחושת הריקנות והצער שחשים ההורים, לבין הלגיטימציה שהם מקבלים לכך מהסביבה. במקרים כאלה, סובלת האישה מתחושת בדידות קשה, ויש לה צורך במסגרת השתייכות אשר תאפשר לגיטימציה לתהליך האבל.

צילום אילוסטרציה: קולי קיטוס, אנספלאש

מטרת הקבוצה הינה "עיבוד אבל". אבל על אי השגת הורות, הפגת הבדידות, מתן במה לתחושות ורגשות, מתן כלים להתמודדות עם קשיים שעולים במישור האישי, הזוגי, ההורי והחברתי. שינוי המצב המנטלי של ההיקשרות למת. סך הכול מתקיימים 8 מפגשים, אחת לשבוע, כשעה ושלושת רבעי כל מפגש. המפגשים כוללים היכרות, סיפור האובדן, סיפור ההיריון, ההתמודדות עם הסביבה, ההתמודדות במערכת הזוגית, ההתמודדות מול הילדים, מכתב לאם המתמודדת עם אובדן הריון לאחר לידה שקטה, דמיון מודרך, מילוי משאבים, סיכום ופרידה.

קבוצת הורים בפגיה

מטרתה העיקרית של הקבוצה הינה תמיכה רגשית להורי התינוק הפג, מתן מידע, העצמה הורית ומתן מקום להעלאת שאלות ודילמות. הקבוצה מונחה על ידי עובדת סוציאלית ואחות והתקיימה ביום קבוע בשבוע.

קבוצת יולדות

מטרתה העיקרית של הקבוצה הינה הדרכה ליולדת החדשה, יולדות טריות ויולדות ותיקות. הקבוצה הינה חד פעמית ומונחית על ידי אחות ועובדת סוציאלית. תכני המפגש העיקריים הינם מתן מידע אודות מצבים רפואיים אפשריים, עולמם הרגשי של התינוק והאם לאחר הלידה, דיכאון לאחר לידה, זוגיות, הורות והשלכותיהם.